Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу України Комментарий Налогового кодекса Украины| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

ГЛАВА IV. МАРАЗМИ ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ

ДПАУ на власний розсуд визнає угоди нікчемними для відмов у відшкодуванні ПДВ

Нещодавно ДПА у своєму листі від 22.09.2008 р. № 9071/6/16-1116 надала роз'яснення щодо положень Примірного порядку взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов’язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затвердженого наказом ГНАУ від 18.04.2008 р. № 266, про визнання угод нікчемними. По суті, роз'яснення ці зводяться до того, що податкові органи  при перевірці можуть самостійно визначати договори, що суперечать інтересам держави і суспільства, нікчемними (недійсними в силу закону).  Такого свавілля платника податків давно не бачили. Цікаво також те, що власне лист тримається в таємниці і його наразі нема в жодні правовій системі, але його існування підтверджує Міністерство юстиції.

ЦК містить загальні правила про недійсні правочини — правочини, які не створюють тих наслідків, на які вони направлені (частина перша статті 216 ЦК ), при цьому поділяє їх на два види: нікчемні (частина друга статті 215 ЦК ) та оспорювані (частина третя статті 215 ЦК ), принципова відмінність між якими полягає в тому, що нікчемний правочин є недійсним в силу закону, а оспорюваний стає недійсним внаслідок прийняття судового рішення, яке має зворотну силу у часі (стаття 236 ЦК ). ДПАУ діє досить просто, якщо ваші угоди завдяки яким ви претендуєте на відшкодування ПДВ, виглядають для них підозрілими, вони їх оголошують на власний розсуд нікчемними, і відмовлять у відшкодуванні ПДВ.

Насправді ДПАУ ще раз показала, наскільки вона не бажає відшкодовувати ПДВ та сприяє корупції, адже виходить, що нікчемність угод визначає клерк з ДПАУ. Але це зовсім не так. А тому розглянемо казуїстику ДПАУ, та Міністерства юстиції, яке її підтримало в Листі від 30.10.2008 р. N 1022-0-1-08-19 “Про порядок визнання правочинів недійсними”.

Відповідно до частини другої статті 215 ЦК недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. А за абзацом другим цієї статті у випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Це означає, що правочин є нікчемним, якщо це прямо обумовлено в Законі. Наприклад, відповідно до частини першої статті 27 ЦК правочин, що обмежує можливість фізичної особи мати не заборонені законом цивільні права та обов’язки, є нікчемним. Відповідно до частини третьої статті 121 ЦК кожний учасник повного товариства, незалежно від того, чи уповноважений він вести справи товариства, має право ознайомлюватися з усією документацією щодо ведення справ товариства. Відмова від цього права чи його обмеження, зокрема за домовленістю учасників товариства, є нікчемною. Згідно з частиною третьою статті 126 ЦК Відмова від права вийти з повного товариства є нікчемною. Згідно з частиною першою статті 219 ЦК у разі недодержання вимоги закону про нотаріальне посвідчення одностороннього правочину такий правочин є нікчемним. Відповідно до частини першої статті 220 у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Відповідно до частини другої статті 221 у разі відсутності схвалення правочину малолітньої особи він є нікчемним, відповідно до частини першої статті 224 ЦК правочин, вчинений без дозволу органу опіки та піклування (стаття 71 цього Кодексу), є нікчемним.

І ось ми підійшли до статті 228 ЦК. За нею правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

А за частиною другою цієї статті правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним. Однак при застосуванні цієї норми при відшкодуванні ПДВ слід якось визнати, що правочин спрямований незаконне заволодіння майна держави. І саме після цього він автоматично стає автоматично нікчемним. Але ДПАУ обходить це питання і фактично вважає будь-які угоди, за якими виникає відшкодування ПДВ такими, які спрямовані на спрямований незаконне заволодіння майна держави.

