Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу України Комментарий Налогового кодекса Украины| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

ГЛАВА XXX. МАРАЗМИ ЗАКУПІВЕЛЬ ЗА ДЕРЖАВНІ КОШТИ

ПУБЛІКАЦІЮ ТЕНДЕРНИХ ПРОПОЗИЦІЙ ТА ПІДГОТОВКУ ТЕНДЕРНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ МОНОПОЛІЗОВАНО. ПОРТАЛ ДЕЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ НАЛЕЖИТЬ ПРИВАТНІЙ ФІРМІ

Товариство з обмеженою відповідальністю “Європейське консалтингове агентство”  (м. Київ), що є власником інформаційної системи в мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com). Саме цей портал має єдиний позитивний експертний висновок та атестат відповідності Комплексній системі захисту інформації Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України для проведення державних закупівель.

 В Листі 23.05.2006  N 27-27/08-3144 Антимонопольний комітет України зазначає, що дії ТОВ “Європейське консалтингове агентство” щодо встановлення цін за оприлюднення інформації, обумовлення розміщення інформації в інформаційній системі, укладення з третіми особами договорів на надання консультаційних, юридичних та інших послуг, які містять ознаки порушень законодавства (п. 2 ст. 50 та ст. 13 Закону України “Про захист економічної конкуренції”).

Щоб уникнути монополізації в публікаціях тендерних пропозицій Кабінет Міністрів України лише в 23 квітня 2007 р. додумався створити свій портал держаних закупівель в Постанові  від 23.04.2007 р. № 652 "Про створення веб-порталу з питань державних закупівель".  

Куток споживача. Куток покупця. Куточок споживача. Куточок покупця

Кутки споживача від 99 до 399 грн. + все торговельне законодавство

Вантажний велосипед. Грузовой велосипед. Велорикша Украина

Універсальний вантажний велосипед + ручний вантажний візок в подарунок

Рекламна стійка, інформаційний стенд вертиться, вертящаяся стійка, стенд-листалка, стенд-вертушка

Ротаційна (гортальна) настільна система (промо-стійка), 11 прозорих кишень А4, 250 грн.

 


АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ

ЛИСТ

                   23.05.2006  N 27-27/08-3144

За численними зверненнями суб’єктів господарювання, обласних державних адміністрацій та міських рад, Антимонопольним комітетом України проведено дослідження питання щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції товариством з обмеженою відповідальністю “Європейське консалтингове агентство” (далі ТОВ “Європейське консалтингове агентство") (м. Київ), що є власником інформаційної системи в мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com).

Дії ТОВ “Європейське консалтингове агентство” щодо встановлення цін за оприлюднення інформації, обумовлення розміщення інформації в інформаційній системі, укладення з третіми особами договорів на надання консультаційних, юридичних та інших послуг, які містять ознаки порушень законодавства (п. 2 ст. 50 та ст. 13 Закону України “Про захист економічної конкуренції”.

Керуючись ст. 46 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, Антимонопольний комітет України надав ТОВ “Європейське консалтингове агентство” обов’язкові для розгляду рекомендації від 04.04.2006 р. N 10-рк, а саме:

1) переглянути підходи до формування цін (тарифів) на послуги з оприлюднення інформації;

2) припинити нав’язування замовникам послуг з оприлюднення інформації та додаткових умов договору у вигляді укладення з третіми особами договорів на надання консультаційних, юридичних та інших послуг.

     Листом від   13.04.2006   р.   N   05/04   ТОВ   "Європейське

консалтингове    агентство"     повідомило,     що     рекомендації

Антимонопольного комітету України враховані.

 

Однак, за наявною у комітеті інформацією на теперішній час ТОВ “Європейське консалтингове агентство” продовжує нав’язувати замовникам послуги з оприлюднення інформації та додаткові умови договору у вигляді укладення договорів на надання консультаційних, юридичних та інших послуг.

У зв’язку з цим, Антимонопольним комітетом України порушено справу за ознаками порушень законодавства.

 

ДЕПАРТАМЕНТ СПЕЦІАЛЬНИХ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНИХ СИСТЕМ ТА ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

                    28.04.2006  N 18/18/4-1029

 

                                      Міністерствам,

                                      іншим центральним органам

                                      виконавчої влади

                                      (за списком)

                                      Обласним, Київській

                                      та Севастопольській міським

                                      державним адміністраціям

                                      Спеціальній контрольній

                                      комісії з питань державних

                                      закупівель при Рахунковій

                                      палаті України

 

 

               Щодо листа Тендерної палати України

          N 74/04 від 13.04.2006 стосовно інформаційної

                системи в мережі Інтернет, Портал

                   "Державні закупівлі України"

                       (www.zakupivli.com)

 

 

На підставі виданого Департаментом спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України за N 81 від 07.09.2005 атестату відповідності комплексної системи захисту інформації інформаційна система “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com)”, яка належить ТОВ “Європейське консалтингове агентство” (далі — інформаційна система ПДЗУ), може застосовуватися виключно для:

забезпечення захисту загальнодоступної інформації, розміщеної на веб-порталі ПДЗУ від знищення, несанкціонованої модифікації та блокування шляхом впровадження організаційних та інженерно-технічних заходів, засобів і методів технічного захисту інформації;

забезпечення захисту технологічної інформації веб-порталу від несанкціонованого доступу, знищення, модифікації та блокування шляхом впровадження організаційних та інженерно-технічних заходів, засобів і методів технічного захисту інформації.

Наявний атестат відповідності інформаційної системи ПДЗУ не дозволяє забезпечувати виконання наступних вимог Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” :

забезпечувати збирання, накопичення, передачу та обробку інформації щодо державних закупівель замовників з усіх адміністративно-територіальних одиниць України;

надавати можливість здійснення електронних державних закупівель відповідно до визначення електронних державних закупівель, наведеного у статті 1 Закону, згідно з яким електронні державні закупівлі — це здійснення замовниками встановлених цим Законом процедур закупівель за допомогою інформаційної системи в мережі Інтернет в режимі on-line з використанням електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Таким чином, інформаційна система “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com)” не відповідає вимогам щодо застосування комплексної системи захисту інформації та підтвердження її відповідності у обсязі вимог статей 4-1 та 4-2 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

Начальник Департаменту К.Бойко

 

 

МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

                      28.10.2005  N 78-31/4

 

 

                   Щодо оприлюднення інформації

                   в мережі Інтернет відповідно

                 до Закону України "Про закупівлю

                     товарів, робіт і послуг

                        за державні кошти"

 

 

На численні запити розпорядників державних коштів щодо порядку оприлюднення інформації, передбаченої Законом України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” за допомогою інформаційних систем у мережі Інтернет Міністерство економіки України повідомляє.

23 серпня 2005 року набула чинності нова редакція Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” (далі — Закон) із останніми змінами та доповненнями, внесеними Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо додаткових гарантій захисту фінансових інтересів держави” від 16.06.05 N 2664-IV.

У порівнянні з попередньою редакцією Закону значні зміни торкнулися, зокрема, вимог до інформаційних систем в мережі Інтернет та регламенту розміщення в них інформації про державні закупівлі. Так, вимогу щодо необхідності реєстрації інформаційної системи відповідно до чинного законодавства у сфері інтелектуальної власності було скасовано, і відповідно до Закону, інформаційна система в мережі Інтернет має відповідати вимогам щодо захисту державної інформації, надавати можливість здійснення електронних державних закупівель тощо.

Слід зазначити, що за інформацією Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України (орган державного управління, на який покладено виконання в межах своєї компетенції контрольно-наглядових функцій щодо захисту інформації, необхідність охорони якої визначено законодавством) на сьогодні відсутні підзаконні нормативні акти, які визначають порядок застосування електронних державних закупівель при проведенні процедур у рамках Закону, організаційно-технічні засади та вимоги до здійснення електронних державних закупівель тощо.

Для досягнення відповідності інформаційної системи вимогам чинної редакції Закону необхідним є вжиття відповідних заходів щодо технічного, та криптографічного захисту інформації згідно з законодавчими нормами, встановленими ДСТСЗІ СБУ, а саме — Положенням про державну експертизу в сфері технічного захисту інформації, затвердженим наказом ДСТСЗІ СБУ від 29.12.99 N 62.

Водночас проект наказу Міністерства економіки України, який затверджує порядок ведення Переліку інформаційних систем, наразі знаходиться в стадії опрацювання та погодження в Департаменті спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації СБУ і Державному департаменті з питань зв’язку та інформатизації Мінтрансзв’язку України.

При цьому, документи, необхідні для включення до переліку інформаційних систем у мережі Інтернет надані Міністерству економіки тільки Товариством з обмеженою відповідальністю “Європейське консалтингове агентство” (власник інформаційної системи у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com).

ТОВ “Компанія “Технології комунікацій” (власник інформаційної системи в мережі Інтернет, (www.e-tenders.kiev.ua) повідомило Міністерство економіки України про тимчасове припинення функціонування інформаційної системи “Електронні державні закупівлі України”, як самостійної інформаційної системи, та про злиття з інформаційною системою “Державні закупівлі України”.

Інформаційна система в мережі Інтернет ДП “РІАБ “Вісник державних закупівель” (www.tender.com.ua) перебуває в стані доопрацювання в частині отримання технічного захисту інформації.

