Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу, Митного Комментарий Налогового кодекса, Таможенного| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

СТАТТІ, КУРСОВІ ТА РЕФЕРАТИ З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ, ЗНО З ІСТОРІЇ, КНИГИ З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
Українська історія, події, факти, коментарі, аніліз

А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Історична вікторина «Хто це був »

Національно-визвольна війна українського народу 1648-1657 pp. — це славна сторінка в історії України, коли в боротьбі за козацьку волю проти панської сваволі була започаткована Українська гетьманська держава. Боротьбу, що охопила всю Україну, очолив Б.Хмельницький. Разом з ним виступали народні ватажки, соратники Хмельницького, полковники українського війська, адміністратори гетьманської держави. Хто вони були? Чим прославились? Чи знаємо ми їх імена та бойові подвиги? Відповіді на ці питання і містить історична вікторина «Хто це був?». Адже минуле — це в багатьох випадках долі людей, які творили історію. Чи гарно ми знаємо їх? Для перевірки цих знань у вікторині приводиться 15 запитань. Розмірковуючи над ними,учасники вікторини відкривають для себе нові сторінки героїчних подій сер. XVII ст.

Вікторину можна використати для позакласного заходу, або на заключному уроці по темі «Національно-визвольна війна українського народу» з курсу історії України у 8 класі.

Запитання №1.

За походженням він з дрібної української шляхти. Напочатку війни очолив повстанські загони на Брацлавщині. Був обраний кальницьким полковником. Брав участь у всіх великих битвах, які вів Б.Хмельницький. Особливу хоробрість проявив під Берестечком. Тут, через зраду кримського хана, селянсько-козацьке військо потрапило в оточення, а Б.Хмельницький — в полон. Обраний в цей важкий час наказним гетьманом, він зміг вивести частину козацького війська із оточення. Керував обороною Умані. Хто це був?

Запитання №2.

Змолоду козак Запорозької Січі, учасник походів на Крим і Туреччину, став одним із найближчих соратників Б.Хмельницького. Брав участь у битвах під Жовтими Водами та Корсунем. Був призначений черкаським полковником. Під його керівництвом були звільнені від шляхти Бердичів, Полонне, Бар та ін. міста. Поранений в бою під Старокостянтиновим, він залишився у строю, брав участь у облозі Львова. Його козаки зайняли львівський Високий Замок. Помер у період епідемії чуми, яка виникла у козацькому війську під час облоги За-мостя. Хто це був?

Запитання №3.

Син чигиринського сотника, він отримав освіту в єзуїтському колегіумі у Львові. В молоді роки служив у сотні свого батька. У битві під Цецорою його батько загинув, а сам він два роки провів у полоні у турок. Повернувшись зайняв посаду військового писаря, а потім — чигиринського сотника. Брав участь у війні Франції проти Іспанії разом із загоном запорозьких козаків. Потім повернувся на Батьківщину і прийняв участь у підготовці повстання проти польського панування на Україні. Бувобраний гетьманом запорізьких козаків. Хто це був?

Запитання №4.

Походив із шляхетського роду з Теребовлі. Здобув блискучу освіту. Вчився у Краківському і Падуанському університетах. Деякий час перебував при королівському дворі. Володів польською, німецькою, французькою та латинською мовами. З1638 р. — полковник реєстрового козацтва. З початком Національно-визвольної війни приєднався до українського війська. Відзначився у Пилявецькій битві 1648-го. Під час Збаразької облоги очолював козацьку кінноту. Загинув у ході одного з боїв. Герой української народної пісні, що називає його «славний козаче». Хто це був?

Запитання №5.

Походив з Полтавщини. Навчався у Київсь-ко-Могилянській колегії, а згодом перебував на Запоріжжі. Служив у реєстровому козацькому війську. В квітні 1648 р. очолив повстання реєстровців і перейшов на бік Б.Хмельницького. Цього ж року був призначений чигиринським полковником, став найближчим сподвижником гетьмана. Очолив перше українське посольство до Варшави. В 1649 р. він їздив з дипломатичними місіями до Москви і мав зустрічі з царем Олексієм Михайловичем. Призначався наказнимгетьманом. Помер 1650 р. в Чигирині. Хто це був?

Запитання №6.