Але незаконне заволодіння майном держави є кримінальним злочином, оскільки так говорить диспозиція стаття 190 Кримінального кодексу “Шахрайство” (заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство)), є ще частина друга статті 191 КК “Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем” (привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем), але винним за цими статтями визнає не чиновник ДПАУ, а суд. А вже потім шахрайська угода автоматично стає нікчемною. Взагалі поняття нікчемності запроваджено задля полегшення роботи судів, щоб вони більше приділяли уваги злочинам, а не угодам. Тому, якщо ДПАУ має якісь підозри, то нехай її податкова міліція порушує кримінальні справи, доводить їх до суду. А інакше виходить, що одні і ті самі шахраї під соусом різних фірм претендують на відшкодування, і десь їм це вдається зробити, наприклад, за відкоти. А якщо за Законом,  то такі шахраї мають бути у в'язниці на строк до 12 років (шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років. А шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна)! І це робота податкової міліції, і нікчемність угод тут виникне автоматично, якщо вони ловитимуть злочинців, а не огульно відмовлятимуть у відшкодуванні всім, хто не дає відкотів або не має “даху”... Крім того слідчі податкової міліції добре знають, що не лише здійснення шахрайства як закінчений злочин, але і є готування до злочину та замах на злочин є злочином, оскільки стаття 16 КК говорить, що кримінальна відповідальність за готування до злочину і замах на злочин настає за статтею 14 або 15 і за тією статтею Особливої частини цього Кодексу, яка передбачає відповідальність за закінчений злочин. Тому боротися з незаконним відшкодуванням ПДВ можна вже на стадії перевірок декларацій.

А взагалі трактовка ДПАУ нікчемності нагадала мені фарисейське трактування біблійного "Блаженні злиденні духом,  оскільки їх  є Царство  Небесне", як таке, що праведними ніби є бездушні, але насправді праведними є саме ті, хто відкидає матеріальне, стає бідніше матеріально, але отримує благо для душі (за Новим Заповітом благім є лише Бог). Але дослівним є трактування про те, що якщо ти відчуваєш, що є злиденний саме душею, то саме тим стаєш блаженним, шукаєш наповнення душі Святим духом, і для цього бажано слід бути бідним матеріально (згадаємо висловлювання Ісуса про вушко голки, верблюда та багатія). Зауважимо, що у бідних, як правило, з душею краща ситуація, аніж у багатих, оскільки бідність розуміється не лише як матеріальна, але і духовна проблема (згадаємо наше “Чому бідний – бо дурний, чому дурний – бо бідний”). І кожний в цьому може переконатися в реальному житті. 

Петро ПАТЛАТИЙ

В Цивільному кодексі відновлено дію радянських положень щодо наслідків визнання угод недійсними. Нікчемні угоди для заробітку держави визнаватимуться недійсними ще і судом

ВАСУ ставить під сумнів будь-які документи платників податків для полегшення визнання будь-яких правочинів недійсними та нікчемними

Куток споживача. Куток покупця. Куточок споживача. Куточок покупця

Кутки споживача від 99 до 399 грн. + все торговельне законодавство

Вантажний велосипед. Грузовой велосипед. Велорикша Украина

Універсальний вантажний велосипед + ручний вантажний візок в подарунок

Рекламна стійка, інформаційний стенд вертиться, вертящаяся стійка, стенд-листалка, стенд-вертушка

Ротаційна (гортальна) настільна система (промо-стійка), 11 прозорих кишень А4, 250 грн.

 


МIНIСТЕРСТВО ЮСТИЦIЇ УКРАЇНИ

ЛИСТ

                   30.10.2008  N 1022-0-1-08-19

Міністерство юстиції розглянуло лист відносно роз’яснення Державної податкової адміністрації від 22 вересня 2008 року N 9071/6/16-1116 про визнання договорів нікчемними та повідомляє таке.

Як випливає з листа, Державна податкова адміністрація надала роз’яснення стосовно положень Примірного порядку взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов’язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 18 квітня 2008 року N 266 щодо визнання правочинів недійсними.

У зв’язку з цим, слід зазначити, що одним з основних завдань органів державної податкової служби згідно з Законом України “Про державну податкову службу в Україні” є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства та надання роз’яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків (стаття 2).

Крім того, за загальним правилом орган виконавчої влади, що видає нормативно-правовий акт, надає роз’яснення щодо його застосування.

Тим самим Державна податкова адміністрація, яка діяла в межах компетенції, надала роз’яснення відносно нормативно-правового акта, який вона видала.

