Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу України Комментарий Налогового кодекса Украины| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

ГЛАВА IV. МАРАЗМИ ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК

ДО ВАЛОВИХ ВИТРАТ ПІДПРИЄМСТВА ВИТРАТИ НА ВАКЦИНАЦІЮ РОБІТНИКІВ ПРОТИ ГРИПУ НЕ ВІДНОСЯТЬСЯ. ЗРОБЛЕНО ТАК, ЩО ПІДПРИЄМСТВАМ ВИГІДНО, ЩОБ ЇХНІ ПРАЦІВНИКИ ХВОРІЛИ НА ГРИП. АЛЕ ЦІ ВИТРАТИ НЕ ВКЛЮЧАЮТЬСЯ ДО ОПОДАТКОВУВАНОГО ДОХОДУ РОБІТНИКІВ

Незабаром Україна знову відчує вплив епідемії грипу. Грип “вибиває” людей від трудової діяльності на 5-7 днів і більше, і особливо є небезпечним щодо ускладнень, передусім на серцево-судинну систему. Це також витрати підприємств на оплату перших п’яти днів тимчасової втрати працездатності, відбувають зміни в трудовому ритмі підприємства через відсутність працівників навіть до повного припинення роботи деяких підприємств та установ в період карантину. Медики подейкують, що в сезон 2007-2008 років кількість хворих на грип зросте вдвічі до 4 мл. осіб через прихід штамів, проти яких немає стійкого імунітету.

Одним із методів захисту від таких проблем є вакцинація. Згідно із Календарем профілактичних щеплень в Україні, розробленим відповідно до х Законів України “Про захист населення від інфекційних хвороб” (ст. 12) та “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” (ст. 27), затвердженим наказом МОЗ України від 03.02.2001 р. N 46, щеплення проти грипу включено до переліку щеплень, які проводяться на ендемічних та ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями, за визначеними групами медичного ризику, групами епідемічного ризику і високої можливості захворювання грипом, до яких, зокрема, належить персонал підприємств, установ, організацій (з метою запобігання спалахам).

Вартість вакцини на одну людину складає близько 80 грн., через особливості зберігання та застосування вакцини її не продають в аптеках і застосовують лише в умовах закладів охорони здоров’я. Багато підприємств воліли би провести масове щеплення (вакцинацію) проти грипу за рахунок власних коштів. І тут постає питання щодо віднесення до складу валових витрат підприємства витрат на проведення вакцинації проти грипу працівникам підприємства та віднесення вартості вакцинації до сукупного оподатковуваного доходу працівників.

Ще в Листі від 11.11.2003 р. № 3199/10/31-105 “Про розгляд листа” ДПА у м. Києві, посилаючись на пп..5.2.1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”  зазначає, що до валових витрат підприємства, зокрема відносяться витрати, пов’язані з охороною праці. Але до валових витрат можна віднести тільки ті витрати з охорони праці, що пов’язані із заходами, передбаченими в актах підприємства на охорону праці, а також в законодавчих актах по охороні праці. ДПАУ висловила свої заперечення щодо віднесення протигрипозної вакцинації до валових витрат в Листі від 16.02.2004 р. № 2444/7/15-1117 “Щодо витрат на охорону праці”.

Законодавство говорить таким чином - відповідно до ст. 1 Закону України від 21.12.2002 р. № 229-ХІV “Про охорону праці” (далі – Закон про охорону праці) охорона праці – це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і працездатності людини у процесі трудової діяльності. Статтею 19 даного Закону передбачено, що фінансування охорони праці здійснюється роботодавцем. В цій же статті зазначається, що сума витрат з охорони праці, що включається до складу валових передбачена переліком заходів та засобів з охорони праці, що визначається Кабінетом міністрів України.