Відповідно до частини 2 статті 4-2 Перелік інформаційних систем у мережі Інтернет веде уповноважений орган у встановленому ним порядку. Порядок ведення Переліку інформаційних систем у мережі Інтернет не повинен суперечити Закону. До такого Переліку забороняється включення інформаційних систем у мережі Інтернет, які не відповідають вимогам Закону, а також невключення інформаційних систем у мережі Інтернет, які відповідають вимогам Закону.

Разом з цим, вибір інформаційних систем у мережі Інтернет здійснюється замовником самостійно на конкурентних засадах (частина 7 статті 4-1, що фактично призводить до правової колізії, оскільки наразі до Переліку може бути включена лише одна система, а конкурсний порядок відбору передбачає участь у процедурі торгів (тендеру) принаймні двох учасників.

У зв’язку з цим, Міністерство економіки України направило звернення до Конституційного суду України з проханням надати тлумачення вимог зазначених статей Закону у разі, якщо тільки одна інформаційна система в мережі Інтернет буде відповідати вимогам Закону.

З огляду на вищезазначене, до затвердження переліку інформаційних систем у мережі Інтернет та вирішення законодавчої колізії щодо його формування, Мінекономіки вважає за можливе розміщення інформації про державні закупівлі на сайтах www.zakupivli.com та www.tender.com.ua (відповідно до листа Служби безпеки України замовники можуть використовувати вказаний сайт для розміщення інформації щодо державних закупівель до отримання відповідного атестату відповідності Комплексній системі захисту інформації ДСТСЗІ СБУ) за встановленим власниками цих систем регламентом. Міністерство вважає за доцільне головним розпорядникам бюджетних коштів вжити відповідні заходи із захисту інформації щодо відповідно до вимог ДСТСЗІ СБУ для розміщення визначеної Законом інформації на власних веб-сайтах.

Крім цього повідомляємо, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 04.01.02 N 3 “Про Порядок оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади”, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська, Севастопольська міські державні адміністрації мають розміщувати на власних веб-сайтах, зокрема, відомості про проведення закупівель товарів (робіт, послуг) за державні кошти, які вимагаються законом.

 

 

ТЕНДЕРНА ПАЛАТА УКРАЇНИ

ВИСНОВОК

з питань державних закупівель

                      09.11.2005  N в-09/11

 

 

                 Щодо відповідності інформаційних

                 систем у мережі Інтернет вимогам

Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти"

Враховуючи численні звернення замовників торгів, учасників торгів, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, громадських організацій та громадян з приводу оприлюднення інформації щодо здійснення державних закупівель відповідно до вимог статей 4-1, 4-2, 8, 17, 18-1, 26, 29, 29-1 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, а також велику кількість скарг, які надходять до Комісії по розгляду скарг при Тендерній палаті України та судів з приводу порушень чинного законодавства України щодо забезпечення прозорості здійснення державних закупівель, у тому числі щодо неправомірних дій (бездіяльності) Міністерства економіки України, Тендерною палатою України було проведено дослідження відповідності інформаційних систем у мережі Інтернет вимогам Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” та надається офіційний висновок з питань державних закупівель відповідно до статті 173 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

Відповідно до вимог статей 2-2, 4-1, 8, 17, 18-1, 26, 29, 29-1 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” (далі — Закон) замовник зобов’язаний забезпечити прозорість здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації, передбаченої цим Законом щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти за допомогою інформаційних систем у мережі Інтернет, а саме розмістити:

- річні плани державних закупівель;

- оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації;

- протокол розкриття тендерних (цінових) пропозицій;

- звіт про результати здійснення процедури закупівлі, включаючи всі додатки до нього;

- оголошення про результати проведеної процедури закупівлі;

- інформацію, що стосується розгляду скарги, у разі її надходження.

Відповідно до частини другої статті 8 Закону

процедура закупівлі не може здійснюватися до публікації оголошення про неї у “Віснику державних закупівель” або в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України та в інформаційних системах у мережі Інтернет, крім випадків, визначених Законом. При цьому, підтвердженням розміщення оголошення про заплановану закупівлю (проведення попередньої кваліфікації) чи про результати проведеної процедури закупівлі є код, присвоєний інформаційною системою в мережі Інтернет.

Тобто, зазначення в оголошенні про заплановану закупівлю (проведення попередньої кваліфікації, результати проведеної процедури закупівлі) інформаційної системи в мережі Інтернет, яка відповідає вимогам Закону без наявності підтверджуючого коду, присвоєного такою системою є неправомірним.

Згідно частини сьомої статті 4-1 неправомірне використання інформаційних систем у мережі Інтернет Закону забороняється.

Крім того, частиною четвертою статті 8 Закону

визначено, що неоприлюднення передбаченої цим Законом інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах в мережі Інтернет є підставою для відміни торгів.

Інформаційна система в мережі Інтернет згідно частини другої статті 4-1 Закону є сукупністю програмних засобів з власною адресою в мережі Інтернет, яка забезпечує доступ до інформаційних ресурсів і відповідає таким обов’язковим вимогам: забезпечує збирання, накопичення, передачу та обробку інформації щодо державних закупівель замовників з усіх адміністративно-територіальних одиниць України; відповідає встановленим законодавством вимогам щодо захисту державної інформації; надає можливість здійснення електронних державних закупівель та відповідає іншим вимогам, встановленим цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 4-2 Закону

інформаційна система у мережі Інтернет повинна відповідати наступним вимогам:

- мати технічний регламент — документ, що визначає порядок функціонування системи та вимоги щодо роботи в цій системі;

- забезпечувати підтримку багатомовності, у тому числі українською та англійською мовами;

- мати побудовану комплексну систему захисту інформації;

- використовувати засоби технічного захисту інформації, які мають експертні висновки Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України;

- мати атестат відповідності Комплексній системі захисту інформації Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України;

- виконувати функції, встановлені частиною 2 статті 4-1 Закону ;

- надавати можливість здійснення електронних державних закупівель в режимі on-line відповідно до вимог, визначених цим Законом, з використанням промислово придатних технологічних рішень, які побудовані на процесах (способах) перетворення даних при електронному оприлюдненні, розміщенні та періодичному оновленні документів, перетворенні даних при відображенні електронного документообігу; автоматизованого здійснення державних закупівель.

При цьому, неоприлюднення замовником інформації щодо здійснення державних закупівель, передбаченої цим Законом, в інформаційній системі у мережі Інтернет, яка відповідає вимогам, визначеним цим Законом відповідно до частини третьої статті 4-2 Закону може оскаржуватися в порядку, передбаченому статтею 37 цього Закону, або в судовому порядку та є підставою для відміни торгів.

Відповідно до вимог статті 28 Закону наслідком порушення замовником вимог цього Закону щодо оприлюднення інформації, у тому числі неоприлюднення інформації про державні закупівлі в інформаційних системах у мережі Інтернет, які відповідають вимогам Закону є відміна торгів.

Також слід зазначити, що у відповідності до вимог Законів України “Про інформацію”, “Про захист інформації в автоматизованих системах”, інших нормативно-правових актів у сфері захисту інформації інформаційна система у мережі Інтернет повинна забезпечити захист державної інформації, яка оброблюється, зберігається, передається тощо. При цьому, згідно Порядку захисту державних інформаційних ресурсів у інформаційно-телекомунікаційних системах, затвердженого наказом Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України від 24.12.2001 N 76, оброблення державних інформаційних ресурсів в інформаційних системах, у тому числі їх передавання з використанням мереж передачі даних, дозволяється тільки після впровадження комплексної системи захисту інформації цих інформаційних систем за результатами проведення державної експертизи об’єкта інформаційної діяльності.

Тобто, оприлюднення інформації згідно зі статтями 2-2, 4-1, 8, 17, 26, 29, 29-1 Закону на Інтернет-сайтах, якими не вжиті заходи щодо захисту інформації такого Інтернет-сайту призводить до порушень вимог чинних нормативно-правових актів у сфері державних закупівель та захисту інформації.

Таким чином, на підставі вищевикладеного:

- нерозміщення визначеної Законом інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах в мережі Інтернет є підставою для відміни торгів у відповідності до статей 4-2, 8, 28 Закону; крім того, нерозміщення такої інформації в інформаційних системах у мережі Інтернет грубо порушує гарантовані Конституцією України, Законами України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, “Про інформацію”, “Про підприємництво”, Господарським кодексом України, іншими законодавчими актами України права фізичних та юридичних осіб на інформацію та свободу доступу до неї;

розміщення інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах у мережі Інтернет, які не відповідають вимогам, встановленим статтями 4-1 та 4-2 Закону, забороняється і є підставою для відміни торгів згідно статей 4-2, 8, 28 Закону;

неправомірне використання інформаційних систем у мережі Інтернет забороняється згідно частини сьомої статті 4-1 Закону ;

порушення вимог Закону щодо оприлюднення інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах у мережі Інтернет, які відповідають вимогам Закону, є підставою для відміни торгів відповідно до статті 28 Закону.

Тендерною палатою України було проведено дослідження існуючих інформаційних систем у мережі Інтернет на відповідність їх вимогам Закону, у тому числі щодо забезпечення захисту державної інформації, здійснення електронних державних закупівель та забезпечення виконання інших вимог Закону.

За результатами дослідження та вивчення документів і матеріалів, зокрема, експертних висновків Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України N 39, від 01.08.2003 року N 48, від 06.09.2005 р. N 2056, атестату відповідності Комплексної системи захисту інформації Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України N 81 від 7 вересня 2005 р., листів Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України N 16-12/3965 від 26.08.2005 р., Державного департаменту з питань зв’язку та інформатизації Міністерства транспорту та зв’язку України від 21.10.2005 р. N 8646/17-03-22, документів, наданих інформаційною системою у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com), та крім того, публікації в офіційному виданні Кабінету Міністрів України — газеті “Урядовий кур’єр” від 7 жовтня 2005 року N 190 “Інтернет — складова державних закупівель” було встановлено наступне.

