Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу України Комментарий Налогового кодекса Украины| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

ГЛАВА IV. МАРАЗМИ ПОДАТКУ З ДОХОДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ

Чи мають право студенти-бюджетники на застосування податкової соціальної пільги ?   ДПАУ вважає, що не мають, але насправді все не так просто, як їй здається

Відповідно до Закону України від 22.05.2003 р. № 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі – Закон № 889-IV, пп. 4.3.26 п. 4.3 ст. 4) до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включається (не відображається в його річній податковій декларації) сума стипендії, яка виплачується з бюджету учню, студенту, ординатору, аспіранту або ад'юнкту, але не вище суми місячного мінімального прожиткового рівня для працездатної особи, встановленої на початок звітного року, помноженої на 1,4. Сума перевищення, за її наявності, підлягає кінцевому оподаткуванню при її виплаті за ставкою 15 % (п. 7.1 ст. 7 Закону № 889-IV).

Студенти (крім тих, які отримують стипендії з бюджету) мають право на податкову соціальну пільгу на доходи, одержані з джерел на території України від одного працедавця у вигляді заробітної плати, якщо такий дохід не перевищує вищезазначеного розміру. Податкова соціальна пільга не надається, якщо дохід, одержаний від одного працедавця у вигляді заробітної плати, перевищує цей розмір.

Учням, студентам, аспіратам, ординаторам, ад'юнктам податкова соціальна пільга надається у розмірі, що дорівнює 150 % розміру податкової соціальної пільги (пп. 6.1.2 п. 6.1 ст. 6 Закону № 889-IV).

Якщо слухачі, аспіранти, докторанти одержують стипендії, які звільняються від оподаткування відповідно до пп. 4.3.26 п. 4.3 ст. 4 Закону № 889-IV, податкова соціальна пільга не застосовується до інших доходів з бюджету, в тому числі у вигляді заробітної плати (пп. «б» пп. 6.3.3 п. 6.3 ст. 6 Закону № 889-IV).

Таким чином ДПАУ вважає, що студенти-бюджетники позбавлені податкової соціальної пільги із своїх додаткових доходів, наприклад, заробітку після занять чи на час канікул, на відміну від своїх колег – небюджетників. Про це одна неодноразово говорила у своїх листах та консультаціях, наприклад, Лист ДПАУ від 06.07.2004  N 12428/7/17-3117.

Але насправді, за Законом, студенти-бюджетники мають право на податкову соціальну пільгу, принаймні на канікулярних періодах.

Згідно з пп. «б» пп. 6.3.3 п. 6.3 ст. 6 Закону № 889-IV податкова соціальна пільга не може бути застосована до інших доходів платника податку, якщо він отримує протягом звітного податкового місяця одночасно такі доходи, як стипендія, грошове чи майнове (речове) забезпечення, одержувані учнями, студентами, аспірантами, ординаторами, ад’юнктами, військовослужбовцями строкової служби, що виплачуються з бюджету.

Таким чином Закон “прив’язує” відсутність права на податкову пільгу для студентів не лише за фактом отримання стипендії з бюджету, але і за часовими межами - протягом звітного податкового місяця, а не протягом календарного чи начального року. І в цьому вся суть.

Адже Порядок призначення, виплати та розмірів стипендіального забезпечення учнів, студентів, курсантів, слухачів, клінічних ординаторів, аспірантів і докторантів, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2001 р. № 950 у пункті 16 таке: “Стипендія виплачується раз на місяць у термін, визначений колективним договором або статутом навчального закладу. Стипендія за літній канікулярний період виплачується повністю до його початку”.

З 1 липня 2004 року діє Порядок призначення і виплати стипендій, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 р. № 882. На диво він замовчує особливий порядок отримання стипендій за канікулярний період. На практиці такі виплати провадяться так само щомісячно (на платіжну карточку) або до початку канікул. Таким чином на канікулах (принаймні в податкових місяцях липень, серпень) стипендія іноді не виплачується. Тобто оскільки згідно з пп. «б» пп. 6.3.3 п. 6.3 ст. 6 Закону № 889-IV в цьому періоді немає стипендії з бюджету, то до інших доходів студента-бюджетника мала би застосовуватися податкова соціальна пільга.

