Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу України Комментарий Налогового кодекса Украины| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

ГЛАВА XXVII. МАРАЗМИ ВНЕСКІВ ДО ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ІНВАЛІДІВ

ПЛАТНИКІВ ЄДИНОГО ПОДАТКУ ПРИМУШУЮТЬ СПЛАЧУВАТИ ШТРАФНІ САНКЦІЇ ЗА НЕДОТРИМАННЯ НОРМ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ІНВАЛІДІВ

Фонд соціального захисту інвалідів вважає, що платники єдиного податку-юрособи зобов'язані виконувати норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, а в разі його невиконання - сплачувати штрафні санкції до обласних відділень Фонду соціального захисту інвалідів. Внески до Фонду України соціального захисту інвалідів (про звільнення від яких йде мова в Указі про спрощену систему оподаткування) не є штрафними санкціями.

Коментоване роз’яснення запевняє нас в тому що СПД- платники єдиного податку   в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень повинні  створювати робочі місця для інвалідів виходячи із розрахунку: при кількості працюючих від 15 до 25 чоловік - 1 робоче місце для інвалідів, при кількості працюючих від 25 чоловік - 4% робочих місць для інвалідів від загальної кількості працюючих. Якщо ж  будь яке підприємство не створює таких робочих місць, а бо створює їх менше ніж передбачено нормативами  то таке підприємство  повинно сплатити штрафні санкції. Відповідно до ст.20 Закону № 875, штрафи підприємства   сплачують щороку  відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів і  сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

          Полеміка, щодо  сплати до фонду інвалідів штрафних санкцій юридичними  особами -  платниками єдиного податку ведеться вже не один рік. Прихильники несплати штрафних санкцій посилаються на п. 6 Указу № 727 , де чітко вказано що СПД який сплачує єдиний податок, не є платником внесків до Фонду України соціального захисту інвалідів. Але, погоджуючись з думкою фахівців фонду інвалідів та керуючись здоровим глуздом, зазначимо що штрафи за не створення робочих місць для інвалідів і внески до фонду інвалідів це зовсім різні речі. Взагалі то законодавство не визначає що таке внески до фонду інвалідів та  і визначення такого терміну як  внески в діючому законодавстві не має.  В свою чергу, Закон України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 N 1251-XII (далі Закон № 1251) визначає такі поняття як “ податки” і “збори”. Відповідно до ст.. 2  Закону №1251 податками і зборами (обов'язковими платежами)  вважаються  обов'язкові внески  до бюджетів та до державних цільових фондів що, здійснюються платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Отже внески, збори, податки це однорідні поняття і  відповідно до  Закону  № 1251 уособлюють в собі  обов'язковий платіж до бюджетів та до державних цільових фондів. Крім того, на підставі статті 3 цього закону можна також зробити висновок що обов’язкові платежі, до яких входять  і внески побудовані на принципі обов’язковості, пропорційності, рівномірності сплати ( встановлення строків сплати ). Штрафи ж  на відміну від внесків хоч і є обов’язковими платежами, але не відповідають основним критеріям внесків, а саме пропорційності та рівномірності. Крім того,   з точки зору права,  штрафи  це санкції у вигляді грошової суми, які  зобов'язані сплачувати  винні особи за порушення  законодавства. Отже штрафи за не створення робочого місця інваліда ніяк не можна ототожнювати з внесками до фонду інвалідів, тим більше що штрафи до фонду інвалідів існують,  а внесків до цього ж фонду в природі не  має. От  і виходить що Указ № 727 звільнив платників єдиного податку від неіснуючого внеску, але ніяким чином  не захистив їх від уплати штрафів.  А з огляду на це саме законодавство виходить так, що СПД – платники єдиного податку все ж порушують його святі норми. Адже,  Законом № 875 визначено, що всі  підприємства незалежно від форми власності і господарювання повинні створювати робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів. А ті підприємства які не виконують вимоги цього закону зобов’язані нести штрафні санкції. 

