Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу України Комментарий Налогового кодекса Украины| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

ГЛАВА IV. МАРАЗМИ ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК

РОЗШИРЕНО МЕЖІ ОПТИМІЗАЦІЇ ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК ЗА ДОПОМОГОЮ БЛАГОДІЙНОСТІ. ВИЯВЛЯЄТЬСЯ, З 2003 РОКУ ДПАУ НЕЗАКОННО ЗМЕНШУВАЛА МЕЖІ НЕОПОДАТКОВУВАНОЇ БЛАГОДІЙНОЇ ДОПОМОГИ

Київський апеляційній господарській суд ухвалою від 18.10.2006 за справою N 05-05-11/5724-А примусив ДПАУ виконати вимоги Закону про оподаткування прибутку підприємств щодо меж віднесення витрат на благочинні цілі та добровільні перерахування до Державного та місцевих бюджетів до валових витрат. Коротко нагадаємо історію цієї проблеми.

Відповідно до підпункту 5.2.2 статті 5 Закону про оподаткування прибутку підприємств (з моменту внесення змін ще Законом України від 24.12.2002 р. №349-IV) до валових витрат підприємства відносяться суми коштів або вартість товарів (робіт, послуг), добровільно перераховані (передані) протягом звітного року до Державного бюджету України або бюджетів місцевого самоврядування, до неприбуткових організацій, визначених у пункті 7.11 статті 7 цього Закону суми коштів, що перераховані юридичним особам, у тому числі неприбутковим організаціям — засновникам постійно діючого третейського суду, у розмірі, що перевищує два відсотки, але не більше п’яти відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, за винятком внесків, передбачених підпунктом 5.6.2 пункту 5.6 цієї статті, та внесків, передбачених підпунктом 5.2.17 цього пункту. Каменем спотикання стало “у розмірі, що перевищує два відсотки, але не більше п’яти відсотків”. Здавалося би, що це означає 5%>X%>2%, де Х%, це відсоток суми, перерахованої до неприбуткових організацій чи бюджетів. На нашу думку, такий фіскальний підхід не відповідає нормі Закону про прибуток і до валових витрат повинна потрапляти сума від 2 % до 5 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, тобто і 2,5 %, і 3 % і 3,5 % і 4 %, і 4,5 %, і 5 %, а не лише 3 %, як зазначила ДПАУ в додатку Р2. Але ДПАУ таку арифметику відкинула.

І у рядку 1 додатку Р2 до рядка 04.8 (ще раніше така формула була у додатку Р3 до рядка 04.8) форми декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 29.03.2003 N 143, записала наступне: “Частина суми, зазначеної у рядку В, що не перевищує суми (А х 0,05), зменшена на суму (А х0,02). Тобто ДПАУ дозволила до валових витрат відносити перерахування неприбуткових організаціям лише в межах 3-х відсотків від прибутку минулого року. Хоча Закон дозволяє і 4, і 5. Таку думку ДПАУ постійно оприлюднювала у своїх Листах. Зокрема в Листі від 06.06.2006 р. № 10717/7/15-0317 “Щодо відображення у податковому обліку сум добровільно перерахованих коштів” сказано таке:

“В рядку 1 додатка Р2 до рядка 04.8 декларації відображається частина суми, зазначеної у рядку В, що не перевищує суми (р. А x 0,05), зменшена на суму (р. А x 0,02). Виходячи з викладеного, до складу валових витрат платника податку включається сума добровільно перерахованих коштів, переданих товарів (робіт, послуг) у розмірі 300 тис. грн. (500 тис. грн. — 200 тис. грн.). При цьому, до складу валових витрат не включається сума наданої благодійної допомоги у розмірі 200 тис. грн., оскільки вона не перевищує два відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, а також не включається до складу валових витрат платника сума у розмірі 50 тис. грн., оскільки у поточному році підприємством надано благодійної допомоги на суму, що перевищує п’ять відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року”.

І це при тому, що У поточному році підприємством надано благодійної допомоги на суму 550 тис. грн, а оподатковуваний прибуток підприємства попереднього звітного року — 10 млн. грн. За Законом до валових витрат можна було би віднести 500 тис. грн (5% від оподатковуваного прибутку попереднього року), а ДПАУ дозволила лише 300 тис. грн. (3%)!