Щодо відповідності вимогам статей 4-1, 4-2 Закону

у частині забезпечення захисту державної інформації, наявності побудованої комплексної системи захисту інформації, використання засобів технічного захисту інформації, які мають експертні висновки Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України, атестату відповідності Комплексній системі захисту інформації Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України.

На сьогоднішній день позитивний експертний висновок та атестат відповідності Комплексній системі захисту інформації Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України згідно з вимогами Положення про державну експертизу в сфері технічного захисту інформації, затвердженого наказом ДСТСЗІ СБУ від 29.12.99 N 62 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 24.01.2000 N 40/4261, має лише інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com).

Технічне завдання на створення комплексної системи захисту інформації інформаційної системи в мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) погоджено Департаментом спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України від 08.04.2005 року N 831-05.

Інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) використовує засоби технічного захисту інформації, які мають експертні висновки Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України, зокрема:

програмне забезпечення “Портал-Менеджер” (експертний висновок Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України N 48 від 01.08.2003 року);

апаратні засоби, зокрема маршрутизатор Cisco 2651XM (експертний висновок Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України N 39).

Таким чином, лише інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) відповідає вимогам Закону щодо забезпечення захисту державної інформації, інші інформаційні системи в мережі Інтернет не відповідають зазначеним вимогам.

Щодо відповідності вимогам статті 4-2 Закону у частині забезпечення підтримки багатомовності, у тому числі українською та англійською мовами.

В результаті перевірки Державним підприємством “Інформаційний центр” Міністерства юстиції України та Київським національним лінгвістичним університетом було встановлено відповідність інформаційної системи у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) вимозі щодо забезпечення підтримки багатомовності, у тому числі українською та англійською мовами.

Таким чином, лише інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) відповідає вимогам Закону щодо забезпечення підтримки багатомовності, у тому числі українською та англійською мовами, інші інформаційні системи в мережі Інтернет не відповідають зазначеним вимогам.

Щодо відповідності вимогам статті 4-2 Закону у частині наявності технічного регламенту

Інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) має технічний регламент — документ, яким визначені технічні, організаційні, фінансові умови користування інформаційною системою.

Таким чином, інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) відповідає вимогам Закону щодо наявності технічного регламенту.

Щодо відповідності вимогам статей 4-1, 4-2 Закону

у частині надання можливості здійснення електронних державних закупівель в режимі on-line з використанням промислово придатних технологічних рішень, які побудовані на процесах (способах) перетворення даних при електронному оприлюдненні, розміщенні та періодичному оновленні документів, перетворенні даних при відображенні електронного документообігу; автоматизованого здійснення державних закупівель.

За інформацією Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України лише інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) створена на основі шести винаходів, зокрема: Спосіб здійснення електронних закупівель за державні кошти (патент N 62907 від 15.03.2004 року), Спосіб автоматизованого здійснення державних закупівель товарів, робіт і послуг (патент N 61042 від 16.02.2004 року), Спосіб обробки інформації при проведенні торгів (патент N 61043 від 16.02.2004 року), Процес перетворення даних при відображенні електронного документообігу щодо здійснення закупівель товарів, робіт і послуг (патент N 70908 від 15.10.2004 року), Процес перетворення даних при електронному оприлюдненні, розміщенні та періодичному оновленні документів щодо здійснення закупівель товарів, робіт і послуг (патент N 70907 від 15.10.2004 року), які відповідають умовам патентоздатності (в тому числі є промислово придатними).

     В офіційному   листі   від   21.10.2005  р.  N  8646/17-03-22

Державним  департаментом  з  питань  зв'язку   та   інформатизації

Міністерства  транспорту  та  зв'язку  України  також підтверджено

надання можливості здійснення електронних державних  закупівель  в

режимі  on-line  інформаційною  системою у мережі Інтернет "Портал

"Державні закупівлі України" (www.zakupivli.com).

 

Таким чином, лише інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) відповідає вимогам Закону щодо можливості здійснення електронних державних закупівель в режимі on-line, автоматизованого здійснення державних закупівель, інші інформаційні системи в мережі Інтернет не відповідають зазначеним вимогам.

Щодо відповідності вимогам статті 4-2 Закону у частині виконання функцій, встановлених частиною другою статті 4-1 Закону

Інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) є сукупністю програмних засобів з власною адресою в мережі Інтернет, який забезпечує доступ до інформаційних ресурсів і відповідає таким вимогам: забезпечує збирання, накопичення, передачу та обробку інформації щодо державних закупівель замовників з усіх адміністративно-територіальних одиниць України, а саме надає усім замовникам торгів рівні можливості щодо розміщення інформації щодо здійснюваних ними закупівель відповідно до вимог Закону, а саме:

- річні плани державних закупівель;

- оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації;

- протокол розкриття тендерних (цінових) пропозицій;

- звіт про результати здійснення процедури закупівлі, включаючи всі додатки до нього (крім інформації, що містить державну таємницю);

- оголошення про результати проведеної процедури закупівлі;

- інформацію, що стосується розгляду скарги, у разі її надходження (інформацію про отримання скарги, рішення щодо розгляду скарги).

Підтвердженням розміщення інформації про торги або про результати торгів є присвоєний Інформаційною системою у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) код згідно частини 2 статті 8 Закону та відповідне повідомлення про присвоєння коду.

Таким чином, лише інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) відповідає вимогам Закону щодо можливості виконання функцій, встановлених частиною другою статті 4-1 Закону, інші інформаційні системи в мережі Інтернет не відповідають зазначеним вимогам.

Отже, зважаючи на вищенаведену інформацію та ґрунтовний аналіз документів, є підстави зробити висновок, що станом на 09.11.2005 р. існує лише одна інформаційна система у мережі Інтернет — “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com; 01042, м. Київ, вул. П.Лумумби, 21, тел/факс: (044) 451-45-55, 537-32-59), яка повністю відповідає вимогам Законів України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, “Про інформацію”, “Про захист інформації в автоматизованих системах”, іншим нормативно-правовим актам у сфері захисту інформації, інші інформаційні системи в мережі Інтернет не відповідають зазначеним вимогам.

Тобто, інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) у відповідності до вимог статті 4-2 Закону повинна бути включена до переліку інформаційних систем у мережі Інтернет, які відповідають вимогам Закону та лише в цій інформаційній системі повинна оприлюднюватись інформація щодо закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти, оскільки лише ця система відповідає вимогам Закону.

Функція ведення переліку інформаційних систем у мережі Інтернет, які відповідають вимогам Закону, в порядку, встановленому уповноваженим органом, відповідно до частини другої статті 3 та частини другої статті 4-2 Закону, покладена на Міністерство економіки України, яке є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань координації закупівель товарів, робіт і послуг.

Не зважаючи на те, що Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо додаткових гарантій захисту фінансових інтересів держави” від 16 червня 2005 р. N 2664-IV, яким було внесено зміни, до Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” та, зокрема, запроваджено обов’язок уповноваженого органу вести в установленому ним порядку, перелік інформаційних систем у мережі Інтернет, які відповідають вимогам цього Закону, офіційно був опублікований 22 липня 2005 року та набув чинності з 23 серпня 2005 року, станом на 09.11.2005 р. Міністерством економіки України не затверджено перелік та порядок ведення переліку інформаційних систем у мережі Інтернет, які відповідають вимогам цього Закону.

Таким чином, Міністерством економіки України — спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань координації закупівель товарів, робіт і послуг грубо порушуються вимоги частини другої статті 3 та частини другої статті 4-2 Закону.

Окрім того, як було з’ясовано в ході проведення аналізу, уповноважені представники адміністрації інформаційної системи у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) двічі зверталися до Міністерства економіки України (листи від 23 вересня 2005 р. N 59/09 та від 18 жовтня 2005 року N 33/10) щодо відповідності зазначеної інформаційної системи вимогам Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” та включення її до переліку інформаційних систем у мережі Інтернет, як такої, що відповідає вимогам Закону, проте до цього часу не отримали жодної відповіді.

У продовження протиправних дій Міністерство економіки України 28 жовтня 2005 року за N 78-31/4 оприлюднило лист (далі — роз’яснення), згідно якого:

”...документи, необхідні для включення до переліку інформаційних систем у мережі Інтернет надані Міністерству економіки тільки Товариством з обмеженою відповідальністю “Європейське консалтингове агентство” (власник інформаційної системи у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com)."

Тобто, уповноважений орган визнає відповідність лише інформаційної системи у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com)” вимогам, встановленим Законом до інформаційних систем у мережі Інтернет.

При цьому Міністерством економіки України так і не включено зазначену інформаційну систему до переліку інформаційних систем у мережі Інтернет, які відповідають вимогам Закону, чим порушується частина друга статті 4-2 Закону, відповідно до якої до переліку інформаційних систем у мережі Інтернет забороняється невключення інформаційних систем у мережі Інтернет, які відповідають вимогам цього Закону.