У свою чергу, Одеська міська організація роботодавців зауважує, що позиція Державної податкової адміністрації суперечить, зокрема, нормі, закріпленій у статті 207 Господарського кодексу України, яка передбачає лише судовий порядок визначення недійсності господарського зобов’язання, у тому числі, вчиненого з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства. Тобто, як констатує Одеська міська організація роботодавців, Закон не передбачає можливості визнання таких угод нікчемними, а саме, без звернення з відповідною позовною заявою до суду.

У зв’язку з цим, слід звернути увагу, що Вищий господарський суд в інформаційному листі від 7 квітня 2008 року N 01-8/211 “Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України у розділі відносно застосування положень Господарського кодексу України (далі — ГК) про недійсність господарських зобов’язань з огляду на положення Цивільного кодексу України (далі — ЦК) про недійсність правочинів інформує наступне.

ЦК містить загальні правила про недійсні правочини — правочини, які не створюють тих наслідків, на які вони направлені (частина перша статті 216 ЦК ), при цьому поділяє їх на два види: нікчемні (частина друга статті 215 ЦК ) та оспорювані (частина третя статті 215 ЦК ), принципова відмінність між якими полягає в тому, що нікчемний правочин є недійсним в силу закону, а оспорюваний стає недійсним внаслідок прийняття судового рішення, яке має зворотну силу у часі (стаття 236 ЦК ).

ГК зазначеного поділу не передбачає, а натомість у суперечності із ЦК фактично розглядає як оспорювані (частина перша статті 207 ГК ) всі ті зобов’язання, які виникають з правочинів, які за ЦК є нікчемними. У частині другій статті 207 ГК вживається термін “нікчемна умова”, але визначення відповідного поняття відсутнє. У частині третій статті 207 ГК встановлюється, що виконання господарського зобов’язання, визнаного судом недійсним, припиняється з дня набрання рішенням суду законної сили, та передбачає можливість визнання зобов’язання недійсним на майбутнє, що також суперечить статті 236 ЦК.

Таким чином, як підсумовує Вищий господарський суд, стаття 207 ГК не містить особливостей регулювання господарських відносин, а містить загальні правила про недійсність господарських зобов’язань, які суперечать ЦК як за термінологією, так і за змістом. Тому стаття 207 ГК відповідно до абзацу першого частини другої статті 4 ЦК, абзацу другого частини першої статті 4 ГК застосовуватись не може.

Отже, виходячи з цих висновків, правочин, який порушує публічний порядок і був спрямований, зокрема, на незаконне заволодіння майном фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, є нікчемним (стаття 228 ЦК ). У свою чергу частиною другою статті 215 ЦК встановлено, що визнання нікчемних правочинів недійсними не вимагається.

Міністр                                                                                            М.Оніщук

___________

 Постійна адреса статті в Інтернеті: http://www.marazm.org.ua/index.html?/tax_pdv/4_79.html


Попередня статтяНаступна стаття

[an error occurred while processing this directive]


Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу, Митного Комментарий Налогового кодекса, Таможенного| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

(C) Copyrіght by V.Moseіchuk, 1999-2023. All rіghts reserved. Тел. (067) 673-51-59, (099) 565-62-62, (093) 918-70-99.
Пропозиції та зауваження надсилайте на
Електронним та друкованим ЗМІ дозволяється  цитування матеріалів Книги маразмів України за умови посилання на Книгу маразмів України та сайт www.marazm.org.ua Обов'язкове посилання наступного змісту: "За матеріалами Книги маразмів України (www.marazm.org.ua)…". з використанням в Інтернеті гіперпосилання (hyperlink) на Книгу маразмів України  (www.marazm.org.ua). Іншим організаціям та приватним особам використання матеріалів для публічних цілей дозволяється за умови окремого дозволу автора з дотриманням вищезгаданих посилань.

Розсилка новин
[an error occurred while processing this directive]
Підтримка проекту:
U634971969297
Z404288205014
E208021446192

Новини
маразмiв


Нова українська національна ідея. Новая украинская национальная идея
 
Кутки споживача для всіх міст із законодавством та книгою скарг. Кутки покупця. Уголки потребителя для всех городов с законодательством и книгой жалоб. Уголки покупателя





Украинские 100x100




Газета "Правовий тиждень"