ЛИШЕ З 30 ЧЕРВНЯ 2005 РОКУ У ПЛАТНИКІВ ФІКСОВАНОГО ПРИБУТКОВОГО ПОДАТКУ ВИНИКЛА МОЖЛИВІСТЬ ДОБРОВІЛЬНОГО НАБУТТЯ СТАТУСУ ПЛАТНИКА ПДВІноді платникам фіксованого податку буває вигідним бути платником ПДВ. Особливо у разі, якщо їхні товари придбавають юридичні особи-платники ПДВ, вони просто бажають мати справу з платником ПДВ через можливість податкового кредиту. Таке часто буває при торгівлі на ринках підприємцями канцелярськими товарами, папером, миючими засобами, будівельними матеріалами тощо. До 1 квітня 2005 року відповідно до пункту 2.3 статті 2 Закону України “Про податок на додану вартість” платники фіксованого податку не відносилися до тої категорії осіб, яка зобов’язана мати статус платника ПДВ, а тому вони не повинні реєструватися як платники ПДВ, оскільки цей пункт передбачав, що платником ПДВ є: “особа, яка здійснює на митній території України підприємницьку діяльність з торгівлі за готівкові кошти незалежно від обсягів продажу, за винятком фізичних осіб, які здійснюють торгівлю на умовах сплати ринкового збору в порядку, встановленому законодавством”. http://www.visnuk.com.ua/?./journal/0705/071605.html Чи могли тоді платники фіксованого податку стати платниками ПДВ добровільно ? З логіки оподаткування могли би – чому би державі відмовлятися від податків, які громадяни бажають сплачувати добровільно. Абзац другий пункту 9.3 статті 9 Закону про ПДВ передбачав, що якщо особа, що не підпадає під визначення пункту 2.1 як платник податку, у зв’язку з обсягами оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) меншими, ніж 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, вважає за доцільне зареєструватись як платник податку, така реєстрація здійснюється за її заявою. Але пункт 2.1 це не 2.3. Але як державний інтерес виконувався на практиці ? Виявляється, що держава відмовлялася від добровільних платників ПДВ у вигляді підприємців-платників фіксованого податку. Про що свідчать, зокрема Листи ДПАУ від 29.02.2000 р. N 2830/7/16-1220-16 та від 29.06.2000 р. N 8950/7/16-1220-26. В останньому прямо сказано, що “реєстраційні документи про взяття на облік такої особи як платника ПДВ підлягають анулюванню”. І жодної добровільності. Держава власними руками відмовилася від таких платників ПДВ.
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ ЛИСТ N 8950/7/16-1220-26 від 29.06.2000
ДПА України розглянула лист газети щодо необхідності реєстрації платниками ПДВ підприємців, які здійснюють роздрібну торгівлю на умовах сплати ринкового збору, і надає роз’яснення методологічного характеру. Згідно з роз’ясненнями Комітету ВРУ з питань фінансів і банківської діяльності від 26.05.99 р. N 06-10/366 “Про порядок реєстрації платників ПДВ” фізичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють торгівлю на умовах сплати фіксованого податку і є платниками ринкового збору, згідно з п.2.3 ст.2 Закону України від 03.04.97 р. N 168/97-ВР “Про податок на додану вартість” не мають статусу платника ПДВ. Враховуючи зазначене, названі суб’єкти підприємницької діяльності не повинні реєструватися платниками ПДВ ні згідно з частиною першою п.9.3 ст.9 Закону (як суб’єкти підприємницької діяльності, що створені після набрання чинності цього Закону незалежно від виду діяльності і обсягів операцій з продажу товарів), ні згідно з частиною другою п.9.3 ст.9 Закону (реєстрація за власним бажанням платника згідно із заявою у зв’язку із обсягами оподатковуваних оборотів меншими ніж 1200 нмдг). Зазначена категорія підприємців втрачає всі права платника ПДВ (ведення податкового обліку, виписки податкових накладних, здійснення утримання та внесення до бюджету податку, що сплачений покупцем (за винятком сум ПДВ, що сплачені) при ввезенні на митну територію України товарів чи одержанні від нерезидентів робіт, послуг), формування податкового кредиту і бюджетного відшкодування). Враховуючи наведене, якщо фізична особа — суб’єкт підприємницької діяльності, здійснюючи торгівлю на умовах сплати фіксованого податку та ринкового збору, зареєстрована платником ПДВ, якому видано свідоцтво такого платника, то реєстраційні документи про взяття на облік такої особи як платника ПДВ підлягають анулюванню. Заступник Голови Г.Оперенко "Бізнес-Бухгалтерія: Право — Податки — Консультації”, N 40/1, 01.10.2001
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ ЛИСТ N 2830/7/16-1220-16 від 29.02.2000
ДПА України розглянула лист громадянина щодо необхідності реєстрації платниками ПДВ підприємців, які здійснюють роздрібну торгівлю на умовах ринкового збору, і повідомляє таке. Згідно з роз’ясненнями Комітету ВРУ з питань фінансів і банківської діяльності від 26.05.99 р. N 06-10/366 “Про порядок реєстрації платників податку на додану вартість” фізичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють торгівлю на умовах сплати фіксованого податку і є платниками ринкового збору, згідно з п.2.3 ст.2 Закону України від 03.04.97 р. N 168/97-ВР “Про податок на додану вартість” не мають статусу платника ПДВ. Враховуючи зазначене, названі суб’єкти підприємницької діяльності не повинні реєструватися платниками ПДВ ні згідно з частиною першою п.9.3 ст.9 Закону (як суб’єкти підприємницької діяльності, що створені після набрання чинності цього Закону, незалежно від виду діяльності і обсягів операцій з продажу товарів), ні згідно з частиною другою п.9.3 ст.9 Закону (реєстрація за власним бажанням платника згідно із заявою у зв’язку із обсягами оподатковуваних оборотів, меншими ніж 1200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). Одночасно повідомляємо, що зазначена категорія підприємців втрачає всі права платника ПДВ (ведення податкового обліку, виписки податкових накладних, здійснення утримання та внесення до бюджету податку, що сплачений покупцем (за винятком сум ПДВ, що сплачені при ввезенні на митну територію України товарів чи одержанні від нерезидентів робіт, послуг), формування податкового кредиту і бюджетного відшкодування). Заступник Голови Г.Оперенко "Бухгалтерія”, N 28/1, 09.07.2001 р.