З іншого боку, якщо підходити з букви закону, виплата декількох стипендій за канікули може привести до перевищення обмеження “але не вище суми місячного мінімального прожиткового рівня для працездатної особи, встановленої на початок звітного року, помноженої на 1,4” пп. 4.3.26 п. 4.3 ст. 4. І це перевищення мало би оподатковуватися. Для студентів вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційними рівнями “бакалавр”, “спеціаліст” або “магістр”, з 1 січня звичайна стипендія — 300 гривень на місяць, з 1 вересня 2008 року — 530 гривень на місяць (Постанова Кабінету Міністрів України від 05.03.2008 р.№ 165 “Деякі питання стипендіального забезпечення”). Тому 3 стипендії в одному передканікулярному місяці можуть дати перевищення межи застосування податкової соціальної пільги в 890 грн. (в 2008 році). Із відповідним оподаткуванням перевищення. Але цього не робиться, як не застосовується і податкова соціальна пільга на канікулярному періоді. Одне недотримання Закону компенсується іншим.

Але є ще одна проблема. Підпункт 6 п. 12 Порядку надання документів та їх складу при застосуванні податкової соціальної пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2003 р. № 2035) говорить про те, що учні, студенти, аспіранти, ординатори, ад’юнкти, військовослужбовці строкової служби заяву про застосування пільги та документів не подають і говориться, що пільга застосовується тільки до доходів, визначених підпунктом “б” підпункту 6.3.3 статті 6 Закону. Але цим підпунктом про доходи не говориться – там сказано про умови незастосування податкової соціальної пільги. В результаті сутуденти-бюджетники протягом всього періоду навчання виявляються позбавленими податкової соціальної пільги... Хоча в період канікул у них немає виплат стипендій.

Віталій МОСЕЙЧУК 

 

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

                  06.07.2004  N 12428/7/17-3117

 

 Державна податкова  адміністрація  України  розглянула  <...> листа  щодо   оподаткування   виплачуваних   навчальним   закладом стипендій  та порядку заповнення стосовно таких виплат податкового розрахунку за ф. N 1 ДФ та повідомляє.

Порядок призначення, виплати та розмірів стипендіального забезпечення учнів, студентів, курсантів, слухачів, клінічних ординаторів, аспірантів і докторантів визначено постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2001 року N 950.

     Разом з  тим  Законом  України  від  22.05.2003  р.   N   889 "Про  податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон) встановлено,  що не підлягає  включенню  до  загального  місячного оподатковуваного  доходу  платника  податку  сума  стипендії,  яка виплачується з бюджету учню,  студенту,  ординатору, аспіранту або ад'юнкту  (пп.  4.3.26  п.  4.3 ст.  4 Закону),  але не вище суми, визначеної у підпункті 6.5.1 пункту 6.5  статті  6  цього  Закону.

Сума    перевищення,   за   її   наявності,   підлягає   кінцевому оподаткуванню при її  виплаті  навчальним  закладом  -  податковим агентом за ставкою, встановленою пунктом 7.1 статті 7 цього Закону (13 % на період 2004 - 2006 роки).

Підпунктом 6.5.1 пункту 6.5 статті 6 Закону визначено, що податкова соціальна пільга застосовується до доходу, отриманого платником податку як заробітна плата, визначення якої наведено у п. 1.1 та пп. “д” п. 1.3 ст. 1 Закону, протягом звітного податкового місяця, якщо його розмір не перевищує суми місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень. З початку 2004 року ця сума становить 510 грн.

Учні, студенти, аспіранти, ординатори, ад’юнкти згідно із пп.