Аналогічну консультацію було розміщено у Віснику податкової служби України», листопад 2005 р., № 44 (374), с. 28:

“Оподатковуваний прибуток платника податку попереднього звітного періоду (код рядка А) – 300 тис. грн.

При цьому межі віднесення до складу валових витрат відповідно до пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону № 334/94-ВР становлять:

• 2 % від оподатковуваного прибутку попереднього звітного періоду (р. А х 0,02) – 300 тис. грн. х 0,02 = 6 тис. грн.;

• 5 % від оподатковуваного прибутку попереднього звітного періоду (р. А х 0,05) – 300 тис. грн. х 0,05 = 15 тис. грн.

У разі якщо сума благодійної допомоги, наданої платником податку в поточному році (код рядка В), становить 2,5 тис. грн., та враховуючи те, що у рядку 1 додатка відображається частина суми благодійної допомоги, що не перевищує суми (А х 0,05), зменшеної на суму (А х 0,02), оскільки в поточному році підприємство надало благодійну допомогу на суму меншу, ніж 6 тис. грн., вона не включається до складу валових витрат такого підприємства.

У разі якщо сума благодійної допомоги, наданої платником податку в поточному році (код рядка В), становить 8 тис. грн., та враховуючи те, що в рядку 1 додатка відображається частина суми благодійної допомоги, що не перевищує суми (А х 0,05), зменшеної на суму (А х 0,02), сума благодійної допомоги, включається до складу валових витрат підприємства в сумі 2 тис. грн. (8 тис. грн. – 6 тис. грн.). При цьому до складу валових витрат не включається сума наданої в поточному році благодійної допомоги у розмірі 6 тис. грн., оскільки вона менша, ніж 2 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

У разі якщо сума благодійної допомоги, наданої платником податку у поточному році (код рядка В), становить 17 тис. грн., до складу валових витрат підприємства можна віднести лише суму у розмірі 9 тис. грн. (15 тис. грн. – 6 тис. грн.). Сума благодійної допомоги, що перевищує 15 тис. грн., не включається до складу валових витрат підприємства, як і сума нижньої межі.”

Хоча Закон дозволяє відносити до валових витрат всі 15 тис. грн!

Тепер такі консультації ДПАУ в минулому. Наказом від 05.07.2007  N 408 ДПАУ вірно зрозуміла підпункт 5.2.2 Закону про оподаткування прибутку підприємств і у рядку 1 додатку Р2 до рядка 04.8 декларації про прибуток підприємства тепер звучить: “Частина суми, зазначеної у рядку В, що перевищує суму (А х 0,02), але не більше суми (А х 0,05)". Формула від 2-х до 5-ти перемогла.                            

Таке рішення суду свідчить про те, що ДПАУ була неправа із самого початку свого традиційного фіскального тлумачення благодійності в контексті валових витрат і фактично незаконно оподатковувала 2 відсотки від сум прибутку, які спрямовувалися неприбутковим організаціям або фактично позбавляла ці організації неоподатковуваних коштів від своїх спонсорів. А тому підприємства, які постраждали від таких неправомірних дій можуть повернути зайво сплачений податок на прибуток із сум своїх благодійних внесків (якщо не минуло 1095 днів з моменту подання неправомірних декларацій).

Приємно, що ДПАУ внесла аналогічні зміни до форми декларації з податку на прибуток банку, де також були неправомірні обмеження щодо перерахунків неприбутковим організаціям у Додатку Р3 до рядка 04.9 відповідної Декларації (цікаво, що Декларація страховиків таких рядків не містить). Сумно також і те, що незаконні форми податкових декларацій погоджує Комітет Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності та реєструє Міністерство юстиції України.

Банкам-благодійникам можна судитися за аналогією або згадати про пп. «з» п. 4.4.2 Закону №2181, в якому сказано: «Платник податків має право подати податковий звіт за іншою формою, якщо він вважає, що форма податкової звітності, визначена центральним (керівним) органом контролюючого органу, збільшує або зменшує його податкові зобов'язання, всупереч нормам закону з такого податку, збору (обов'язкового платежу). Такий звіт за іншою формою подається разом із поясненням мотивів його складення».  