Відповідно до цього ж роз’яснення “...ТОВ “Компанія “Технології комунікацій” (власник інформаційної системи в мережі Інтернет www.e-tenders.kiev.ua) повідомило Міністерство економіки України про тимчасове припинення функціонування інформаційної системи “Електронні державні закупівлі України” як самостійної інформаційної системи та про злиття з інформаційною системою “Державні закупівлі України”. Інформаційна система в мережі Інтернет ДП “РІАБ “Вісник державних закупівель” (www.tender.com.ua) перебуває в стані доопрацювання в частині отримання технічного захисту інформації”.

Таким чином, єдиною інформаційною системою у мережі Інтернет, яка відповідає вимогам Закону є “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com), що підтверджується листом-роз’ясненням Міністерства економіки України від 28 жовтня 2005 року за N 78-31/4.

В той же час, відповідно до положень цього ж роз’яснення “... до затвердження переліку інформаційних систем у мережі Інтернет та вирішення законодавчої колізії щодо його формування, Мінекономіки вважає за можливе розміщення інформації про державні закупівлі на сайтах www.zakupivli.com та www.tender.com.ua (відповідно до листа Служби безпеки України замовники можуть використовувати вказаний сайт для розміщення інформації щодо державних закупівель до отримання відповідного атестату відповідності Комплексній системі захисту інформації ДСТСЗІ СБУ) за встановленим власниками цих систем регламентом”.

Отже, уповноважений орган у своєму роз’ясненні, з однієї сторони, визначає, що на сьогодні існує лише одна інформаційна система в мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com), яка відповідає нормам Закону, а з іншої сторони, посилаючись на лист Служби безпеки України (реквізити якого так і не вдалося з’ясувати ні в Міністерстві економіки України, ні в СБУ, та навіть якщо дійсно такий лист існує, то його положення грубо суперечать вимогам чинного законодавства України, або можливо такий лист був виданий до набрання чинності змін до Закону), вважає за можливе замовникам торгів — розпорядникам державних коштів при здійсненні державних закупівель використовувати інформаційну систему в мережі Інтернет ДП “РІАБ “Вісник державних закупівель” (www.tender.com.ua), яка перебуває в стані доопрацювання, тобто не відповідає вимогам Закону.

Як було з’ясовано в ході дослідження Тендерною палатою України, інформаційна система в мережі Інтернет ДП “РІАБ “Вісник державних закупівель” (www.tender.com.ua), на яку посилається в своєму роз’ясненні Міністерство економіки України, в порушення вимог статей 4-1, 4-2, 8 Закону :

- не має побудованої комплексної системи захисту інформації;

не використовує засоби технічного захисту інформації, які мають експертні висновки Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України;

- не має атестату відповідності Комплексній системі захисту інформації Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України;

- не надає можливості здійснення електронних державних закупівель в режимі on-line відповідно до вимог, визначених Законом, з використанням промислово-придатних технологічних рішень;

- не забезпечує розміщення всього переліку документів щодо здійснення державних закупівель, визначених статтею 4-1 Закону, зокрема, система невзмозі розмістити річні плани державних закупівель, протокол розкриття тендерних (цінових) пропозицій, звіт про результати здійснення процедури закупівлі, включаючи всі додатки до нього, інформацію, що стосується розгляду скарги, у разі її надходження (інформацію про отримання скарги, рішення щодо розгляду скарги);

- не надає підтвердження розміщення інформації (присвоєння коду) про торги або про результати торгів відповідно до частини 2 статті 8 Закону.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, роз’яснення Міністерства економіки України від 28 жовтня 2005 року за N 78-31/4 в частині надання можливості замовникам торгів — розпорядникам державних коштів розміщувати інформацію щодо державних закупівель на сайті www.tender.com.ua, який не відповідає вимогам, встановленим Законом, грубо суперечить нормам Конституції України та вимогам Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” щодо забезпечення прозорості та відкритості здійснення державних закупівель, зокрема, меті та принципам здійснення державних закупівель, що закріплені у преамбулі та статті 21 Закону.

При цьому, слід також зазначити, що незважаючи на незаконні дії (бездіяльність) Міністерства економіки України, як спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань координації закупівель товарів, робіт і послуг, замовники торгів у своїй діяльності повинні чітко дотримуватись та сумлінно виконувати вимоги, встановлені Законом, оскільки відповідно до вимог статті 38 Закону за порушення вимог, встановлених Законом, посадові особи замовників несуть адміністративну відповідальність відповідно до законів України.

Керуючись чи посилаючись на роз’яснення Міністерства економіки України від 28 жовтня 2005 р. N 78-31/4 при здійсненні процедур державних закупівель замовники торгів повинні чітко усвідомлювати, що у своєму роз’ясненні уповноважений орган, по-перше, передбачає лише можливість, а не обов’язок використання інформаційної системи в мережі Інтернет ДП “РІАБ “Вісник державних закупівель” (www.tender.com.ua). По-друге, невиконання або неналежне виконання вимог Закону щодо забезпечення прозорості здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації, передбаченої Законом щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти за допомогою інформаційних систем у мережі Інтернет, при здійсненні замовниками торгів процедур закупівель, тягне за собою відповідальність посадових осіб замовників відповідно до статті 38 Закону та статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також правові наслідки, визначені статтями 4-2, 8 та 28 Закону.

Тобто, у разі якщо замовник торгів — розпорядник державних коштів при здійсненні процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти для оприлюднення необхідної інформації, визначеної Законом буде використовувати інформаційну систему в мережі Інтернет ДП “РІАБ “Вісник державних закупівель” (www.tender.com.ua) або інші інформаційні системи, які не відповідають вимогам Закону, такі торги безумовно підлягають відміні на підставі статей 4-2, 8 та 28 Закону.

Крім того, зважаючи на непоодинокі випадки порушення замовниками торгів вимог чинного законодавства у сфері державних закупівель щодо необхідності оприлюднення інформації, визначеної Законом в інформаційних системах у мережі Інтернет, Тендерна палата України звернулася до Державного казначейства України з метою забезпечення здійснення перевірки інформації щодо інформаційних систем у мережі Інтернет, зазначених в оголошенні про проведення процедури закупівлі та в оголошенні про результати проведеної процедури закупівлі вимогам Закону при пред’явленні замовниками торгів звіту про здійснення процедури закупівлі відповідно до статті 17 Закону та недопущення оплати за договорами, укладеними з порушеннями вимог Закону.

Тобто, Державне казначейство України на думку Тендерної палати України не має права здійснювати оплату за договорами, які укладені з порушенням вимог Закону щодо необхідності забезпечення прозорості здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення інформації, визначеної Законом, в інформаційних системах в мережі Інтернет, які відповідають встановленим Законом вимогам до таких систем, оскільки виявлення таких порушень є підставою для відміни торгів у відповідності до вимог статей 4-2, 8 та 28 Закону.

Вибір інформаційних систем в мережі Інтернет відповідно до частини сьомої статті 4-1 Закону замовником здійснюється самостійно на конкурентних засадах та має відповідати вимогам до таких систем, встановленим у частині другій цієї статті.

Тобто, для обрання інформаційної системи в мережі Інтернет з метою оприлюднення в ній інформації щодо здійснення державних закупівель, визначеної Законом, змовник має провести конкурс серед таких систем та обрати таку інформаційну систему, яка відповідає вимогам Закону, а системи, які не відповідають вимогам Закону відхилити.

Враховуючи те, що на сьогодні жодним нормативно-правовим актом не передбачено порядку проведення конкурсу серед інформаційних систем у мережі Інтернет, замовники торгів з інформаційною системою в мережі Інтернет, що відповідає вимогам Закону, яку вони обрали за результатами проведеного конкурсу (навіть за наявності однієї інформаційної системи, яка відповідає вимогам Закону) можуть застосувати процедуру конкурентних переговорів, при якій сторонами обговорюються та з’ясовуються найбільш прийнятні умови договору, у тому числі за ціновими показниками та укладати договір на підставі вимог Цивільного кодексу України, зокрема, статті 627, згідно якої сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору.

В той же час, оскільки на сьогоднішній день існує лише одна інформаційна система в мережі Інтернет, яка повністю відповідає вимогам Закону, Тендерна палата України звернулася до Антимонопольного комітету України з метою забезпечення контролю за дотриманням антимонопольного законодавства при здійсненні господарської діяльності інформаційною системою в мережі Інтернет — “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com).

Враховуючи вищевикладене та керуючись нормами Конституції України, Законами України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, “Про інформацію”, “Про захист інформації в автоматизованих системах”, іншими нормативно-правовими актами у сфері захисту інформації, на підставі аналізу наданих для дослідження матеріалів Тендерна палата України робить офіційний висновок згідно статті 17-3 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

Висновок:

- станом на 09.11.2005 р. існує лише одна інформаційна система в мережі Інтернет, яка забезпечує оприлюднення інформації щодо державних закупівель та відповідає вимогам, визначеним Законом до таких систем — інформаційна система у мережі Інтернет — “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com; 01042, м. Київ, вул. П.Лумумби, 21, тел/факс: (044) 451-45-55, 537-32-59);

- інші інформаційні системи у мережі Інтернет, зокрема, інформаційна система в мережі Інтернет ДП “РІАБ “Вісник державних закупівель” (www.tender.com.ua), на яку посилається в своєму роз’ясненні Міністерство економіки України від 28 жовтня 2005 року за N 78-31/4, не відповідають вимогам, встановленим Законом ;

- нерозміщення визначеної Законом інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах в мережі Інтернет є підставою для відміни торгів у відповідності до статей 4-2, 8, 28 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти";

- нерозміщення інформації щодо здійснення державних закупівель, визначеної Законом в інформаційних системах у мережі Інтернет, які відповідають вимогам Закону або неправомірне використання інформаційних систем у мережі Інтернет, які відповідають вимогам Закону, у тому числі невідповідність коду, зазначеного в оголошенні, коду, який присвоєний інформаційною системою в мережі Інтернет є підставою для відміни торгів відповідно до вимог статей 4-2, 8 та 28 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти";

- розміщення замовниками торгів-розпорядниками державних коштів інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах у мережі Інтернет, що не відповідають вимогам, встановленим Законом, є підставою для відміни торгів відповідно до вимог статей 42, 8 та 28 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти";

- відповідальність за неоприлюднення інформації, визначеної Законом, та оприлюднення інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах у мережі Інтернет, які не відповідають вимогам, визначеним Законом, несуть посадові особи замовника торгів у відповідності до вимог статті 38 Закону та статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Додатки:

1. Копія листа Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України від 16 вересня 2005 р. N 18/3-3028 на 1 арк.