Що стосується  розміру штрафних санкції за не створення робочих місць для забезпечення працевлаштування інваліді то вони передбачені статтею 20 Закону № 875. Так, відповідно до неї всі підприємства, а разом з ними і СПД – платники єдиного податку, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом,  щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Звертаємо увагу також на те що сплату штрафних санкцій підприємства  провадять  за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).А у разі відсутності коштів штрафні санкції можуть бути застосовані шляхом звернення стягнення на майно підприємства.

Отже на завершення дозвольте дати невелику пораду керівникам підприємства: перш ніж відмовляти інваліду в працевлаштуванні необхідно зважити всі “за” та “проти”. На нашу думку,  якщо керівник все таки прийме рішення на користь працевлаштування інваліда, то   виграють в цьому всі: працівник – інвалід, отримає додаткові засоби для існування, керівник підприємства не буде змушений платити кошти з прибутку, адже заробітна плата інваліде повністю “ляже” на валові витрати. Ну а про моральне задоволення від доброчинності  годі й говорити. Воно облагороджує душу і робить чистішими помисли. 

Чому з 2004 року штрафи до Фонду інвалідів платити не обов’язково всім

Останні роки Фонд соціального захисту за допомогою прокуратури зробив багато “наїздів” на підприємства, які не забезпечили створення робочих місць для інвалідів. Останнім бастіоном залишалися юридичні особи – платники єдиного податку. Можна погоджуватися чи не погоджуватися з тим чиє внески до Фонду соціального захисту інвалідів штрафами чи вони самі по собі, а штрафи по собі. Тим більше, що до 2001 року Фонд не діставав платників єдиного податку. Я пропоную новий погляд на цю проблему. Про це ще ніхто не говорив, але про це треба сказати.

По-перше, з 1 січня 2004 року в Україні діє Господарський кодекс. І він те ж стосується працевлаштування інвалідів.

По-друге,  відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського кодексу підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

По-третє, відповідно до частини першої статті 177 того самого Господарського кодексу суб'єкти господарювання зобов'язані за рішенням місцевої ради за рахунок своїх коштів відповідно до закону створювати спеціальні робочі місця для осіб з обмеженою працездатністю та організовувати їх професійну підготовку.

Таким чином створювати з 2004 року робочі місця для осіб з обмеженою працездатністю (до них без сумніву відносяться і інваліди[1]) слід лише за рішеннями місцевих рад[2]. А не відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Оскільки останній в частині механізму створення робочих місць для інвалідів суперечить статті 177 Господарського кодексу.

По-четверте, відповідно до частини третьої 3. Кабінету Міністрів України доручено внести до Верховної Ради України у тримісячний строк з дня опублікування Господарського кодексу України перелік законодавчих актів (їх окремих положень), які мають бути визнані такими, що втратили чинність, та перелік законодавчих актів, до яких слід внести зміни у зв'язку з набранням чинності цим Кодексом. Ми не сумніваємося, що Кабмін внесе зміни і щодо Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" – інакше Кабмін і фонд соц захисту інвалідів і надалі порушуватимуть стаття 177 Господарського кодексу.

По-п’яте, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" відносить до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад бронювання в порядку, встановленому законо, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності робочих місць, призначених для працевлаштування осіб, які відповідно до законодавства потребують соціального захисту і не спроможні конкурувати на ринку праці, визначення нормативів таких робочих місць; прийняття рішень про створення на підприємствах, установах та організаціях спеціальних робочих місць для осіб з обмеженою працездатністю, погодження ліквідації таких робочих місць (пункт 12 статті 34 названого Закону).

Тому, якщо з 1 січня 2004 року є рішення місцевих рад щодо працевлаштування інвалідів на визначених радами підприємствах, то лише тоді можна вести мову про накладання штрафів для ослушників. І вид системи оподаткування тут зовсім ні до чого.