Віталій МОСЕЙЧУК

 

Куток споживача. Куток покупця. Куточок споживача. Куточок покупця

Кутки споживача від 99 до 399 грн. + все торговельне законодавство

Вантажний велосипед. Грузовой велосипед. Велорикша Украина

Універсальний вантажний велосипед + ручний вантажний візок в подарунок

Рекламна стійка, інформаційний стенд вертиться, вертящаяся стійка, стенд-листалка, стенд-вертушка

Ротаційна (гортальна) настільна система (промо-стійка), 11 прозорих кишень А4, 250 грн.

 


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ

НАКАЗ

                        05.07.2007  N 408

 

                                      Зареєстровано в Міністерстві

                                      юстиції України

                                      20 липня 2007 р.

                                      за N 840/14107

             Про внесення змін до деяких наказів ДПА

 

Відповідно до пунктів 16.4 і 16.15 статті 16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, статті 8 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” та у зв’язку з ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.10.2006 за справою N 05-05-11/5724-А НАКАЗУЮ:

1. Унести до додатка Р2 до рядка 04.8 форми декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 29.03.2003 N 143, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 08.04.2003 за N 271/7592, та до додатка Р3 до рядка 04.9 форми декларації з податку на прибуток банку, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 31.03.2003 N 148, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10.04.2003 за N 281/7602, такі зміни:

1.1. Рядок 1 викласти в такій редакції:

"

------------------------------------------------------------------

¦Частина суми, зазначеної у рядку В, що          ¦  1  ¦         ¦

¦перевищує суму (А х 0,02), але не більше суми   ¦     ¦         ¦

¦(А х 0,05)                                      ¦     ¦         ¦

------------------------------------------------------------------

                                                                 ".

1.2. Рядок 5 викласти в такій редакції:

"

 -------------------------------------------------------------------------

 ¦Частина суми, зазначеної у рядку Г,  що   перевищує   ¦  5   ¦         ¦

 ¦суму (А х 0,02), але не більше суми (А х 0,1)         ¦      ¦         ¦

 -------------------------------------------------------------------------

                                                                 ".2. Департаменту податку на прибуток та інших податків і зборів (обов’язкових платежів) (Хоцянівська Н.В.) подати цей наказ до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.

3. Департаменту інформатизації процесів оподаткування (Годунов О.Л.) у місячний строк від дня реєстрації цього наказу в Міністерстві юстиції України внести відповідні зміни до програмного забезпечення для проведення податковими органами обробки форми декларації з податку на прибуток підприємства та форми декларації з податку на прибуток банку.

4. Департаменту масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян (Косарчук В.П.) у 10-денний строк від дня реєстрації цього наказу в Міністерстві юстиції України через засоби масової інформації довести цей наказ до відома платників податку на прибуток.

5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Боєнка Л.Є.

Голова А.I.Брезві

 

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

                  06.06.2006  N 10717/7/15-0317

Державна податкова адміністрація України розглянула лист  ...> щодо  відображення  у  податковому  обліку  сум  добровільно перерахованих   коштів,   переданих   товарів  (робіт,  послуг)  і повідомляє.

Відповідно до підпункту 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” (далі — Закон) до складу валових витрат виробництва та обігу відносяться суми коштів або вартість товарів (робіт, послуг), добровільно перераховані (передані) протягом звітного року до Державного бюджету України або бюджетів місцевого самоврядування, до неприбуткових організацій, визначених у пункті 7.11 статті 7 цього Закону, суми коштів, що перераховані юридичним особам, у тому числі неприбутковим організаціям — засновникам постійно діючого третейського суду у розмірі, що перевищує два відсотки, але не більше п’яти відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, за винятком внесків, передбачених підпунктом 5.6.2 пункту 5.6 цієї статті, та внесків, передбачених підпунктом 5.2.17 цього пункту.

З метою реалізації зазначеного положення Закону

наказом Державної податкової адміністрації України від 29.03.2003 N 143 Про затвердження форми декларації з податку на прибуток підприємства та Порядку її складання”, узгодженим рішенням Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності від 31.03.2003 за N 06-10/239 і зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.04.2003 за N 271/7592, передбачено заповнення додатка Р2 до декларації з податку на прибуток підприємства.

Приклад заповнення додатка Р2 декларації.