2. Копія експертного висновку до вх. N 2056 від 06.09.2005 р.

на 11 арк.

3. Копія Атестату відповідності Комплексної системи захисту інформації Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України від 7 вересня 2005 р. N 81 на 1 арк.

4. Копія листа Державного підприємства “Інформаційний центр” Міністерства юстиції України від 26.08.2005 р. N 01-20/1429 на 1 арк.

5. Копія листа Київського національного лінгвістичного університету від 30.08.2005 р. N 553/07 на 1 арк.

6. Копія технічного регламенту на 9 арк.

7. Копія листа Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України від 26.08.2005 р. N 16-12/3965 на 2 арк.

8. Копія листа Державного департаменту з питань зв’язку та інформатизації Міністерства транспорту та зв’язку України від 21.10.2005 р. N 8646/17-03-22 на 2 арк.

9. Копія листа Міністерства економіки України від 28.10.2005 р. N 78-31/4 на 1 арк.

10. Копія публікації в газеті “Урядовий кур’єр” від 7 жовтня 2005 року N 190 “Інтернет — складова державних закупівель” на 1 арк.

Голова правління О.В.Фадєєв

Додаток

ІНФОРМАЦІЯ до висновку Тендерної палати України з питань державних закупівель

                від 9 листопада 2005 р. N в-09/11

 

 

Зважаючи на складність ситуації, яка склалась на сьогоднішній день у сфері державних закупівель у частині забезпечення прозорості здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, передбаченої Законом України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” (далі — Закон) в інформаційних системах у мережі Інтернет та враховуючи незрозумілу позицію Міністерства економіки України з цього приводу Тендерна палата України звертає увагу на наступне.

Статтею 4-2 Закону визначено, що неоприлюднення замовником інформації щодо здійснення державних закупівель, передбаченої цим Законом, в інформаційній системі у мережі Інтернет, яка відповідає вимогам, визначеним цим Законом, може оскаржуватися в порядку, передбаченому статтею 37 цього Закону, або в судовому порядку та є підставою для відміни торгів. Тобто, скарга з приводу порушення замовниками торгів вимог Закону щодо оприлюднення інформації про державні закупівлі може подаватися до замовника, Міністерства економіки України та Комісії по розгляду скарг при Тендерній палаті України або безпосередньо до суду.

Вже на сьогоднішній день до Тендерної палати України, Комісії по розгляду скарг при Тендерній палаті України надходить дуже багато звернень та скарг від підприємств, установ, організацій, громадян з приводу порушення норм Закону щодо оприлюднення інформації про здійснення державних закупівель, незабезпечення прозорості процедур закупівель, обмеження доступу до інформаційних ресурсів у сфері державних закупівель.

З метою неухильного, беззастережного виконання вимог Закону та забезпечення прозорості та відкритості здійснення державних закупівель Тендерна палата України як орган громадського контролю у сфері державних закупівель на підставі статей 17-1, 17-3 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” буде:

- звертатися на підставі статей 4-2, 8 та 28 Закону безпосередньо до суду з вимогою відміни всіх без винятку торгів, які здійснені з порушенням вимог Закону щодо оприлюднення інформації, у тому числі розміщення інформації про закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти в інформаційних системах у мережі Інтернет, які не відповідають вимогам, встановленим Законом до таких систем, а також направляти до суду всі скарги, що надходять до Комісії по розгляду скарг при Тендерній палаті України, які стосуються питань роботи інформаційних систем в мережі Інтернет, оприлюднення інформації у цих системах з вимогою відміни цих процедур закупівель, при цьому, у якості співвідповідачів з приводу розгляду зазначених скарг у судовому порядку будуть залучатися Міністерство економіки України та інформаційні системи у мережі Інтернет, які не відповідають вимогам, визначеним Законом;

- передавати інформацію щодо замовників торгів — розпорядників державних коштів, які не розміщують інформацію, передбачену Законом щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах у мережі Інтернет або розміщують таку інформацію в інформаційних системах у мережі Інтернет, які не відповідають вимогам Закону, до правоохоронних органів для вжиття ними відповідних заходів, зокрема, передбачених статтею 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення ;

- передавати інформацію щодо замовників торгів — розпорядників державних коштів, які не розміщують інформацію, передбачену Законом щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах у мережі Інтернет або розміщують таку інформацію в інформаційних системах у мережі Інтернет, які не відповідають вимогам Закону, до Державного казначейства України з метою забезпечення недопущення оплати за договорами, укладеними з порушеннями вимог Закону;

- на підставі офіційного звернення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування причин незадовільного стану системи державних закупівель та перевірки фактів можливого зловживання службовим становищем посадових осіб, інших пов’язаних з цим питань (далі — Комісія), утвореної Постановою Верховної Ради України від 24.12.2004 N 2298-IV, передавати Комісії інформацію щодо замовників торгів — порушників чинного законодавства у сфері державних закупівель, у тому числі, у частині забезпечення оприлюднення інформації про державні закупівлі, для ретельного дослідження процедур закупівель, які відбулися з порушеннями чинного законодавства та передачі контролюючим, правоохоронним органам для вжиття ними відповідних заходів;

- оскаржувати в суді незаконні дії (бездіяльність)

уповноваженого органу у частині недотримання останнім норм чинного законодавства України;

- вживати інших передбачених чинним законодавством України заходів щодо дотримання уповноваженим органом та замовниками торгів — розпорядниками державних коштів вимог Закону.

Тендерна палата України на виконання норм Конституції України, Законів України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, “Про інформацію” наполягає на суворому дотриманні та виконанні замовниками торгів — розпорядниками державних коштів вимог Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

Голова правління О.В.Фадєєв

 

 

ТЕНДЕРНА ПАЛАТА УКРАЇНИ

В И С Н О В О К

з питань державних закупівель

                     25.04.2006  N в-81/04.01

 

 

Щодо застосування вимог Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” під час здійснення закупівель державними, казенними, комунальними підприємствами та господарськими товариствами, в яких державна частка акцій перевищує 50 відсотків

17 березня 2006 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” та інших законодавчих актів України” від 15.12.2005 р. N 3205-IV, яким внесені зміни, зокрема до Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” (далі — Закон).

Відповідно до внесених змін частину другу статті 4-2 Закону, згідно якої перелік інформаційних систем у мережі Інтернет мав вести спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань координації закупівель товарів, робіт і послуг у встановленому ним порядку, виключено. Натомість статтею 8 Закону передбачено, що з метою забезпечення інформаційно-методичного супроводу державних закупівель згідно з вимогами статті 17-3 Закону Тендерна палата України на підставі отриманої інформації від відповідних органів державної влади безкоштовно оприлюднює відомості щодо інформаційних систем у мережі Інтернет, які відповідають вимогам цього Закону, іншу інформацію на власному Інтернет-сайті, доступ до якого є безкоштовним.

Також Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” та інших законодавчих актів України” від 15.12.2005 р. N 3205-IV введено нову норму, згідно якої уповноважений орган (Антимонопольний комітет України) має здійснювати контроль за дотриманням конкурентного законодавства інформаційними системами в мережі Інтернет та сприяти розвитку конкуренції у цій сфері.

Враховуючи зазначене, відповідно до статті 17-3 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” Тендерною палатою України було проведено дослідження відповідності інформаційних систем у мережі Інтернет вимогам Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” та надається офіційний висновок з питань державних закупівель.

ДОСЛІДЖЕННЯ

Об’єкти, що досліджуються:

1. Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” та інших законодавчих актів України” від 15.12.2005 р. N 3205-IV.

2. Закон України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” від 22.02.2000 р. N 1490-III.

3. Закон України “Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах” від 05.07.94 р. N 80/94-ВР.

4. Закон України “Про Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України” від 23.02.2006 р. N 3475-IV.

5. Лист Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України від 16 вересня 2005 р. N 18/3-3028.

6. Експертний висновок до вх. N 2056 від 06.09.2005 р.

7. Атестат відповідності Комплексної системи захисту інформації Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України від 7 вересня 2005 р. N 81.

8. Лист Державного підприємства “Інформаційний центр” Міністерства юстиції України від 26.08.2005 р. N 01-20/1429.

9. Лист Київського національного лінгвістичного університету від 30.08.2005 р. N 553/07.

10. Власний регламент Інформаційної системи у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com).

11. Лист Державного департаменту з питань зв’язку та інформатизації Міністерства транспорту та зв’язку України від 21.10.2005 р. N 8646/17-03-22.

12. Лист Служби безпеки України від 07.04.2006 р.

N 18/18/4-857.

