Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу України Комментарий Налогового кодекса Украины| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

ГЛАВА IIІ. МАРАЗМИ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ТА ТРУДОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА

ЗА ЗАТРИМКУ СПЛАТИ ЗАРПЛАТИ НЕМАЄ НІЯКОГО ПОКАРАННЯ

В Україні керівники всіх рангів можуть дозволити собі на виплачувати людям зарплату місяцями і навіть роками, хоча Законом “Про оплату праці”  та Кодексом законів про працю (КЗпП) передбачено проводити сплату зарплати  не менше, ніж два рази на місяць. А відповідальності за несплату заробітної плати або невчасну її сплату діюче законодавство України не містить.
Але цей маразм буде скоро ліквідовано. За повідомленням агентства УНІАН Верховна Рада України 8 жовтня 1999 року ухвалила у першому читанні законопроект про внесення змін до Закону України “Про оплату праці” щодо компенсації втрат, пов'язаних із затримкою термінів виплати заробітної плати. Законопроект передбачає компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням терміну її сплати.

І дійсно, Законом України від 21.09.2000 р. №1979-III "Про внесення змін до Кримінального кодексу України і Кодексу України про адміністративні правопорушення" (далі - Закон) з 24 жовтня 2000 року запроваджено адміністративну та кримінальну відповідальність за невиплату заробітної плати. Розміри штрафів за порушення трудового законодавства зросли в 5 разів. У разі порушення встановлених термінів виплати заробітної плати як наслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати - позбавлення волі на строк від 1 до 3 років або накладення штрафу до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 грн) з позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років або без такого.

Змінами, внесеними до статті 41 Кодексу про адміністративні правопорушення, встановлено відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати та виплату їх не в повному обсязі у вигляді штрафу від 15 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 255 до 850 грн). Раніше за порушення законодавства про працю було встановлено штраф у розмірі  від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 до 170 грн). Таким чином розмір штрафів за порушення трудового законодавства зросли в 5 разів !
У Кримінальному кодексі в новій редакції викладено статтю 133, якою визначено відповідальність за порушення законодавства про працю. Так, за повторне протягом року після накладення адміністративного стягнення порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати або виплату їх не в повному обсязі, передбачено штраф від 50 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 3400 грн) з позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 2 до 5 років.

Зазначимо, що стаття 133 Кримінального кодексу застосовується у разі повторного здійснення адміністративного правопорушення, однак вона може застосовуватися і безпосередньо без застосування адміністративних санкцій у разі порушення встановлених термінів виплати заробітної плати як наслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати. Це тягне за собою позбавлення волі на строк від 1 до 3 років або накладення штрафу до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 грн) з позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років або без такого.
Законом також  визнано суб'єктами всіх правопорушень у сфері трудового законодавства нарівні з посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності визнано також громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.

Потім з  1 вересня 2001 року запрацювала стаття 175 нового Кримінального кодексу:

Стаття 175. Невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат

1. Безпідставна невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більше ніж за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності, -

карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п'яти років, або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

2. Те саме діяння, якщо воно було вчинене внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, стипендії, пенсії та інших встановлених законом виплат, -

карається штрафом від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

3. Особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати громадянам.

 

Зауважимо, що відповідно до статті 24 Закону України від 24.03.95 р. №108/95-ВР "Про оплату праці" заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні в строки, встановлені у колективному договорі, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів. У разі, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні. Таким чином під санкції, запроваджені Законом, потраплятимуть і  ті керівники підприємств та підприємці, які виплачують заробітну плату лише раз на місяць без застосування виплат авансів.

Треба зауважити, що відповідно до статті 221 Кодексу про адміністративні правопорушення справи за частиною першою статтею 41 КпАП розглядають судді районних (міських) судів. А для розгляду справи постраждалий працівник повинен написати відповідний позов до суду. За статтею 133 Кримінального кодексу до правоохоронних органів також повинна надійти відповідна заява, або про порушення правоохоронні органи дізнаються в результаті перевірок суб’єкта підприємницької діяльності.

Наслідками застосування Закону на практиці буде головний біль для керівників підприємств, які будуть поставлені перед дилемою: потрапляти під штраф, а при повторному правопорушенні затримки або невиплати зарплати і навіть до місць позбавлення волі, або – скорочення персоналу, якому ця зарплата затримана. Зрозуміло, що керівники віддаватимуть перевагу другому варіанту, що посилить реальне безробіття (щоправда перш за все за рахунок скорочення прихованого безробіття) та створить надлишок робочої сили на ринку праці. На користь таких подій гратимуть і економічні чинники. Адже відповідно до  частини другої статті  22 Закону України від 02.03.2000 р. №1533-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (який набирає чинності з 1 січня 2001 року , див. “Документи для роботи” №39/2000) допомога по безробіттю визначається у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом. А законом (ще не підписаним Президентом) “Про прожитковий мінімум на 2000 рік” встановлено прожитковий мінімум на дорослу особу в розмірі 270 грн на місяць. Тому з Нового року в Україні створено умови, коли бути безробітним іноді вигідніше, аніж бути працівником, адже при мінімальній заробітній платі в 118 грн, 270 грн виглядає досить привабливою пропозицією, особливо в умовах несплати заробітної плати.


Попередня статтяНаступна стаття


[an error occurred while processing this directive]


Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу, Митного Комментарий Налогового кодекса, Таможенного| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

(C) Copyrіght by V.Moseіchuk, 1999-2023. All rіghts reserved. Тел. (067) 673-51-59, (099) 565-62-62, (093) 918-70-99.
Пропозиції та зауваження надсилайте на
Електронним та друкованим ЗМІ дозволяється  цитування матеріалів Книги маразмів України за умови посилання на Книгу маразмів України та сайт www.marazm.org.ua Обов'язкове посилання наступного змісту: "За матеріалами Книги маразмів України (www.marazm.org.ua)…". з використанням в Інтернеті гіперпосилання (hyperlink) на Книгу маразмів України  (www.marazm.org.ua). Іншим організаціям та приватним особам використання матеріалів для публічних цілей дозволяється за умови окремого дозволу автора з дотриманням вищезгаданих посилань.

Розсилка новин
[an error occurred while processing this directive]
Підтримка проекту:
U634971969297
Z404288205014
E208021446192

Новини
маразмiв


Нова українська національна ідея. Новая украинская национальная идея
 
Кутки споживача для всіх міст із законодавством та книгою скарг. Кутки покупця. Уголки потребителя для всех городов с законодательством и книгой жалоб. Уголки покупателя





Украинские 100x100




Газета "Правовий тиждень"