В свою чергу, на виконання зазначено положення статті 19 Закону про охорону праці Кабінет Міністрів України своєю постановою від 27.06.2003 р. № 994 затвердив Перелік заходів та засобів з охорони праці, витрати на здійснення та придбання яких включаються до валових витрат (далі – Перелік). Однак Переліком не визначено у складі проведених підприємствами заходів з охорони праці, що можуть бути віднесені до валових витрат, витрат на проведення вакцинації (щеплень)  для профілактики грипу. Зазначеній постанові Перелік витрат з охорони праці, що можуть бути включені до складу валових витрат, є  обов’язковий до виконання. Крім того він є ще й вичерпним. Тому витрати підприємства на проведення вакцинації проти грипу працівникам підприємства, не можна відносити до валових витрат. Хоча раніше, до появи вказаного Переліку в 2003 році загальноприйнятою думкою (в т.ч. й податкових органів)  вважалось, що дані витрати є витратами з охорони праці і вони відносилися до валових втрат, а з 2003 року щодо витрат підприємства на вакцинацію проти грипу власних працівників валових витрат немає.

Туму виходить кумедна ситуація, коли для підприємства з економічної точки зору (щодо некритичних працівників) є вигіднішим, коли  працівники цього підприємства будуть хворіти на грип, адже витрати підприємства на оплату перших 5 днів хвороби на підставі лікарняного листка, воно вільно і без проблем може включати до валових витрат, а понесені витрати з вакцинації проти грипу, для забезпечення здоров’я працівників в період епідемії грипу – ні.

Податок з доходів фізичних осіб і вакцинація за рахунок підприємства

Ще в листі ДПА України від 30.01.2003 р. № 1608/7/17-0517 говориться про те, що вартість проведеної вакцинації проти грипу не включається до сукупного оподатковуваного доходу громадян. Таке твердження вона зробила із  посиланням на Закон України від 06.04.2000 р. № 1645-ІІІ “Про захист населення від інфекційних хвороб” та Календар профілактичних щеплень в Україні, затвердженого наказом МОЗ України від 31.10.2000 р.

З 1 січня 2004 року діє Закон України “Про податок з доходів фізичних осіб”, але ситуація щодо оподаткування вакцинації податком з доходів фізичних осіб не змінилася. Підпункт 4.3.22 статті 4 Закону про податок з доходів фізичних осіб передбачає, що до доході, які не включаються до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу, відносяться кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку його працедавцем за рахунок коштів, які залишаються після оподаткування такого працедавця податком на прибуток підприємств, за наявності відповідних підтверджуючих документів, крім витрат, зазначених у підпунктах “а" — “з” підпункту 5.3.4 пункту 5.3 статті 5 цього Закону

В цих підпунктах мова йде про:

 а) косметичне лікування або косметичну хірургію (включаючи косметичне протезування, не пов’язане з медичними показаннями);

б) водолікування та геліотерапію, не пов’язані з лікуванням хронічних захворювань;

в) лікування та протезування зубів з використанням дорогоцінних металів, гальванопластики та порцеляни;

г) аборти, крім абортів, які проводяться за медичними показаннями, або якщо вагітність стала наслідком зґвалтування;

д) операції з переміни статі;

е) лікування венеричних захворювань, крім СНIДу та венеричних захворювань, причиною яких стало нестатеве зараження або зґвалтування;

є) лікування тютюнової чи алкогольної залежності;

ж) клонування людини або її органів;

з) придбання ліків, медичних засобів та пристосувань, оплати вартості медичних послуг, які не підпадають під перелік життєво необхідних, встановлений Кабінетом Міністрів України.

Таким чином є такий зв’язок – якщо не було валових втрат на щеплення проти грипу, тобто ці витрати було здійснено за рахунок оподатковуваного прибутку, о у працівників не виникає оподатковуваного доходу.

Чи існує метод оптимізації, який дозволить таку вакцинацію відносити до валових витрат і при цьому щоб не виникало оподатковуваного доходу у працівників ? На нашу думку вихід є, але наразі не у нас. І вихід цей зроблено у всіх цивілізованих країнах і називається він медичним страхуванням працівників за рахунок роботодавця, саме такі страхівки передбачають вакцинацію в рахунок плати за страхівку. Але в нашій країні він ще не працює. Оскільки  згідно з пп. 5.4.6 п. 5.4 ст. 5 Закону України про оподаткування прибутку підприємств, до складу валових витрат включаються будь-які витрати зі страхування ризиків загибелі врожаю, транспортування продукції платника податку; цивільної відповідальності, пов’язаної з експлуатацією транспортних засобів, що перебувають у складі основних фондів платника податку; екологічної та ядерної шкоди, що може бути завдана платником податку іншим особам; майна платника податку; кредитних та інших ризиків платника податку, пов’язаних із здійсненням ним господарської діяльності, у межах звичайної ціни страхового тарифу відповідного виду страхування, чинного на момент укладення такого страхового договору, за винятком страхування життя, здоров’я або інших ризиків, пов’язаних з діяльністю фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з платником податку, обов’язковість якого не передбачена законодавством, або будь-які витрати зі страхування сторонніх фізичних чи юридичних осіб.