13. Лист Державного департаменту з питань зв’язку та інформатизації від 10.04.06 N 1994/6-01-38.

14. Лист Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України від 11.04.2005 р. N 16-07/1506 на 2 арк.

При дослідженні встановлено:

Відповідно до вимог статей 2-2, 4-1, 8, 17, 18-1, 26, 29, 29-1 Закону з метою запобігання проявам корупції та формування ефективного конкурентного середовища у сфері закупівель на замовника торгів покладений обов’язок забезпечення прозорості здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації, передбаченої Законом щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти за допомогою інформаційних систем у мережі Інтернет, а саме, розмістити у таких системах:

- річні плани державних закупівель та зміни до нього;

- оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації;

- протокол розкриття тендерних (цінових) пропозицій;

- акцепт тендерної пропозиції та повідомлення про результати торгів (доповнено Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” та інших законодавчих актів України” від 15.12.2005 р. N 3205-IV ;

- запит щодо цінових пропозицій (котирувань) (доповнено Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” та інших законодавчих актів України” від 15.12.2005 р. N 3205-IV ;

- звіт про результати здійснення процедури закупівлі, включаючи всі додатки до нього;

- оголошення про результати проведеної процедури закупівлі;

- інформацію, що стосується розгляду скарги, у разі її надходження (інформацію про отримання скарги, рішення щодо розгляду скарги).

Відповідно до частини другої статті 8 Закону

процедура закупівлі не може здійснюватися до публікації оголошення про неї у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель (далі — спеціалізований друкований засіб масової інформації) та в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України, в інформаційних системах у мережі Інтернет, крім випадків, визначених Законом.

Неоприлюднення в інформаційних системах в мережі Інтернет передбаченої Законом інформації щодо здійснення державних закупівель відповідно до частини четвертої статті 8 Закону є підставою для відміни торгів.

Для можливості забезпечення розміщення (оприлюднення)

інформації щодо державних закупівель інформаційна система в мережі Інтернет має відповідати комплексу обов’язкових вимог, встановлених Законом.

Згідно частини другої статті 4-1 Закону

інформаційна система в мережі Інтернет є сукупністю програмних засобів з власною адресою в мережі Інтернет, яка забезпечує доступ до інформаційних ресурсів і відповідає таким обов’язковим вимогам: забезпечує збирання, накопичення, передачу та обробку інформації щодо державних закупівель замовників з усіх адміністративно-територіальних одиниць України; відповідає встановленим законодавством вимогам щодо захисту державної інформації; надає можливість здійснення електронних державних закупівель та відповідає іншим вимогам, встановленим цим Законом.

Відповідно до вимог статей 4-1 та 4-2 Закону

інформаційна система у мережі Інтернет повинна відповідати таким вимогам:

- мати власний регламент — документ, що визначає порядок функціонування системи та вимоги щодо роботи в цій системі;

- забезпечувати підтримку багатомовності, у тому числі українською та англійською мовами;

- мати побудовану комплексну систему захисту інформації;

- використовувати засоби технічного захисту інформації, які мають експертні висновки Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України;

- мати атестат відповідності Комплексній системі захисту інформації Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України;

- виконувати функції, встановлені частиною 2 статті 4-1 Закону ;

- надавати можливість здійснення електронних державних закупівель в режимі online відповідно до вимог, визначених цим Законом, з використанням промислово придатних технологічних рішень, які побудовані на процесах (способах) перетворення даних при електронному оприлюдненні, розміщенні та періодичному оновленні документів, перетворенні даних при відображенні електронного документообігу; автоматизованого здійснення державних закупівель, що підтверджується відповідними охоронними документами.

Неоприлюднення замовником інформації щодо здійснення державних закупівель, передбаченої Законом, в інформаційній системі у мережі Інтернет, яка відповідає вимогам, визначеним Законом, відповідно до частини третьої статті 4-2 Закону може оскаржуватися в порядку, передбаченому статтею 37 Закону, або в судовому порядку та є підставою для відміни торгів.

Частиною четвертою статті 4-1 Закону визначений механізм оприлюднення інформації щодо закупівлі товарів, робіт і послуг, а саме: інформацію про державні закупівлі для розміщення в інформаційній системі в мережі Інтернет замовники подають у паперовому або електронному вигляді, у порядку, передбаченому інформаційними системами.

Законом додатково конкретизовано, що інформація щодо державних закупівель розміщується послідовно принаймні в одній з інформаційних систем у мережі Інтернет згідно з власним регламентом та в порядку, передбаченому інформаційними системами.

Тобто, власний регламент та порядок, затверджені інформаційною системою в мережі Інтернет, є визначальними документами, які регулюють правовідносини між такими системами та користувачами.

Взаємовідносини та розрахунки між замовниками та інформаційними системами в мережі Інтернет відповідно до частини четвертої статті 21 Закону можуть визначатися в тендерній документації відповідно до цивільного законодавства.

Підтвердженням розміщення в інформаційній системі в мережі Інтернет інформації про закупівлі є присвоєння такою системою відповідного коду (статті 8, 17, 19, 29-1 Закону.

Таким чином, направлення замовником інформації про державні закупівлі у паперовому або електронному вигляді на адресу інформаційної системи без одержання з боку системи підтверджуючого коду не є оприлюдненням інформації та виконанням вимог Закону щодо забезпечення прозорості здійснення державних закупівель.

Відповідно до змін, внесених до частини четвертої статті 8 Закону, редакції спеціалізованих друкованих засобів масової інформації та інформаційного бюлетеня, що видає Тендерна палата України, при прийнятті оголошень про заплановану закупівлю (оголошень про попередню кваліфікацію) та оголошень про результати проведення торгів зобов’язані перевіряти виконання замовниками вимог щодо розміщення інформації в інформаційних системах в мережі Інтернет (наявність підтвердження про відповідність інформаційної системи в мережі Інтернет вимогам, встановленим Законом, та наявність і відповідність коду, зазначеного в оголошенні, коду, який присвоєний інформаційною системою в мережі Інтернет).

У разі невиконання або порушення замовниками вимог щодо розміщення інформації в інформаційних системах у мережі Інтернет редакції спеціалізованих друкованих засобів масової інформації та інформаційного бюлетеня, що видає Тендерна палата України, мають право не приймати оголошення для публікації.

Згідно частини сьомої статті 4-1 неправомірне використання інформаційних систем у мережі Інтернет Закону забороняється.

Відповідно до вимог статті 8 Закону України “Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах” умови обробки інформації в системі визначаються власником системи відповідно до договору з власником інформації, якщо інше не передбачено законодавством.

Отже, зазначення в оголошенні про заплановану закупівлю (проведення попередньої кваліфікації), результати проведеної процедури закупівлі) інформаційної системи в мережі Інтернет, яка відповідає вимогам Закону без наявності підтверджуючого коду, присвоєного такою системою, є неправомірним.

Відповідно до вимог статті 17 Закону у звіті про результати здійснення процедури закупівлі також має міститися інформація щодо адреси обраної замовником інформаційної системи у мережі Інтернет та коди, присвоєні інформаційною системою у мережі Інтернет.

Крім того, статтю 17 Закону доповнено нормою, згідно якої під час оплати за договорами, укладеними за результатами процедур закупівель, замовник до звіту про результати здійснення процедури закупівлі обов’язково додає:

- копії оголошення про заплановану закупівлю (запрошення до участі у процедурі торгів), оголошення про результати торгів, що були опубліковані у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, завірені цим друкованим засобом, та в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України, завірені Тендерною палатою України;

- копію документа, що підтверджує розміщення документів, передбачених статтею 4-1 Закону, завірену інформаційною системою в мережі Інтернет.

Наслідком порушення замовником вимог Закону щодо оприлюднення інформації, у тому числі неоприлюднення інформації про державні закупівлі в інформаційних системах у мережі Інтернет, які відповідають вимогам Закону, згідно статті 28 Закону є відміна торгів.

Таким чином:

- нерозміщення визначеної Законом інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах в мережі Інтернет є підставою для відміни торгів у відповідності до статей 4-2, 8, 28 Закону;

- нерозміщення визначеної Законом інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах у мережі Інтернет грубо порушує гарантовані Конституцією України, Господарським кодексом України, Законами України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, “Про інформацію”, “Про підприємництво”, іншими законодавчими актами України права фізичних та юридичних осіб на інформацію;

- неправомірне використання інформаційних систем у мережі Інтернет забороняється згідно частини сьомої статті 4-1 Закону ;

- розміщення інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах у мережі Інтернет, які не відповідають вимогам, встановленим статтями 4-1 та 4-2 Закону, забороняється і є підставою для відміни торгів згідно статей 4-2, 8, 28 Закону;

- порушення вимог Закону щодо оприлюднення інформації про здійснення державних закупівель в інформаційних системах у мережі Інтернет, які відповідають вимогам Закону, є підставою для відміни торгів відповідно до статті 28 Закону.

Тендерною палатою України було проведено дослідження існуючих інформаційних систем у мережі Інтернет на відповідність їх вимогам Закону, у тому числі щодо забезпечення захисту державної інформації, здійснення електронних державних закупівель, забезпечення виконання інших вимог Закону та встановлено наступне.

Щодо відповідності вимогам статей 4-1, 4-2 Закону

у частині забезпечення захисту державної інформації, наявності побудованої комплексної системи захисту інформації, використання засобів технічного захисту інформації, які мають експертні висновки Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України, атестату відповідності Комплексній системі захисту інформації Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України.