Віталій МОСЕЙЧУК, Ольга РОМАШКО

 

ДЕРЖПІДПРИЄМНИЦТВО ВВАЖАЄ, ЩО ШТРАФИ ЗА НЕДОТРИМАННЯ НОРМ ПРАЦЕВЛАШТУВАНЯ ІНВАЛІДІВ ТА ВНЕСКИ ДО ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ІНВАЛІДІВ СУТЬ ОДНЕ І ТЕ САМЕ. А ТОМУ ВОНО ВИСТУПАЄ ПРОТИ ШТРАФІВ ЗА НЕДОТРИМАННЯ НОРМ ПРАЦЕВЛАШТУВАНЯ ІНВАЛІДІВ ДЛЯ ПІДПРИЄМСТВ-ПЛАТНИКІВ ЄДИНОГО ПОДАТКУ

Що було.

Фонд соціального захисту в 2004 році змінив свої позиції у питанні щодо сплати штрафних санкцій юридичними особами-платниками єдиного податку, який тепер вважає[3], що платники єдиного податку у разі невиконання нормативу повинні сплачувати штрафні санкції.

Що сталося.

Держпідприємництво вважає, що незважаючи на те, що у 2001 році внески до Фонду соціального захисту інвалідів були замінено на штрафні санкції за недотримання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, платники єдиного податку і надалі залишаються звільненими від їхньої сплати. Оскільки Указ Президента про спрощену систему оподаткування передбачає звільнення платників єдиного податку від внесків до Фонду соціального захисту інвалідів.

Що робити.

1. Прихильники несплати штрафних санкцій можуть посилатися на п. 6 Указу про спрощену систему оподаткування, де чітко вказано що СПД який сплачує єдиний податок, не є платником внесків до Фонду соціального захисту інвалідів. Але, слід визначити, що штрафи за не створення робочих місць для інвалідів і внески до фонду інвалідів ніби різні речі, однак від назви санкцій не змінилася суть та методика розрахунку цих показників[4]. Крім того Закон України від 05.07.2001 р. № 2606-III “Про внесення змін до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", яким внески замінено на штрафні санкції, не містить положення про те, що інші нормативно-правові акти діють в частині, що не суперечать цьому Закону.

2. Всі підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Однак звертаємо увагу на те що сплату штрафних санкцій підприємства провадять за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). Таким чином відсутність бухгалтерського прибутку у підприємств-платників єдиного податку звільняє їх від сплати штрафних санкцій. Фонд соціального страхування інвалідів офіційно не наполягає на сплаті штрафних санкцій платниками єдиного податку за 2001-2003 рр., коли думка Фонду щодо платників єдиного податку була протилежною, що підтверджує лист від 22.11.2001 р. №06-318/1551-468/2[5].

3. Відповідно до частини першої статті 177 Господарського кодексу суб'єкти господарювання зобов'язані за рішенням місцевої ради за рахунок своїх коштів відповідно до закону створювати спеціальні робочі місця для осіб з обмеженою працездатністю та організовувати їх професійну підготовку.
Таким чином, з 2004 року створювати робочі місця  для осіб з обмеженою працездатністю (до них, без сумніву, відносяться і інваліди) слід лише за рішеннями місцевих рад, а не відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Оскільки останній в частині механізму створення робочих місць для інвалідів суперечить статті 177 Господарського кодексу.

4. Підприємству слід знати, що воно не повинне самостійно шукати інвалідів для працевлаштування: адже цей обов'язок покладений на Міністерство праці України (складовою частиною якого і є Фонд соцзахисту інвалідів), місцеві ради, а також на громадські організації інвалідів.

Віталій МОСЕЙЧУК

 

Куток споживача. Куток покупця. Куточок споживача. Куточок покупця

Кутки споживача від 99 до 399 грн. + все торговельне законодавство

Вантажний велосипед. Грузовой велосипед. Велорикша Украина

Універсальний вантажний велосипед + ручний вантажний візок в подарунок

Рекламна стійка, інформаційний стенд вертиться, вертящаяся стійка, стенд-листалка, стенд-вертушка

Ротаційна (гортальна) настільна система (промо-стійка), 11 прозорих кишень А4, 250 грн.

 


ФОНД УКРАЇНИ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ІНВАЛІДІВ

 РОЗ'ЯСНЕННЯ
 
від 02.07.2004 р. N 06ю-261/1095
Щодо сплати штрафних санкцій підприємствами, що застосовують спрощену систему оподаткування

 З метою правильного і однакового застосування Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 р. N 1767, Фонд соціального захисту інвалідів вважає за необхідне дати такі роз'яснення.

 Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва" від 03.07.98 р. N 727 (далі - Указ N 727) суб'єктам малого підприємництва, що відповідають вимогам пункту 1 Указу N 727 (у даному випадку йдеться про підприємства, у яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень), надано право обирати спрощену систему оподаткування. Перехід на спрощену систему оподаткування дає можливість таким підприємствам перейти на сплату єдиного податку взамін сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), перерахованих в пункті 6 Указу N 727. Зокрема, до таких податків і зборів (обов'язкових платежів) включено внески до Фонду України соціального захисту інвалідів.

 При вирішенні питання, чи поширює свою дію Указ N 727 на відносини, що регулюються статтями 19 та 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91 р. N 875-XII (далі - Закон N 875), необхідно звернути увагу на таке:

 1. Статтею 19 Закону N 875 встановлено обов'язковий для виконання всіма підприємствами (об'єднаннями), установами та організаціями норматив робочих місць для інвалідів, що необхідно створити (при кількості працюючих від 15 до 25 чоловік - 1 робоче місце для інвалідів, при кількості працюючих від 25 чоловік - 4 % робочих місць для інвалідів від загальної кількості працюючих).

 У разі невиконання цього нормативу підприємства (об'єднання), установи та організації згідно з частиною 1 статті 20 цього Закону зобов'язані сплачувати відповідним територіальним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), установі та організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

 Отже, наведені вище норми Закону N 875 дають підстави говорити про такі обов'язки підприємств:

 обов'язок дотримання ними нормативів щодо створення визначеної цим законом кількості робочих місць для інвалідів;

 обов'язок сплати ними штрафних санкцій у разі недотримання зазначених нормативів.

 Своєю чергою, Указ N 727 надає право підприємствам обирати спрощену систему оподаткування, що полягає в можливості заміни сплати низки податків і зборів (обов'язкових платежів), у тому числі внесків до Фонду України соціального захисту інвалідів, сплатою єдиного податку.

 Проте Указ N 727 не містить норм щодо звільнення підприємств від обов'язку виконання нормативу створення робочих місць для інвалідів, установленого Законом N 875, а внески до Фонду України соціального захисту інвалідів (про які йдеться у пункті 6 Указу N 727) не є штрафними санкціями (про які йдеться у частині 1 статті 20 Закону N 875).  

2. У статті 92 Конституції зазначено, що система оподаткування, податки і збори встановлюються виключно законами України. Частиною 6 статті 1 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.91 р. N 1251-XII (далі - Закон N 1251) встановлено, що "податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, крім визначених Законом України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України", сплаті не підлягають". У частині 1 статті 2 Закону N 1251 зазначено, що "під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування".

 Однак статті 14 та 15 Закону N 1251 не містять такого податку чи збору (обов'язкового платежу), як внесок до Фонду України соціального захисту інвалідів, а Закон N 875 не є законом України про оподаткування.

 3. Верховний Суд України, досліджуючи матеріали справи N 2-6/3401-2001 (постанова від 15.01.2003 р.), дійшов таких висновків:

 "В Україні окремими законодавчими актами врегульовано відносини, що складаються щодо сплати податків, передбачених Законом України "Про систему оподаткування", і щодо сплати єдиного податку, передбаченого Указом і Законом України "Про підтримку малого підприємництва". Це дає підстави вважати, що в Україні запроваджено дві самостійні системи оподаткування: звичайну і спрощену. Звичайна система запроваджена Законом України "Про систему оподаткування" та конкретними законами про податки, збори (обов'язкові платежі) (далі - податки), які зобов'язують платників податків справляти загальнодержавні й місцеві податки, що передбачені статтями 13, 14 зазначеного Закону. Спрощена система запроваджена Указом і закріплена в Законі "Про підтримку малого підприємництва", суть якої відповідно до статті 11 цього Закону полягає в заміні сплати передбачених звичайною системою оподаткування податків сплатою єдиного податку. Запровадження спрощеної системи оподаткування є економічним питанням, яке до цього не було врегульоване законами України. Заміна сплати звичайних податків сплатою єдиного податку відповідно до статті 5 Закону України "Про підтримку малого підприємництва" є одним з напрямів державної підтримки малого підприємництва поряд, зокрема, з встановленням системи пільг для зазначених платників податків".