Походив з українського шляхетського роду. З 40-х pp. XVII ст. козакував. На початку Національно-визвольної війни очолив полк, що налічував близько 40 тис. осіб. На початку 1649 р. обраний полковником Брацлавського полку. Відзначився при взятті замку у Бродах, облозі Замостя, обороні Меджибіжа. Виступав проти Зборівського договору (1649 p.), вимагав продовження боротьби з польськими загарбниками. У вересні 1650 р. Очолював козацькі полки, які взяли столицю Молдавії — Ясси. Загинув 1651 року, обороняючи від польських військ м. Красне на Поділлі.

Хто це був?

Генеральний писар Війська Запорозького,

соратник Б.Хмельницького, в 1657—1659 pp. —

гетьман Української держави. Хто він?Запитання №7.

Походив із старого українського шляхетського роду на Берестейщині. Здобув добру освіту. До Національно-визвольної війни служив у польському війську — чигиринським полковником реєстрового козацтва. З перших днів війни перейшов на сторону повсталого народу. Ставши київським полковникам, керував обороною Правобережної України від польсько-литовських військ під командуванням Я.Радзивілла. 21 липня 1649 р. у ході бою під Лоєвим був тяжко поранений і потрапив у полон. Відмовившись видати ворогові воєнні плани, заподіяв собі смерть.

Хто це був?

Запитання №8.

Походив з козацької старшини Корсунського полку, пізніше був ніжинським полковником, брав активну участь у Національно-визвольній війні. В 1651 р. у складі українського посольства вів переговори з царським урядом у Москві. Брав участь у Батозькій битві 1652 р. У 1654 р. на чолі 18 тис. війська спільно із загонами російського уряду здобув ряд значних перемог над литовськими військами. Під час запеклих боїв поблизу м. Старий Бихів був смертельно поранений. Тілонаказного гетьмана було перевезено до Корсуня, де він і похований.

Хто це був?

Запитання №9.

Походив з татарського роду. До початку війни служив сотником у реєстровому війську. У квітні 1648 р. взяв участь у повстанні реєстрових козаків і приєднався до військ Б.Хмельницького. Став одним з найближчих його сподвижників. Був призначений полковником Кропивнянського полку. Брав активну участь у багатьох битвах Національно-визвольної війни, показав себе хоробрим і умілим воїном. Виконував важливі дипломатичні доручення гетьмана під час переговорів із Османською імперією та з Молдавією. Призначався генеральним осавулом. Хто це був?

Запитання №10.

У 30-х pp. XVII ст. очолював Корсунський полк. В 1637 р. брав активну участь у селянсько-козацькому повстанні під проводом П.Пав-люка і К.Скидана. Уникнувши розправи, залишився корсунським сотником. В 1646 р. разом із Б.Хмельницьким та іншими козацькими старшинами вів переговори з польським королем Владиславом IV про похід українських козаків на Туреччину. На початку Національно-визвольної війни очолював облогу повстанцями Кодака. За дорученням гетьмана в грудні 1649 р. — березні 1650 р. вів у Варшаві переговори про затвердження Зборівського договору, активно відстоював позиції України. Хто це був?

Запитання №11 Учасник морських походів, згодом старшина у війську польського магната О.Конецпольського. Під час Жовтоводської битви 1648 р. умовив реєстрових козаків у Кам'яному Затоні на Дніпрі перейти на сторону повстанців. Після перемоги в Корсунській битві, за наказом Б.Хмельницького, із загоном козаків вирушив на Уманщину, де очолив повстання проти польської шляхти. Брав участь у визволенні багатьох міст і сіл України. Очолював Уманський полк. Героїчно загинув у Пилявецькій битві 24 вересня1648 р.

Хто це був?

Запитання №12.

У 40-х pp. XVII ст. перебував на Запорожжі. У квітні 1648 р. брав участь у повстанні реєстрових козаків, разом з якими приєднався до української армії. Був призначений гадяцьким полковником, а в 1649 р. — суботівським отаманом. Очолював (висловлюючись по-сучасному) українську контррозвідку під час Національно-визвольної війни. Брав участь у розслідуванні справ про шпигунство на користь Польщі другої дружини Б.Хмельницького М.Чаплинської, про організацію польським шпигуном Я.Смартовським замаху на Б.Хмельницького тощо. Виконував також окремі дипломатичні доручення гетьмана.