1. Оподатковуваний прибуток підприємства попереднього звітного року — 10 млн. грн. (додаток Р2 до рядка 04.8 декларації, рядок А).

2. 5 відсотків від оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (додаток Р2 до рядка 04.8 декларації, рядок 1;

р. А x 0,05 = 10 млн. грн. x 0,05 = 500 тис. грн.).

 

3. 2 відсотки від оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (додаток Р2 до рядка 04.8 декларації, рядок 1;

р. А x 0,02 = 10 млн. грн. x 0,02 = 200 тис. грн.).

 

4.1. У поточному році підприємством надано благодійної допомоги на суму 150 тис. грн. (додаток Р2 до рядка 04.8 декларації, рядок В).

В рядку 1 додатка Р2 до рядка 04.8 декларації відображається частина суми, зазначеної у рядку В, що не перевищує суми (р. А x 0,05), зменшена на суму (р. А x 0,02). Виходячи з викладеного, до складу валових витрат платника податку сума добровільно перерахованих коштів, переданих товарів (робіт, послуг) не включається, оскільки у поточному році підприємством надано благодійної допомоги на суму, що не перевищує 200 тис. грн.

4.2. У поточному році підприємством надано благодійної допомоги на суму 250 тис. грн. (додаток Р2 до рядка 04.8 декларації, рядок В).

В рядку 1 додатка Р2 до рядка 04.8 декларації відображається частина суми, зазначеної у рядку В, що не перевищує суми (р. А x 0,05), зменшена на суму (р. А x 0,02). Виходячи з викладеного, до складу валових витрат платника податку включається сума добровільно перерахованих коштів, переданих товарів (робіт,

послуг) у розмірі 50 тис.  грн.  (250 тис.  грн. - 200 тис. грн. =

50 тис. грн.).

 

4.3. У поточному році підприємством надано благодійної допомоги на суму 550 тис. грн. (додаток Р2 до рядка 04.8 декларації, рядок В).

В рядку 1 додатка Р2 до рядка 04.8 декларації відображається частина суми, зазначеної у рядку В, що не перевищує суми (р. А x 0,05), зменшена на суму (р. А x 0,02). Виходячи з викладеного, до складу валових витрат платника податку включається сума добровільно перерахованих коштів, переданих товарів (робіт, послуг) у розмірі 300 тис. грн. (500 тис. грн. — 200 тис. грн.). При цьому, до складу валових витрат не включається сума наданої благодійної допомоги у розмірі 200 тис. грн., оскільки вона не перевищує два відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, а також не включається до складу валових витрат платника сума у розмірі 50 тис. грн., оскільки у поточному році підприємством надано благодійної допомоги на суму, що перевищує п’ять відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Перший заступник Голови Г.Оперенко

____________

Постійна адреса статті в Інтернеті: http://www.marazm.org.ua/index.html?/tax_prib/4_38.html


Попередня статтяНаступна стаття

[an error occurred while processing this directive]


Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу, Митного Комментарий Налогового кодекса, Таможенного| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

(C) Copyrіght by V.Moseіchuk, 1999-2023. All rіghts reserved. Тел. (067) 673-51-59, (099) 565-62-62, (093) 918-70-99.
Пропозиції та зауваження надсилайте на
Електронним та друкованим ЗМІ дозволяється  цитування матеріалів Книги маразмів України за умови посилання на Книгу маразмів України та сайт www.marazm.org.ua Обов'язкове посилання наступного змісту: "За матеріалами Книги маразмів України (www.marazm.org.ua)…". з використанням в Інтернеті гіперпосилання (hyperlink) на Книгу маразмів України  (www.marazm.org.ua). Іншим організаціям та приватним особам використання матеріалів для публічних цілей дозволяється за умови окремого дозволу автора з дотриманням вищезгаданих посилань.

Розсилка новин
[an error occurred while processing this directive]
Підтримка проекту:
U634971969297
Z404288205014
E208021446192

Новини
маразмiв


Нова українська національна ідея. Новая украинская национальная идея
 
Кутки споживача для всіх міст із законодавством та книгою скарг. Кутки покупця. Уголки потребителя для всех городов с законодательством и книгой жалоб. Уголки покупателя





Украинские 100x100




Газета "Правовий тиждень"