 А у справі N 2-6/9337-2001 (постанова від 03.09.2002 р.) Верховний Суд України звернув увагу на обмеження застосування пункту 6 Указу N 727 сферою підприємницької діяльності суб'єкта малого підприємництва. "Тобто, як зазначено у статті 1 Закону України "Про підприємництво", - у сфері безпосередньої самостійної систематичної, на власний ризик діяльності з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг з метою отримання прибутку".

 Зазначені вище висновки Верховного Суду України дають підстави говорити про те, що Указ N 727 та Закон N 875 мають різні сфери застосування, а відповідно до цього зазначені акти законодавства регулюють властиві тільки їм правовідносини і застосування норм одного акта не впливає на застосування норм іншого.

 З урахуванням викладеного вище підприємства, що обрали спрощену систему оподаткування (платники єдиного податку), зобов'язані виконувати норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, установлений Законом N 875, а в разі його невиконання - сплачувати штрафні санкції до обласних відділень Фонду соціального захисту інвалідів у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 р. N 1767 "Про затвердження Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів".

 

 

Директор 

 

М. Хобзей 

 

Надруковано:
"Галицькі контракти - Дебет-Кредит"
N 40, 4 жовтня 2004 р.  

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ  ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 04.02.2005 р. N 605

Про сплату штрафних санкцій за недотримання нормативу для працевлаштування інвалідів

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув Ваше звернення від 12.01.2005 р. N 1 щодо сплати штрафних санкцій за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів до Фонду соціального захисту інвалідів та повідомляє таке.

Статтею 19 Закону України від 21.03.91 р. N 875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, за недотримання якого у статті 20 цього Закону передбачається сплата відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафних санкцій.

Порядок сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 р. N 1767. Відповідно до пункту 2 цього Порядку підприємства, на яких працює 8 і більше чоловік, щороку не пізніше 1 лютого повинні подавати до зазначених відділень звіт за формою N 10-ПІ поштова - річна "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", затверджений наказом Мінпраці від 29.12.2004 р. N 338.

Зауважуємо, що Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідальності за неподання зазначеного звіту не передбачено.

Роз'яснення щодо сплати штрафних санкцій підприємствами, що застосовують спрощену систему оподаткування, видано Фондом соціального захисту інвалідів листом від 02.07.2004 р. N 06ю-261/1095. У цьому роз'ясненні викладені аргументи на користь обов'язковості сплати штрафних санкцій за недотримання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів усіма підприємствами.

Позиція Держпідприємництва України з цього питання є відмінною від викладеної у листі Фонду та грунтується на виконанні норм Указу Президента України від 03.07.98 р. N 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (зі змінами і доповненнями).

Підприємства, що відповідно до зазначеного Указу Президента України оподатковуються за єдиним податком, згідно з пунктом 6 цього Указу не є платниками внесків до Фонду соціального захисту інвалідів.

Слід зауважити, що у 2001 році до статей 19 та 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" було внесено зміни (Закон України від 05.07.2001 р. N 2606), відповідно до яких відрахування до Фонду соціального захисту інвалідів за недотримання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, змінено на штрафні санкції, які сплачуються за таких самих підстав.

Виходячи з цього, вважаємо, що звільнення платників єдиного податку від сплати внесків (відрахувань) до Фонду соціального захисту інвалідів нормами Указу Президента України є підставою для звільнення їх від сплати штрафних санкцій, передбачених статтею 20 Закону України від 21.03.91 р. N 875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

 Заступник Голови 

О. Сахненко 

 Надруковано:
"Галицькі контракти - Дебет-Кредит",
 N 16, 18 квітня 2005 р.  

