Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу України Комментарий Налогового кодекса Украины| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

ГЛАВА XV. МАРАЗМИ ТОРГІВЛІ ТА СФЕРИ ПОСЛУГ

ПІДПРИЄМСТВА, ЯКІ ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНУ ПОВИННІ ВИКОРИСТОВУВАТИ РРО, ЗОБОВ'ЯЗАНІ ЗАБЕЗПЕЧИТИ МОЖЛИВІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ ПЛАТІЖНИХ КАРТОК ЯК МІНІМУМ ТРЬОХ МІЖНАРОДНИХ ТА/АБО ВНУТРІШНЬОДЕРЖАВНИХ ПЛАТІЖНИХ СИСТЕМ. ТОБТО ЗАСТОСУВАННЯ ВНУТРІШНЬОДЕРЖАВНИХ ПЛАТІЖНИХ СИСТЕМ НЕ ОБОВЯЗКОВЕ

Закон України від 06.10.2004 р. №2056-IV Про внесення змін до Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» направлений для більш ширшого застосування карток платіжних систем та спрощення готівкового обігу. Внесено зміни до двох Законів (хоча з назви Закону може скластися враження що зміни стосуються лише одного Закону - «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні». Другим, прихованим, Законом, який зазнав змін є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

ПЛЮСИ

Розширено сферу, звільнену від застосування РРО та розрахункових книжок – по-перше, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо) або при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції). Останній випадок цілком зрозумілий – навіщо застосувати РРО в електронному магазині, якщо в ньому немає застосування готівки. Але досі формально українські електронні магазини мали застосовувати РРО, оскільки в них відбувається торгівля із застосуванням платіжних карток. Звільнення оптової торгівлі є більш цікавим. Звільнення оптовиків від застосування РРО за відсутності готівкових розрахунків означає, що при торгівлі в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних  чеків,  жетонів  тощо) оптовикам не слід застосовувати РРО.

Із Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» виключено поняття “шифрування”, “електронний документ” та “електронний цифровий підпис”. Це логічно, оскільки існують окремі Закони щодо цих понять - Закон України від 22.05.2003 р. №852-IV “Про електронний цифровий підпис” та Закон України від 22.05.2003 р. №851-IV “Про електронні документи та електронний документообіг”. Додано визначення меморіального ордера, моніторингу та платіжного терміналу.

Оновлено визначення неналежного отримувача – тепер це особа, якій без законних підстав зарахована сума переказу на її рахунок або видана їй у готівковій формі, а не особа, яка не має законних підстав на отримання від платника суми переказу, що внаслідок помилкового переказу надійшла на її рахунок або була сплачена їй у готівковій формі. Неналежний платник – це не лише особа, з рахунка якої помилково переказана сума грошей, але і особа, з рахунку якої неправомірно списана сума коштів.

Функції клірингової установи тепер може виконувати будь-яка юридична особа, а не лише та, що отримала відповідний дозвіл Національного банку України.

Спрощено договірне списання – якщо раніше це було списання грошей, що здійснюється банком на підставі доручення його клієнта та в порядку, передбаченому в укладеному ними договорі, то тепер для договірного списання достатньо відповідно договору. Це не є особливим нововведенням, оскільки відповідно до частини другої статті 1071 Цивільного кодексу грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених договором між банком і клієнтом. Завдяки цьому договірне списання може здійснюватися не лише за платіжною вимогою отримувача, але і за меморіальним ордером банку.

Якщо раніше для формування та обробки документів за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, документів на переказ, документів на відкликання платіжні системи, а також окремі банки мали право використовувати спеціальні платіжні засоби, ідентифікатори держателя спеціального платіжного засобу, програмно-технічні засоби, системи захисту інформації та телекомунікаційні канали зв'язку, то тепер це є обов’язком.

Банки, , а також небанківські фінансові установи тепер мають право укладати договори з платіжними організаціями міжнародних платіжних систем про членство або про участь у цих системах без отримання ними дозволу Національного банку України. Але ці договори мають бути зареєстровані в НБУ.

Торгівці, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг та які відповідно до закону повинні використовувати реєстратори розрахункових операцій, зобов'язані забезпечити можливість здійснення держателями спеціальних платіжних засобів розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням цих спеціальних платіжних засобів (як мінімум трьох міжнародних та/або внутрішньодержавних платіжних систем).