З квітня 2005 року стала побутувати думка, що платники фіксованого податку, як і платники єдиного податку, мають право зареєструватись в якості платника ПДВ на добровільних засадах за місцем своєї державної реєстрації. Це пов’язано з тим, що після прийняття кардинального Закону України від 25.03.2005 р. №2505-IV "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та інших законодавчих актів" пункт 2.3 статті 2 Закону про ПДВ тепер не передбачає обмеження щодо реєстрації платниками ПДВ платників фіксованого податку. Але чи є можливість добровільної реєстрації ? Є, але не з квітня 2005 року. Підпункт 9.4 статті 9 Закону про ПДВ говорить, що якщо особа, на яку не поширюється дія пункту 2.3 статті 2 цього Закону, як платник податку, вважає за доцільне добровільно зареєструватися платником податку і відповідає вимогам підпункту 2.2 статті 2 цього Закону, така реєстрація провадиться за її заявою. Пункт 2.3 на платників фіксованого податку тепер не поширюється, а пункт 2.2 говорить про те, що платником податку є “Будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку”. Тобто посилання пункту 9.4 на 2.2 є фактично посиланням само на себе і не дає нічого нового. Так виникло через те, що пункт 2.2 статті 2 отримав змін згідно із Законом України від 03.06.2005 р. N 2642-IV “Про внесення змін до деяких законів України” після Закону України від 25.03.2005 р. №2505-IV. І відповідні зміни до пункту 9.4 просто забули внести. А до Закону від 03.06.2005 р. N 2642-IV пункт 2.2 звучав для платників фіксованого податку несприятливо – платником ПДВ могла бути будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку, за винятком фізичних осіб, які обрали сплату фіксованого чи єдиного податку за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності або здійснюють торгівлю на умовах сплати ринкового збору в порядку, встановленому законодавством. Закон України від 03.06.2005 р. N 2642-IV “Про внесення змін до деяких законів України” набув чинності 30 червня 2005 року. Виходить, що лише з 30 червня 2005 року платники фіксованого податку можуть добровільно реєструватися платниками ПДВ. А досі держава відмовлялася від їхнього ПДВ. В той же час спрощенці не мають права на бюджетне відшкодування відповідно до підпункту 7.7.11 пункту 7.7 статті 7, за яким відшкодування позбавляється особа, яка є платником єдиного податку за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності, що передбачають сплату цього податку у спосіб, відмінний від встановленого цим Законом, або звільнення від такої сплати.
Зауважимо, що обов’язкова межа в 300 тис. грн. обороту за останні 12 місяців для платників фіксованого податку є недосяжною, оскільки гідно з Декретом Кабінету Міністрів України від 26.12.92 р. N 13-92 (13-92) “Про прибутковий податок з громадян” з відповідними змінами і доповненнями суб’єкт підприємницької діяльності при провадженні діяльності з продажу товарів і надання супутніх такому продажу послуг на ринках та є платником ринкового збору згідно з чинним законодавством, має право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів, одержаних від цієї діяльності, за фіксованим розміром податку шляхом придбання патенту при додержанні певних умов. Однією з таких умов є не перевищення валового доходу такого громадянина від самостійного здійснення підприємницької діяльності або з використанням найманої праці за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю придбання патенту, семи тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні 119000 грн.). Разом з цим, платники фіксованого податку сплачують ПДВ на загальних підставах, якщо вони здійснюють: інші ніж продаж товарів, надання супутніх послуг на території ринку, тобто діяльність за територією ринку; імпортні операції з ввезення на митну територію України та\або отримання робіт (послуг) від нерезидента для їх використання в Україні. Платників фіксованого податку не звільнено від сплати таких податків та зборів (обов'язкових платежів):
Зауважимо, що платник фіксованого податку сплачує перелічені податки та збори (обов'язкові платежі) тільки в тому разі, якщо підпадає під визначення їх платника. Урядовий портал за адресою http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=63012646&cat_id=59594623 також вказує про те, що платники фіксованого податку сплачують ПДВ за загальними правилами. Якщо зареєструються. Віталій МОСЕЙЧУК
(C)
Copyrіght by V.Moseіchuk, 1999-2024. All rіghts reserved. Тел. (067) 673-51-59, (099) 565-62-62, (093) 918-70-99. |
Розсилка новин
[an error occurred while processing this directive]
|