Хто це був?

Запитання №13.

Походив з селянської родини, що жила на Чернігівщині. З юних літ служив у війську магната А.Киселя. В 1648 р. перейшов на сторону повстанців. Був призначений сотником, а згодом — полковником Чернігівського полку. Брав участь у багатьох боях і завжди показував особистий приклад хоробрості. В 1652 p., ставши найпомітнішою постаттю серед Богданових полковників, призначається гетьманом усього Задніпров'я. Загинув влітку 1654 р. при штурмі фортеці Старий Бишівв Білорусії. Похований у Троїцько-Іллінському монастирі Чернігова.

Хто це був?

Запитання №14.

Виходець із козацьких низів, активний учасник Корсунської та Пилявецької битв, походів на Львів і Замостя. Восени 1648 р. керував козацькими військами, які вели боротьбу проти польсько-литовських частин на північноукраїнських землях і в Білорусії. Під час Берестецької битви 1651р., коли татари взяли в полон Б.Хмельницького, виконував обов'язки наказного гетьмана. Будучи незгодним з умовами Білоцерківського мирного договору і вимагаючи продовження воєннихдій, разом з козацькими загонами Мозирі та Бугая, протистояв вступові польських військ на Лівобережжя. Схоплений і страчений 8 травня 1652 р. на вимогу польської сторони.

Хто це був?

Запитання №15.

Походив з козацької родини. На чолі козацьких загонів здійснив ряд вдалих морських походів, а в 1624 р. здобув Сіноп. Під час Національно-визвольної війни виконував важливі дипломатичні доручення гетьмана. Наприкінці березня-квітня 1648 р. разом з Б.Хмельницьким вів переговори з кримським ханом про утворення українсько-татарського військового союзу. У березні-травні 1653 р. вів переговори з царським урядом у Москві. В 1655 р. спільно з Мужиловським та Грекомочолював українське посольство до Швеції. Декілька раз призначався наказним гетьманом.

Хто це був?Використана література:

1. Швидько Г.К. Історія України XVI-XVIII ст Підручник для 8 кл. K.: «Генеза», 1997.

2. Наш рідний край. Хрестоматія з історії Черкащини. К.: «Молодь», 1993

3.Підкова І.З., Шуст P.M. Довідник з історії України. Том 1, 2. К.: «Генеза», 1993.

4.Слабошпицький М. З голосу нашої Клю. К : «Довіра», 1993.Відповіді:

1. Іван Богун.

2. Максим Кривоніс.

3. Богдан Хмельницький.

4. Станіслав Морозенко.

5. Федір Вешняк.

6. Данило Нечай.

7. Михайло Кричевський.

8. Іван Золотаренко.

9. Філон Джалапій.

10. Максим Нестеренко.

11. Іван Ганжа.

12. Лаврін Капуста.

13. Степан Пободайло.

14. Матвій Гладкий.

15. Кондрат Бурляй.


<<-- Історичні та геополітичні погляди Ю.Липи  |  Історична доля й недоля Закарпаття-->>Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу, Митного Комментарий Налогового кодекса, Таможенного| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

(C) Copyrіght by V.Moseіchuk, 1999-2018. All rіghts reserved. Тел. (032) 243-43-23, (067) 673-51-59, (099) 565-62-62, (093) 918-70-99.
Пропозиції та зауваження надсилайте на
Електронним та друкованим ЗМІ дозволяється  цитування матеріалів Книги маразмів України за умови посилання на Книгу маразмів України та сайт www.marazm.org.ua Обов'язкове посилання наступного змісту: "За матеріалами Книги маразмів України (www.marazm.org.ua)…". з використанням в Інтернеті гіперпосилання (hyperlink) на Книгу маразмів України  (www.marazm.org.ua). Іншим організаціям та приватним особам використання матеріалів для публічних цілей дозволяється за умови окремого дозволу автора з дотриманням вищезгаданих посилань.

Розсилка новин
Підтримка проекту:
U634971969297
Z404288205014
E208021446192

Новини
маразмiв


Нова українська національна ідея. Новая украинская национальная идея
 
Кутки споживача для всіх міст із законодавством та книгою скарг. Кутки покупця. Уголки потребителя для всех городов с законодательством и книгой жалоб. Уголки покупателя

Украинские 100x100
Газета "Правовий тиждень"