Умови переведення торгівців на обов'язкове приймання спеціальних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги) та винятки щодо виконання таких розрахунків окремими категоріями торгівців визначаються Кабінетом Міністрів України. Тобто обов’язку для всіх не буде. Для визначення умов Кабміну надано шість місяців.

Ініціатор до настання дати валютування може відкликати кошти, які до зарахування їх на рахунок отримувача або видачі в готівковій формі обліковуються в банку, що обслуговує отримувача.

Вдвічі (з двох до чотирьох календарних днів) збільшено строк для вияснення належного отримувача у разі невідповідності  номера рахунка отримувача і його коду (ідентифікаційного номера, за його наявності, тощо), що містяться в розрахунковому документі

МІНУСИ

Платіжні картки не застосовуються у пунктах обміну іноземної валюти уповноважених банків.

Види безготівкових розрахунків тепер визначаються законами, але якими, точно не вказано. Раніше Законом України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» було прямо передбачено, що при проведенні переказу ініціатори можуть застосовувати акредитивну, вексельну, інкасову форми розрахунків, а також форму розрахунків за гарантійним зобов'язанням, за чеками з використанням документів на переказ.

Торгівці, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг та які відповідно до закону повинні використовувати реєстратори розрахункових операцій, зобов'язані забезпечити можливість здійснення держателями спеціальних платіжних засобів розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням цих спеціальних платіжних засобів (як мінімум трьох міжнародних та/або внутрішньодержавних платіжних систем). На наш погляд, примус застосовувати платіжних терміналів є зайвим. Тим більше, що в сільських регіонах це буде часто технічно неможливо тощо. А головне, застосування внутрішньодержавних платіжних систем не обовязкове.

Банки-резиденти, які емітують платіжні картки, не мають права укладати договори про розповсюдження емітованих ними платіжних карток з іншими суб'єктами підприємницької діяльності.

Для встановлення правомірності переказу еквайр, за результатами моніторингу або в разі опротестування переказу держателем, емітентом або платіжною організацією платіжної системи, має право призупинити завершення переказу на час, передбачений правилами відповідної платіжної системи, але не більше ніж на сто вісімдесят днів. Але у разі правомірності переказу еквайр має завершити переказ та відшкодувати отримувачу 0,1 відсотка суми платежу за кожний день такого призупинення

Національний банк України отримав право встановлювати обмеження на обсяги операцій з видачі готівкових коштів із застосуванням спеціальних платіжних засобів, що використовуються в Україні. Раніше такі обмеження встановлювали власне платіжна система або банки-члени.

Віталій МОСЕЙЧУК

____________

  Постійна адреса статті в Інтернеті: http://www.marazm.org.ua/index.html?/torg/15_42.html



[an error occurred while processing this directive]


Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу, Митного Комментарий Налогового кодекса, Таможенного| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

(C) Copyrіght by V.Moseіchuk, 1999-2023. All rіghts reserved. Тел. (067) 673-51-59, (099) 565-62-62, (093) 918-70-99.
Пропозиції та зауваження надсилайте на
Електронним та друкованим ЗМІ дозволяється  цитування матеріалів Книги маразмів України за умови посилання на Книгу маразмів України та сайт www.marazm.org.ua Обов'язкове посилання наступного змісту: "За матеріалами Книги маразмів України (www.marazm.org.ua)…". з використанням в Інтернеті гіперпосилання (hyperlink) на Книгу маразмів України  (www.marazm.org.ua). Іншим організаціям та приватним особам використання матеріалів для публічних цілей дозволяється за умови окремого дозволу автора з дотриманням вищезгаданих посилань.

Розсилка новин
[an error occurred while processing this directive]
Підтримка проекту:
U634971969297
Z404288205014
E208021446192

Новини
маразмiв


Нова українська національна ідея. Новая украинская национальная идея
 
Кутки споживача для всіх міст із законодавством та книгою скарг. Кутки покупця. Уголки потребителя для всех городов с законодательством и книгой жалоб. Уголки покупателя





Украинские 100x100




Газета "Правовий тиждень"