Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу України Комментарий Налогового кодекса Украины| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

ГЛАВА IV. МАРАЗМИ ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК

 

ДПА УКРАЇНИ ВВАЖАЄ, ЩО ПРИДБАННЯ ЗЕМЛІ БЕЗ ПРИДБАННЯ БУДІВЛІ, ЯКА НА НІЙ РОЗТАШОВАНА, НЕМОЖЛИВЕ

Оскільки відповідно до підпункту 8.9.1 п. 8.9 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" витрати, пов'язані з придбанням земельної ділянки, не підлягають включенню до валових витрат звітного податкового періоду або до групи основних фондів з метою амортизації, то з метою оптимізації податків вигідніше купляти окремо земельну ділянку (за невелику плату) і окремо будівлю, яка на ній знаходиться (за велику плату). Завдяки цьому відбувається фактична амортизація земельної ділянки на амортизації будівлі. ДПА України це добре розуміє і стверджує щось важко зрозуміле – мовляв “придбання землі без придбання будівлі, яка на ній розташована, неможливе” (див. останній абзац пункту 3 коментованого Листа). Це вже занадто. Це те саме, що сказати, що придбання автомобіля без коліс неможливе. Можливе, якщо мені не потрібні ці колеса або їх вже у автомобіля хтось “придбав”.

Відповідно до частини першої статті 377 Цивільного кодексу до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Таким чином придбавати житловий будинок без придбання земельної ділянки неможливо, відповідно, якщо на земельній ділянці є житло, то земельну ділянку продати без неї неможливо, оскільки майбутній власник житла отримає право на земельну ділянку, яка належить іншій особі. Але житлові будинки не відносяться до основних фондів і лише після переводу їх до нежитлового фонду можна говорити про їхню належність до основних фондів. А вот продаж обєктів нежитлового призначення може проводитися окремо від продажу земельних ділянок – зокрема на цих принципах побудована програма приватизації державного та комунального майна – купляються цілісні майнові комплекси, а земля береться в оренду і в майбутнему, можливо, викуповується.

Згідно зі ст. 120 Земельного кодексу, при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільних правових угод, а право користування - на підставі договору оренди (крім житлових будинків). Таким чином придбати будівлю без придбання землі можливо. А чи можна вчинити навпаки – придбати землю без придбання будівлі ? Це також можливо, оскільки частина перша статті 82 Земельного кодексу передбачає, що юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами. І Земельний кодекс не примушує у разі купівлі земельної ділянки у одного власника, ще і викуповувати у нього споруду, що на ній знаходиться. Навіть якщо її не викупити питання конфлікту двох власностей вирішується шляхом укладання договору оренди земельної ділянки під спорудою. Якщо визнати, що ДПА України права, то виходить, що власник земельної ділянки та споруди на ній, примусово має продавати разом з ділянкою і споруду. А він цього робити не хоче і ніхто його не примусить продати ще і споруду (до житлового будинку ця ситуація не відноситься, там дійсно про продаж окремо земельної ділянки мови не йде).

 

 

25.04.2004 20:47

 

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

 

ЛИСТ

 

від 23.02.2004 р. N 1299-16/15-1116

 

Державна податкова адміністрація України розглянула листи <...> щодо окремих питань оподаткування, пов'язаних з будівництвом, <...> та повідомляє.

 

1. Щодо віднесення до складу основних фондів будівельної організації тимчасових (нетитульних) споруд, то повідомляємо, що відповідно до підпункту 8.2.2 п. 8.2 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" будівлі, споруди, їх структурні компоненти та передавальні пристрої, в тому числі жилі будинки та їх частини (квартири і місця загального користування), вартість капітального поліпшення землі відносяться до першої групи основних фондів.

 

З метою застосування підпункту 8.2.2 п. 8.2 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" слід керуватися Державним класифікатором України ДК 013-97 "Класифікація основних фондів", затвердженим наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 19 серпня 1997 року N 507 "Щодо затвердження Державного класифікатора України "Класифікація основних фондів".

 

2. Що стосується податкового обліку операцій з об'єктами незавершеного будівництва, зокрема, створення цих об'єктів, то з цього питання Державною податковою адміністрацією України видано податкове роз'яснення щодо застосування підпункту 4.1.1 пункту 4.1 ст. 4, підпунктів 5.2.1, 5.2.14 пункту 5.2 ст. 5 та підпункту 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" при здійсненні платниками податку на прибуток операцій з об'єктами незавершеного будівництва, затверджене наказом Державної податкової адміністрації України від 15 лютого 2002 року N 74.

 

3. Щодо податкового обліку придбання земельної ділянки та окремого придбання будівлі, яка розташована на ній.

 

Відповідно до підпункту 8.9.1 п. 8.9 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" платник податку веде окремий облік операцій з продажу або купівлі землі як окремого об'єкта власності. Витрати, пов'язані з таким придбанням, не підлягають включенню до валових витрат звітного податкового періоду або до групи основних фондів з метою амортизації. Якщо у майбутньому такий окремий об'єкт власності продається, платник податку включає до складу валових доходів позитивну різницю між сумою доходу, отриманого внаслідок такого продажу, та сумою витрат, пов'язаних із купівлею такого окремого об'єкта власності, збільшених на коефіцієнт індексації, визначений у підпункті 8.3.3 пункту 8.3 цієї статті.