Позитивний експертний висновок та атестат відповідності Комплексній системі захисту інформації Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України згідно з вимогами Положення про державну експертизу в сфері технічного захисту інформації, затвердженого наказом ДСТСЗІ СБУ від 29.12.99 N 62 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 24.01.2000 N 40/4261, на сьогоднішній день має лише інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com).

Інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) використовує засоби технічного захисту інформації, які мають експертні висновки Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України, зокрема:

- програмне забезпечення “Портал-Менеджер” (експертний висновок Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України N 48 від 01.08.2003 року);

- апаратні засоби, зокрема маршрутизатор Cisco 2651XM (експертний висновок Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України N 39).

Тобто, у інформаційної системи в мережі Інтернет “Порталу “Державні закупівлі України” є побудована комплексна система захисту інформації і є атестат відповідності Комплексній системі захисту інформації Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України (від 07.09.2005 N 81), як вимагається статтею 4-2 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

В той же час, слід звернути увагу на те, що на сьогоднішній день деякі державні органи, виходячи за межі своєї компетенції, розповсюджують недостовірну інформацію щодо невідповідності жодної інформаційної системи в мережі Інтернет, яка функціонує в Україні, вимогам Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”. Зокрема, в листі Служби безпеки України від 07.04.2006 року N 18/18/4-857 зазначається, що “...на сьогодні відсутні інформаційні системи в мережі Інтернет, які, в частині створення комплексної системи захисту інформації та підтвердження її відповідності, дозволяють у повному обсязі забезпечити виконання вимог частини другої статті 4-1 та частини першої статті 4-2 Закону”.

Інформація, викладена у зазначеному листі, є необґрунтованою, не містить жодного підтвердження та не відповідає вимогам чинного законодавства України, зокрема, Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, Закону України “Про Службу безпеки України”, Указу Президента України “Про заходи щодо захисту інформаційних ресурсів держави” від 10 квітня 2000 року N 582, Указу Президента України “Питання Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України” від 6 жовтня 2000 року N 1120/2000.

Враховуючи вимоги, встановлені Законом України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” до інформаційних систем в мережі Інтернет, до компетенції Служби безпеки України відноситься питання виключно щодо наявності у інформаційної системи в мережі Інтернет атестату відповідності Комплексній системі захисту інформації Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України. Надавати висновки щодо інших вимог, встановлених до інформаційних систем в мережі Інтернет цим Законом, не відноситься до компетенції Служби безпеки України.

Висновок, який зроблено у листі Служби безпеки України від 07.04.2006 року N 18/18/4-857 щодо відсутності інформаційних систем в мережі Інтернет, які б відповідали вимогам, встановленим Законом України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” є незаконним, безпідставним, документально не підтвердженим та необґрунтованим.

Тобто, в порушення норм статті 19 Конституції України посадові особи Служби безпеки України перевищили свої службові повноваження та грубо втрутились у питання, які не відносяться до компетенції Служби безпеки України.

Крім того, відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України” Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України є правонаступником Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України.

Підпунктом 30 статті 16 Закону України “Про Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України” передбачено, що видача інформаційним системам у мережі Інтернет атестата відповідності Комплексній системі захисту інформації, передбаченого Законом України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” здійснюється Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України, за наявності відповідного позитивного висновку з питань державних закупівель, що надається Тендерною палатою України згідно зі статтею 17-3 зазначеного Закону.

Таким чином, лише інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) відповідає вимогам Закону щодо забезпечення захисту державної інформації, інші інформаційні системи в мережі Інтернет не відповідають зазначеним вимогам.

Щодо відповідності вимогам статті 4-2 Закону у частині забезпечення підтримки багатомовності, у тому числі українською та англійською мовами.

В результаті перевірки Державним підприємством “Інформаційний центр” Міністерства юстиції України та Київським національним лінгвістичним університетом було встановлено відповідність інформаційної системи у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) вимозі щодо забезпечення підтримки багатомовності, у тому числі українською та англійською мовами.

Таким чином, інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) відповідає вимогам Закону щодо забезпечення підтримки багатомовності, у тому числі українською та англійською мовами.

Щодо відповідності вимогам статті 4-2 Закону у частині наявності власного регламенту.

Інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) має власний регламент — документ, яким визначені технічні, організаційні, фінансові умови користування інформаційною системою в мережі Інтернет.

Таким чином, інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) відповідає вимогам Закону щодо наявності власного регламенту.

Щодо відповідності вимогам статей 4-1, 4-2 Закону

у частині надання можливості здійснення електронних державних закупівель в режимі online з використанням промислово придатних технологічних рішень, які побудовані на процесах (способах) перетворення даних при електронному оприлюдненні, розміщенні та періодичному оновленні документів, перетворенні даних при відображенні електронного документообігу; автоматизованого здійснення державних закупівель, що підтверджується відповідними охоронними документами.

     Листом від    21.10.2005   р.   N   8646/17-03-22   Державним

департаментом з  питань  зв'язку  та  інформатизації  Міністерства

транспорту  та  зв'язку  України  підтверджено  надання можливості

здійснення  електронних  державних  закупівель  в  режимі   online

інформаційною   системою   у  мережі  Інтернет  "Портал  "Державні

закупівлі України" (www.zakupivli.com).

 

З урахуванням вимог Паризької конвенції про охорону промислової власності від 20 березня 1883 року та Закону України “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі” промислово придатне технологічне рішення в розумінні статті 4-2 Закону — це винахід, побудований на процесах (способах), перетворення даних при електронному оприлюдненні, розміщенні та періодичному оновленні документів, перетворення даних при відображенні електронного документообігу; автоматизованого здійснення державних закупівель, що підтверджується відповідними охоронними документами.

Пріоритет, авторство і право власності на винаходи засвідчуються патентами — статті 6, 7 Закону України “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі”.

Тобто, єдиним документом, що підтверджує надання інформаційною системою у мережі Інтернет можливості здійснення електронних державних закупівель в режимі online за допомогою промислово придатних технологічних рішень є патент, виданий та зареєстрований відповідно до Закону України “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі”.

Департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України, до компетенції якого відносяться питання, що стосуються інтелектуальної власності, листом від 11.04.2006 N 16-07/1506 підтвердив наявність охоронних документів в інформаційній системі мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України”, власником якого є ТОВ “Європейське консалтингове агентство”. Зокрема, у цьому листі зазначено, що на винаходи, які можуть використовуватися в сфері застосування цього Закону, Держдепартаментом видані патенти України:

- “Спосіб автоматизованого здійснення державних закупівель товарів, робіт та послуг"; патент N 61042 від 16.02.2004 року;

- “Спосіб обробки інформації при проведенні торгів"; патент N 61043 від 16.02.2004 року;

- “Спосіб здійснення електронних закупівель за державні кошти"; патент N 62907 від 15.03.2004 року;

- “Процес перетворення даних при електронному оприлюдненні, розміщенні та періодичному оновленні документів щодо здійснення закупівель товарів, робіт і послуг"; патент N 70907 від 15.10.2004 року;

- “Процес перетворення даних при відображенні електронного документообігу щодо здійснення закупівель товарів, робіт і послуг"; патент N 70908 від 15.10.2004 року.

Отже, положення статті 4-2 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, а саме: “побудовані на процесах (способах) перетворення даних при електронному оприлюдненні, розміщення та періодичному оновленні документів, перетворення даних при відображенні електронного документообігу; автоматизованого здійснення державних закупівель, що підтверджується відповідними охоронними документами” повністю відповідають винаходам, які охороняються патентами, зареєстрованими Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України.

Права на зазначені вище винаходи за інформацією, отриманою у Державному департаменті інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України, належать Товариству з обмеженою відповідальністю “Європейське консалтингове агентство” (м. Київ), яке є власником інформаційної системи в мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com).

Слід зазначити, що згідно статті 41 Конституції України “Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності”.

Стаття 54 Конституції України передбачає, що “Громадянам гарантується свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв’язку з різними видами інтелектуальної діяльності. Кожний громадянин має право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності; ніхто не може використовувати або поширювати їх без його згоди, за винятками, встановленими законом.

Відповідно до статті 42 Конституції України

"види і межі монополії визначаються чинним законодавством України”.

Згідно статті 28 Закону України “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі” патент надає його власнику виключне право використовувати винахід (корисну модель) за своїм розсудом, якщо таке використання не порушує прав інших власників патентів.

Статтею 34 Закону України “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі” передбачено, що будь-яке посягання на права власника патенту, передбачені статтею 28 цього Закону, вважається порушенням прав власника патенту, що тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України.

Отже, згідно Конституції України та Закону України “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі” використання результатів інтелектуальної діяльності є виключним правом його власника і відповідно є певним видом монополії.

Враховуючи зазначене, абзацом восьмим частини першої статті 4-2 Закону визначається монополія (виключне право) щодо використання конкретних винаходів для здійснення електронних державних закупівель в режимі online з метою оприлюднення інформації, передбаченої Законом у інформаційних системах в мережі Інтернет.

Що стосується електронно-цифрового підпису, який використовується при проведенні електронних державних закупівель, то тут слід зазначити, що за інформацією Державного департаменту зв’язку та інформатизації (лист від 10.04.2006 N 1994/6-01-38) “... на сьогодні діє Національна система електронно-цифрового підпису, включаючи центральний засвідчувальний орган та три акредитованих центри сертифікації ключів, які надають послуги електронно-цифрового підпису. Таким чином, не існує технічних перешкод для функціонування інформаційних систем у режимі online”.