 Віталій МОСЕЙЧУК

Куток споживача. Куток покупця. Куточок споживача. Куточок покупця

Кутки споживача від 99 до 399 грн. + все торговельне законодавство

Вантажний велосипед. Грузовой велосипед. Велорикша Украина

Універсальний вантажний велосипед + ручний вантажний візок в подарунок

Рекламна стійка, інформаційний стенд вертиться, вертящаяся стійка, стенд-листалка, стенд-вертушка

Ротаційна (гортальна) настільна система (промо-стійка), 11 прозорих кишень А4, 250 грн.

 


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ У М. КИЄВІ

ЛИСТ

                   11.11.2003  N 3199/10/31-105

                        Про розгляд листа

Державна податкова адміністрація у м. Києві розглянула Ваш лист від 24.10.2003 р. N 16650/7/15-1117 та повідомляє.

Відповідно до пп. 5.2.1 ст. 5 Закону України від 28.12.94 р. N 334/94-ВР “Про оподаткування прибутку підприємств” (у редакції Закону України від 22.05.97 р. N 283/97-ВР зі змінами і доповненнями), суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв’язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.5-5.8 цієї статті.

     Згідно зі  ст.  21 Закону України від 14.10.92 р.  N 2694-XII "Про охорону праці",  із змінами  і  доповненнями,  на підприємствах  створюються  фонди охорони праці.  Перелік заходів, виконання яких може здійснюватись за рахунок фондів охорони праці, затверджено  наказом  Комітету з нагляду за охороною праці України Міністерства праці та соціальної політики від 02.06.99  р.  N  102.

Таким чином, до валових витрат підприємства можна віднести тільки ті витрати, які є витратами на охорону праці, тобто вони повинні бути пов’язані з заходами, передбаченими в актах підприємства, а також в законодавчих актах з охорони праці.

Що стосується включення вартості проведеної вакцинації до складу сукупного оподатковуваного-доходу працівника, то роз’яснення з цього питання надані листом ДПА України від 30.01.2003 р. N 1608/7/17-0517.

Заступник голови В.Лайтарнюк

 

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

                   16.02.2004  N 2444/7/15-1117

 

                   Щодо витрат на охорону праці

Державна податкова адміністрація України розглянула листа Державної податкової адміністрації у м. Києві від 20.01.2004 N 117/8/31-103 щодо деяких питань стосовно Закону України “Про охорону праці” і в межах своєї компетенції повідомляє.

Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” до складу валових витрат платника податку включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв’язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці.

Переліком заходів та засобів з охорони праці, витрати на здійснення та придбання яких включаються до валових витрат, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2003 року N 994 установлено, які заходи та засоби охорони праці відносяться до складу валових витрат.

Вказаним Переліком такі заходи, як проведення профілактичних щеплень проти грипу, не передбачено і тому витрати на такі заходи не відносяться до складу валових витрат.

Заступник Голови ДПА України Ю.Гриб

 

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

                   30.01.2003  N 1608/7/17-0517

ДПА України розглянула лист стосовно оподаткування прибутковим податком з громадян сум коштів, витрачених підприємством на проведення профілактичних щеплень своїх працівників проти грипу, і повідомляє.

Згідно із Декретом КМУ від 26.12.92 р. “Про прибутковий податок з громадян” об’єктом оподаткування у громадян, які мають постійне місце проживання в Україні (ст. 2), є сукупний оподатковуваний дохід за календарний рік (що складається з місячних сукупних оподатковуваних доходів), одержаний з різних джерел як на території України, так і за її межами. При визначенні сукупного оподатковуваного доходу враховуються доходи, одержані як в натуральній формі, так і у грошовій (національній або іноземній валюті), в тому числі й такі, що утворилися в результаті надання за рахунок коштів підприємств, установ, організацій матеріальних і соціальних благ у грошовій і натуральній формі.