 

У разі коли витрати (з урахуванням індексації), понесені у зв'язку з придбанням такого об'єкта власності, перевищують доходи, отримані внаслідок його продажу, збиток від такої операції не включається до складу валових витрат та покривається за рахунок власних джерел платника податку.

 

Враховуючи, що придбання землі без придбання будівлі, яка на ній розташована, неможливе, то витрати з придбання зазначеної будівлі безпосередньо пов'язані із придбанням землі і тому балансова вартість будівлі відноситься до окремого податкового обліку операцій з продажу або купівлі землі як окремого об'єкта власності.

 

4. Щодо визначення звичайних цін на будівельні матеріали.

 

Відповідно до підпункту 1.20.2 п. 1.20 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" для визначення звичайної ціни товару (робіт, послуг) використовується інформація про укладені на момент продажу такого товару (роботи, послуги) договори з ідентичними (однорідними) товарами (роботами, послугами) у співставних умовах. Зокрема, враховуються такі умови договорів, як кількість (обсяг) товарів (наприклад, обсяг товарної партії), строки виконання зобов'язань, умови платежів, звичайних для такої операції, а також інші об'єктивні умови, що можуть вплинути на ціну. При цьому умови договорів на ринку ідентичних (у разі їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) визнаються співставними, якщо відмінність між такими умовами суттєво не впливає на ціну або може бути економічно обґрунтована. При цьому враховуються звичайні при укладанні угод між непов'язаними особами надбавки чи знижки до ціни. Зокрема, але не виключно враховуються знижки, пов'язані з сезонними та іншими коливаннями споживчого попиту на товари (роботи, послуги), втратою товарами якості або інших властивостей; закінченням (наближенням дати закінчення) строку зберігання (придатності, реалізації); збутом неліквідних або низьколіквідних товарів; маркетинговою політикою, у тому числі при просуванні товарів (робіт, послуг) на ринки; наданням дослідних моделей і зразків товарів з метою ознайомлення з ними споживачів.

 

Враховуючи, що Правила визначення вартості будівництва ДБН Д. 1.1-1-2000, затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 27 серпня 2000 року N 174, носять обов'язковий характер лише при визначенні вартості будов (об'єктів), будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності, то у цій сфері (умови є співставними) ціна зворотних матеріалів, визначена відповідно до п/п. 2.4.11 зазначених Правил, дійсно є звичайною.

 

В інших випадках звичайна ціна може змінюватися в залежності від коливання цін на ринку товарів.

 

Що стосується питання, чи є бартерною операцією залік отриманих внаслідок розібрання будівлі товарно-матеріальних цінностей у складі зворотних сум, то згідно із ч. 1 ст. 293 Господарського кодексу України за договором міни (бартеру) кожна із сторін зобов'язується передати другій стороні у власність, повне господарське відання чи оперативне управління певний товар в обмін на інший товар.

 

При цьому відповідно до п. 1.19 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" бартер (товарний обмін) - це господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у будь-якій формі, іншій, ніж грошова, включаючи будь-які види заліку та погашення взаємної заборгованості, в результаті яких не передбачається зарахування коштів на рахунки продавця для компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг).

 

Отже, враховуючи те, що відповідно до Господарського кодексу України для проведення бартерної операції необхідно дві особи, то у випадку проведення заліку в межах одного платника податку, ця операція не є бартерною.

 

 

 

Заступник Голови 

 

В. Мокрієв 

 

 

 

 

Надруковано:

"Бухгалтер",

N 13, квітень, 2004 р.

 

 Постійна адреса статті в Інтернеті: http://www.marazm.org.ua/index.html?/tax_prib/4_2.html

 


Попередня статтяНаступна стаття



Розсилка новин
[an error occurred while processing this directive]
Підтримка проекту:
U634971969297
Z404288205014
E208021446192

Новини
маразмiв


Нова українська національна ідея. Новая украинская национальная идея
 
Кутки споживача для всіх міст із законодавством та книгою скарг. Кутки покупця. Уголки потребителя для всех городов с законодательством и книгой жалоб. Уголки покупателя





Украинские 100x100




Газета "Правовий тиждень"

 


[an error occurred while processing this directive]

Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу, Митного Комментарий Налогового кодекса, Таможенного| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

(C) Copyrіght by V.Moseіchuk, 1999-2023. All rіghts reserved. Тел. (067) 673-51-59, (099) 565-62-62, (093) 918-70-99.
Пропозиції та зауваження надсилайте на
Електронним та друкованим ЗМІ дозволяється  цитування матеріалів Книги маразмів України за умови посилання на Книгу маразмів України та сайт www.marazm.org.ua Обов'язкове посилання наступного змісту: "За матеріалами Книги маразмів України (www.marazm.org.ua)…". з використанням в Інтернеті гіперпосилання (hyperlink) на Книгу маразмів України  (www.marazm.org.ua). Іншим організаціям та приватним особам використання матеріалів для публічних цілей дозволяється за умови окремого дозволу автора з дотриманням вищезгаданих посилань.