Таким чином, лише інформаційна система у мережі Інтернет “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com) відповідає вимогам Закону щодо можливості здійснення електронних державних закупівель в режимі online, автоматизованого здійснення державних закупівель, інші інформаційні системи в мережі Інтернет не відповідають зазначеним вимогам.

Отже, в результаті ґрунтовного аналізу документів, матеріалів, інформації, Тендерна палата України робить висновок, що на сьогоднішній день існує лише одна інформаційна система у мережі Інтернет — “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com); 01042, м. Київ, вул. П.Лумумби, 21, тел/факс: (044) 451-45-55, 537-32-59), яка повністю відповідає вимогам Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

Зважаючи на отриману інформацію від Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України, Державного департаменту з питань зв’язку та інформатизації Міністерства транспорту та зв’язку України, Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України, Тендерна палата України розмістила на власному Інтернет-сайті (www.tpu.net.ua) відомості щодо інформаційної системи в мережі Інтернет, яка на сьогоднішній день повністю відповідає вимогам Закону, а саме інформаційної системи в мережі Інтернет — “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com).

Враховуючи вищевикладене та керуючись нормами Конституції України, Законом України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, на підставі проведеного дослідження Тендерна палата України робить висновок згідно статті 17-3 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

Висновок:

- замовники торгів зобов’язані забезпечити прозорість здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації, передбаченої Законом щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти (річні плани державних закупівель та зміни до нього; оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації; протокол розкриття тендерних (цінових) пропозицій; акцепт тендерної пропозиції та повідомлення про результати торгів; запит щодо цінових пропозицій (котирувань); звіт про результати здійснення процедури закупівлі, включаючи всі додатки до нього; оголошення про результати проведеної процедури закупівлі; інформацію, що стосується розгляду скарги, у разі її надходження (інформацію про отримання скарги, рішення щодо розгляду скарги) за допомогою інформаційних систем у мережі Інтернет;

- на сьогоднішній день існує лише одна інформаційна система в мережі Інтернет, яка відповідає вимогам, визначеним Законом до таких систем, та забезпечує оприлюднення інформації щодо державних закупівель — інформаційна система у мережі Інтернет — “Портал “Державні закупівлі України” (www.zakupivli.com; 01042, м. Київ, вул. П.Лумумби, 21, тел/факс: (044) 451-45-55, 537-32-59);

- на сьогоднішній день інші інформаційні системи у мережі Інтернет не відповідають вимогам, встановленим Законом ;

- нерозміщення визначеної Законом інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах в мережі Інтернет є підставою для відміни торгів у відповідності до статей 4-2, 8, 28 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти";

- нерозміщення інформації щодо здійснення державних закупівель, визначеної Законом, в інформаційних системах у мережі Інтернет, які відповідають вимогам Закону, або неправомірне використання інформаційних систем у мережі Інтернет, які відповідають вимогам Закону, у тому числі невідповідність коду, зазначеного в оголошенні, коду, який присвоєний інформаційною системою в мережі Інтернет, є підставою для відміни торгів відповідно до вимог статей 4-2, 8 та 28 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти";

- розміщення замовниками торгів — розпорядниками державних коштів інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах у мережі Інтернет, що не відповідають вимогам, встановленим Законом, є підставою для відміни торгів відповідно до вимог статей 4-2, 8 та 28 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти";

- нерозміщення визначеної Законом інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах в мережі Інтернет є підставою для органів Державного казначейства України та банків, які здійснюють розрахунково-касове обслуговування замовників торгів, у тому числі державних, казенних, комунальних підприємств та господарських товариств, в яких державна частка акцій перевищує 50 відсотків, не проводити оплату за договорами, укладеними за результатами процедур закупівель, оскільки згідно статті 34 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” такі договори вважаються недійсними (нікчемними); — відповідальність за неоприлюднення інформації, визначеної Законом України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” та оприлюднення інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах у мережі Інтернет, які не відповідають вимогам, визначеним Законом, несуть посадові особи замовника торгів у відповідності до вимог чинного законодавства України.

Тендерна палата України звертає увагу на те, що останнім часом окремі замовники торгів допускали порушення вимог Закону щодо оприлюднення інформації про державні закупівлі, розміщення інформації у інформаційній системі в мережі Інтернет, зокрема:

- не розміщували інформації про закупівлі у інформаційних системах в мережі Інтернет;

- розміщували інформацію у тих інформаційних системах, які не відповідали вимогам статей 4-1 та 4-2 Закону (наприклад, на сайтах www.tender.com.ua, www.moz.gov.ua тощо);

- не вказували у своїх оголошеннях спеціальних кодів, присвоєних інформаційними системами в мережі Інтернет;

- вказували підроблені коди, які начебто присвоювалися інформаційними системами в мережі Інтернет тощо.

Всі ці порушення на підставі статей 4-2, 8, 28 та 34 Закону є підставою для відміни торгів, а укладений за результатами процедури, яка була проведена за зазначеними порушеннями, договір вважається недійсним (нікчемним).

Тобто, органи Державного казначейства України та банки, які здійснюють розрахунково-касове обслуговування замовників торгів, у тому числі державних, казенних, комунальних підприємств та господарських товариств, в яких державна частка акцій перевищує 50 відсотків, не будуть проводити оплат за договорами, які укладені з порушенням вимог Закону щодо необхідності забезпечення прозорості здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення інформації, визначеної Законом, в інформаційних системах в мережі Інтернет, які відповідають встановленим Законом вимогам.

Крім того, невиконання або неналежне виконання вимог Закону щодо забезпечення прозорості здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації, передбаченої Законом щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти за допомогою інформаційних систем у мережі Інтернет, при здійсненні замовниками процедур закупівель, тягне за собою відповідальність посадових осіб замовників відповідно до вимог чинного законодавства України.

По фактах попередніх порушень вимог Закону в частині оприлюднення інформації в інформаційних системах мережі Інтернет Тендерна палата України має намір звернутися до Спеціальної контрольної комісії з питань державних закупівель при Рахунковій палаті та ініціювати проведення розслідування причин ігнорування окремими замовниками торгів вимог законодавства щодо оприлюднення інформації в інформаційних системах в мережі Інтернет, притягнення таких замовників до відповідальності та прийняття відповідних рішень стосовно торгів, які проводилися з порушеннями законодавства, зокрема визнання договорів недійсними на підставі статті 34 Закону, а процедури закупівлі такими, що не відбулися.

Щоб уникнути такої ситуації, Тендерна палата України як орган громадського контролю у сфері державних закупівель застерігає замовників торгів від порушення вимог Закону в частині оприлюднення інформації в інформаційних системах мережі Інтернет та наполягає на безумовному його виконанні.

Голова правління О.В.Фадєєв

КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

                   від 23 квітня 2007 р. N 652

                               Київ

 

                Про створення веб-порталу з питань

                       державних закупівель

Кабінет Міністрів України ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Антимонопольному комітетові:

створити веб-портал з питань державних закупівель (далі — веб-портал) та забезпечити його функціонування;

разом з Міністерством фінансів і Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації забезпечити оприлюднення на веб-порталі документів та інформації про державні закупівлі з урахуванням положень Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”.

2. У позиції “Антимонопольний комітет” додатка 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2000 р. N 403 “Про затвердження граничної чисельності працівників апарату міністерств, інших центральних органів виконавчої влади і підпорядкованих їм територіальних органів та встановлення ліміту легкових автомобілів, що їх обслуговують” (Офіційний вісник України, 2000 р., N 9, ст. 339; 2001 р., N 20, ст. 851; 2002 р., N 10, ст. 476; 2003 р., N 23, ст. 1041; 2007 р., N 22, ст. 881) цифри “260” замінити цифрами “280”.

3. Міністерству фінансів під час внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” передбачити Антимонопольному комітетові видатки із створення та функціонування веб-порталу.

Прем’єр-міністр України В.ЯНУКОВИЧ

Iнд. 18

Текст взято з сайту Кабінету Міністрів України.

 

____________

Постійна адреса статті в Інтернеті: http://www.marazm.org.ua/index.html?/zakup/33_11.html


Попередня статтяНаступна стаття


[an error occurred while processing this directive]

Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу, Митного Комментарий Налогового кодекса, Таможенного| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

(C) Copyrіght by V.Moseіchuk, 1999-2023. All rіghts reserved. Тел. (067) 673-51-59, (099) 565-62-62, (093) 918-70-99.
Пропозиції та зауваження надсилайте на
Електронним та друкованим ЗМІ дозволяється  цитування матеріалів Книги маразмів України за умови посилання на Книгу маразмів України та сайт www.marazm.org.ua Обов'язкове посилання наступного змісту: "За матеріалами Книги маразмів України (www.marazm.org.ua)…". з використанням в Інтернеті гіперпосилання (hyperlink) на Книгу маразмів України  (www.marazm.org.ua). Іншим організаціям та приватним особам використання матеріалів для публічних цілей дозволяється за умови окремого дозволу автора з дотриманням вищезгаданих посилань.

Розсилка новин
[an error occurred while processing this directive]
Підтримка проекту:
U634971969297
Z404288205014
E208021446192

Новини
маразмiв


Нова українська національна ідея. Новая украинская национальная идея
 
Кутки споживача для всіх міст із законодавством та книгою скарг. Кутки покупця. Уголки потребителя для всех городов с законодательством и книгой жалоб. Уголки покупателя





Украинские 100x100




Газета "Правовий тиждень"