Зокрема, доходом працівника, що утворився в результаті надання йому за рахунок коштів підприємства матеріальних і соціальних благ у грошовій і натуральній формі (ст. 8 Декрету, вважаються і суми коштів, сплачені підприємством за свого працівника медичному закладу за надані йому медичні послуги, обов’язковість надання яких не передбачена чинним законодавством, зокрема, Законом України “Про охорону праці”.

Зазначені суми включаються з метою оподаткування прибутковим податком з громадян до одержаного працівником сукупного оподатковуваного доходу в тому періоді, в якому відбулося перерахування коштів медичному закладу.

Згідно із Законами  України  від  06.04.2000  р.  N  1645-III "Про захист населення від інфекційних хвороб" (ст. 12) та від 24.02.94 р.  N  4004-XII  "Про  забезпечення санітарного  та  епідемічного  благополуччя населення" (ст.  27) в Україні обов'язковими є профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням   на  туберкульоз,  поліомієліт,  дифтерію,  кашлюк, правець та кір.

Обов’язковим профілактичним щепленням для запобігання поширенню інших інфекційних захворювань підлягають окремі категорії працівників у зв’язку з особливостями виробництва або виконуваної ними роботи. Групи населення та категорії працівників, які підлягають профілактичним щепленням, в тому числі обов’язковим, а також порядок і строки їх проведення визначаються центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров’я.

Згідно із Календарем профілактичних щеплень в Україні, розробленим відповідно до вищезазначених Законів України “Про захист населення від інфекційних хвороб” (ст. 12) та “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” (ст. 27), затвердженим наказом МОЗ України від 31.10.2000 р. N 276, щеплення проти грипу включено до переліку щеплень, які проводяться на ендемічних та ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями, за визначеними групами медичного ризику, групами епідемічного ризику і високої можливості захворювання грипом, до яких, зокрема, належить персонал підприємств, установ, організацій (з метою запобігання спалахам).

За визначенням термінів, наведених у ст. 1 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, Календар профілактичних щеплень — нормативно-правовий акт спецуповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров’я, яким встановлюється перелік обов’язкових профілактичних щеплень та оптимальні строки їх проведення.

Враховуючи, що щеплення проти грипу належить до обов’язкового профілактичного щеплення як проти інших відповідних інфекційних хвороб за визначеними у Календарі групами ризику і високої можливості захворювання грипом, суми, витрачені підприємствами на проведення щеплення проти грипу за своїх працівників, не включатимуться з метою оподаткування прибутковим податком з громадян до одержуваного ними сукупного оподатковуваного доходу.

Заступник Голови С.Гуржій

____________

Постійна адреса статті в Інтернеті: http://www.marazm.org.ua/index.html?/tax_prib/4_41.html


Попередня статтяНаступна стаття

[an error occurred while processing this directive]


Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу, Митного Комментарий Налогового кодекса, Таможенного| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

(C) Copyrіght by V.Moseіchuk, 1999-2023. All rіghts reserved. Тел. (067) 673-51-59, (099) 565-62-62, (093) 918-70-99.
Пропозиції та зауваження надсилайте на
Електронним та друкованим ЗМІ дозволяється  цитування матеріалів Книги маразмів України за умови посилання на Книгу маразмів України та сайт www.marazm.org.ua Обов'язкове посилання наступного змісту: "За матеріалами Книги маразмів України (www.marazm.org.ua)…". з використанням в Інтернеті гіперпосилання (hyperlink) на Книгу маразмів України  (www.marazm.org.ua). Іншим організаціям та приватним особам використання матеріалів для публічних цілей дозволяється за умови окремого дозволу автора з дотриманням вищезгаданих посилань.

Розсилка новин
[an error occurred while processing this directive]
Підтримка проекту:
U634971969297
Z404288205014
E208021446192

Новини
маразмiв


Нова українська національна ідея. Новая украинская национальная идея
 
Кутки споживача для всіх міст із законодавством та книгою скарг. Кутки покупця. Уголки потребителя для всех городов с законодательством и книгой жалоб. Уголки покупателя





Украинские 100x100




Газета "Правовий тиждень"