ГОСУДАРСТВЕННЫЙ КОМИТЕТ УКРАИНЫ ПО ВОПРОСАМ РЕГУЛЯТОРНОЙ ПОЛИТИКИ И ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА

ПИСЬМО

от 18.11.2004 г. N 8112

Об уплате штрафных санкций за несоблюдение норматива для трудоустройства инвалидов

Государственный комитет Украины по вопросам регуляторной политики и предпринимательства рассмотрел ваше обращение <...> относительно уплаты штрафных санкций в Фонд [Украины] социальной защиты инвалидов и сообщает.

Статьей 19 Закона Украины от 21.03.91 N 875-XII "Об основах социальной защищенности инвалидов в Украине" устанавливается норматив рабочих мест для обеспечения трудоустройства инвалидов, за несоблюдение которого в статье 20 данного Закона предусматривается уплата соответствующим отделениям Фонда [Украины] социальной защиты инвалидов штрафных санкций, сумма которых определяется в размере средней годовой заработной платы на соответствующем предприятии (в объединении), в учреждении, организации за каждое рабочее место, не занятое инвалидом.

Порядок уплаты предприятиями (объединениями), учреждениями и организациями штрафных санкций в отделения Фонда социальной защиты инвалидов, аккумуляции, учета и использования этих средств утвержден постановлением Кабинета Министров Украины от 28.12.2001 N 1767.

Фондом [Украины] социальной защиты инвалидов письмом от 02.07.2004 N 06ю-261/1095 издано разъяснение относительно уплаты штрафных санкций предприятиями, применяющими упрощенную систему налогообложения (прилагается). В данном разъяснении изложены аргументы в пользу обязательности уплаты штрафных санкций за несоблюдение норматива рабочих мест для обеспечения трудоустройства инвалидов всеми предприятиями.

Позиция Госкомпредпринимательства по данному вопросу отлична от изложенной в письме Фонда и базируется на исполнении норм Указа Президента Украины от 03.07.98 N 727/98 "Об упрощенной системе налогообложения, учета и отчетности субъектов малого предпринимательства" (с изменениями и дополнениями).

Предприятия, которые в соответствии с Указом Президента Украины от 03.07.98 N 727/98 "Об упрощенной системе налогообложения, учета и отчетности субъектов малого предпринимательства" облагаются единым налогом, согласно статье 6 данного Указа не являются плательщиками взносов в Фонд [Украины] социальной защиты инвалидов.

Следует отметить, что в 2001 году в статьи 19 и 20 Закона Украины "Об основах социальной защищенности инвалидов в Украине" были внесены изменения (Закон Украины от 05.07.2001 N 2606-III), в соответствии с которыми отчисления в Фонд [Украины] социальной защиты инвалидов за несоблюдение норматива рабочих мест, предназначенных для трудоустройства инвалидов, заменены на штрафные санкции, уплачиваемые по таким же основаниям.

Исходя из этого считаем, что освобождение плательщиков единого налога от уплаты взносов (отчислений) в Фонд [Украины] социальной защиты инвалидов нормами Указа Президента Украины является основанием для освобождения их от уплаты штрафных санкций, предусмотренных статьей 20 Закона Украины от 21.03.91 N 875-XII "Об основах социальной защищенности инвалидов в Украине".

Предложения относительно урегулирования данного вопроса на законодательном уровне Госкомпредпринимательства направил в Кабинет Министров Украины письмо от 21.10.2004 N 7298/0/2-0 4.

 

Заместитель Председателя  

О. Сахненко 

 

Напечатано:
"Бухгалтер",
N 1 - 2, январь, 2005 г.


 

[1] Наприклад, до II групи інвалідності можуть належати особи, які мають дві або більше хвороби, що призводять до інвалідності, наслідки травми або уроджені дефекти та їх комбінації, що в сукупності функціональних порушень призводять до значного обмеження життєдіяльності людини та її працездатності. Підставою для встановлення третьої групи інвалідності є стійкі, помірної важкості функціональні порушення в організмі, зумовлені захворюванням, наслідками травм або уродженими дефектами, що призвели до помірно вираженого обмеження життєдіяльності, в тому числі працездатності, які потребують соціальної допомоги і соціального захисту (Інструкція про встановлення груп інвалідності, яка затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України  від 7 квітня 2004 р. N 183).