6.1.2 п. 6.2 ст. 6 Закону мають право на податкову соціальну пільгу у розмірі, що дорівнює 150 відсоткам суми пільги, визначеної за правилами підпункту 6.1.1 цього пункту, тобто в даний час — 92 грн. 25 коп. на місяць.

Разом з тим відповідно до пп. 6.3.3 “б” п. 6.3 ст. 6 Закону податкова соціальна пільга не може бути застосована до інших доходів платника податку, якщо він отримує протягом звітного податкового місяця одночасно такі доходи, як стипендія, грошове чи майнове (речове) забезпечення, одержувані учнями, студентами, аспірантами, ординаторами, ад’юнктами, що виплачуються з бюджету.

Враховуючи зазначене, стипендія, яка виплачується у зазначеному розмірі з бюджету учню, студенту, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, не підлягає оподаткуванню. Стипендія, яка виплачується з інших, ніж бюджет, джерел, підлягає оподаткуванню на загальних підставах без застосування до неї податкової соціальної пільги. Тому до навчального закладу зазначені платники податку не повинні подавати ніяких документів на застосування податкової соціальної пільги.

Якщо ж учні, студенти, аспіранти, ординатори, ад’юнкти, яким за умовами їх навчання не передбачено виплату стипендії з бюджету, незалежно від того, одержують вони будь-яку іншу стипендію (спонсорську, від підприємства, що їх направило на навчання, тощо) і одночасно з навчанням працюють та одержують заробітна плату, то вони за додержанням умов щодо розміру заробітної плати мають право на застосування до неї податкової соціальної пільги у розмірі 150 % (92 грн. 25 коп. на місяць). При цьому вони повинні надати працедавцю довідку з навчального закладу про те, що вони там навчаються та за умовами їх навчання не передбачено виплату стипендії з бюджету.

Щодо заповнення навчальними закладами — податковими агентами податкового розрахунку ф. N 1ДФ стосовно стипендій учнів, студентів, ординаторів, аспірантів, ад’юнктів, то він заповнюється та подається до податкових органів по всіх сумах виплачених стипендій на загальних підставах, передбачених наказом ДПА України від 29.09.2003 р. N 451 (зареєстрованим в Мін’юсті України 22.10.2003 р. за N 960/8281), з відображенням у цьому податковому розрахунку доходів, виплачених у вигляді стипендій, за ознакою доходу 14.

Заступник Голови С. Лекарь

  ____________


Постійна адреса статті в Інтернеті: http://www.marazm.org.ua/index.html?/tax_fiz/4_80.html


Попередня статтяНаступна стаття

[an error occurred while processing this directive]


Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу, Митного Комментарий Налогового кодекса, Таможенного| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

(C) Copyrіght by V.Moseіchuk, 1999-2023. All rіghts reserved. Тел. (067) 673-51-59, (099) 565-62-62, (093) 918-70-99.
Пропозиції та зауваження надсилайте на
Електронним та друкованим ЗМІ дозволяється  цитування матеріалів Книги маразмів України за умови посилання на Книгу маразмів України та сайт www.marazm.org.ua Обов'язкове посилання наступного змісту: "За матеріалами Книги маразмів України (www.marazm.org.ua)…". з використанням в Інтернеті гіперпосилання (hyperlink) на Книгу маразмів України  (www.marazm.org.ua). Іншим організаціям та приватним особам використання матеріалів для публічних цілей дозволяється за умови окремого дозволу автора з дотриманням вищезгаданих посилань.

Розсилка новин
[an error occurred while processing this directive]
Підтримка проекту:
U634971969297
Z404288205014
E208021446192

Новини
маразмiв


Нова українська національна ідея. Новая украинская национальная идея
 
Кутки споживача для всіх міст із законодавством та книгою скарг. Кутки покупця. Уголки потребителя для всех городов с законодательством и книгой жалоб. Уголки покупателя





Украинские 100x100




Газета "Правовий тиждень"