[2] Так воно і відбувалося до прийняття Закону України від 05.07.2001 р. №2606-III "Про внесення змін до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"", і тому не є чимось новим, а навпаки чесним і справедливим, адже не секрет, що Фонди соц захисту інвалідів чи служби зайнятості не дуже сприяють пошуку інвалідів, які бажають працювати, а в деяких населених пунктах взагалі немає інвалідів, які бажали би працювати на існуючих робочих місцях, які ніби для них і створюються. Крім того законодавчо визначеної форми повідомлення про встановлення нормативу немає (це можуть бути листи, повідомлення у пресі тощо).

[3] Роз’яснення від 02.07.2004 р. N 06ю-261/1095 див. у «Документах для роботи” N 40/2004 р.

[4] Історія повторюється – в 2001 році саме такий формальний підхід був взятий на озброєння фондами соціального страхування, які намагалися примусити єдиноподатників  нараховувати на зарплату соцвнескі на тій лише підставі, що в Указі про спрощену систему оподаткування вони називаються зборами, а у нових спеціалізованих законах вони почали називатися внесками. Але цей номер з соцвнесками щодо безробіття та з тимчасової втрати працездатності не пройшов.

 

[5] Див. “ДК” №13/2003.

 

ФОНД УКРАЇНИ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ІНВАЛІДІВ

ЛИСТ

від 22.11.2001 р. N 06-318/1551-468/2

Виконавча дирекція Фонду розглянула запит щодо роз'яснення порядку сплати штрафних санкцій за невиконання вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" суб'єктами малого підприємництва, які сплачують єдиний податок, і повідомляє таке.

З 01.08.2001 р. введено в дію Закон України від 05.07.2001 р. N 2606-III "Про внесення змін до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", згідно з яким для підприємств (об'єднань), установ й організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.

У разі невиконання зазначеного нормативу підприємства (об'єднання), установи й організації сплачують відділенням Фонду штрафні санкції.

Державні гарантії щодо підтримки малого підприємництва визначено в Указі Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 03.07.98 р. N 727/98, в редакції Указу від 28.06.99 р. N 746/99.

Відповідно до п. 6 зазначеного вище Указу Президента України суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником внесків до Фонду України соціального захисту інвалідів.

 

Виконавчий директор 

В. Хабаров 

Надруковано:
"Бухгалтерія",
N 51/2, 20 грудня 2001 р.


Постійна адреса статті в Інтернеті: http://www.marazm.org.ua/index.html?/strax_invalid/28_4.html


Попередня статтяНаступна стаття

[an error occurred while processing this directive]


Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу, Митного Комментарий Налогового кодекса, Таможенного| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

(C) Copyrіght by V.Moseіchuk, 1999-2023. All rіghts reserved. Тел. (067) 673-51-59, (099) 565-62-62, (093) 918-70-99.
Пропозиції та зауваження надсилайте на
Електронним та друкованим ЗМІ дозволяється  цитування матеріалів Книги маразмів України за умови посилання на Книгу маразмів України та сайт www.marazm.org.ua Обов'язкове посилання наступного змісту: "За матеріалами Книги маразмів України (www.marazm.org.ua)…". з використанням в Інтернеті гіперпосилання (hyperlink) на Книгу маразмів України  (www.marazm.org.ua). Іншим організаціям та приватним особам використання матеріалів для публічних цілей дозволяється за умови окремого дозволу автора з дотриманням вищезгаданих посилань.

Розсилка новин
[an error occurred while processing this directive]
Підтримка проекту:
U634971969297
Z404288205014
E208021446192

Новини
маразмiв


Нова українська національна ідея. Новая украинская национальная идея
 
Кутки споживача для всіх міст із законодавством та книгою скарг. Кутки покупця. Уголки потребителя для всех городов с законодательством и книгой жалоб. Уголки покупателя





Украинские 100x100




Газета "Правовий тиждень"