Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу України Комментарий Налогового кодекса Украины| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

ГЛАВА IІ. МАРАЗМИ, НОВИНИ ЕКОНОМІКИ (ЗАГАЛЬНІ)

МАЛІ ЗАКРИТІ ТА ВІДКРИТІ АКЦІОНЕРНІ ТОВАРИСТВА ВІДМИРАЮТЬ

Через великі витрати на обіг власних акцій відмирають і перетворюються на товариства з обмеженою відповідальністю (ТзОВ) закриті акціонерні товариства (ЗАТ) та малі відкриті акціонерні товариства (ВАТ). Так закриті акціонерні товариства до 22 липня 1998 року повинні провести реєстрацію всіх попередніх емісій акцій і привести організацію обігу власних акцій в порядок, а до 6 липня всі акціонерні товариства повинні провести перереєстрацію емісій акцій для отримання глобальних або паперових сертифікатів, що виллється для них в кругленьку суму.
 

ЗАТ=ВАТ ?

Нема необхідності говорити про те, яку важливу роль в економіці відіграють інвестиції. А джерелами коштів для них є або власні кошти підприємств, або позичені. Нині позичені кошти дуже дорогі (до 100% на рік за банківськими позиками). А залучення капіталу через акції як раз і виступає в ролі джерела дуже дешевих коштів (за них треба платити дивіденди, розмір яких наперед не визначений), які стають власними коштами підприємства назавжди. Найбільш популярними в Україні при створенні є підприємства у вигляді акціонерних товариств (АТ) та товариств з обмеженою відповідальністю. Їхньою перевагою є те, що їхні учасники несуть відповідальність в межах своїх вкладів (пакета акцій (АТ)) або частки в статутному фонді (ТзОВ). Важливо знати, що при формуванні значної частини статутного фонду за рахунок зовнішніх залучень (а не коштів засновників) зручніше створювати АТ, як найбільш придатну форму з метою подальшого залучення інвестицій. І навпаки - якщо статутний фонд створюваного підприємства формується цілком (або переважно) за рахунок коштів засновників, то доцільніше створювати ТзОВ. Тому АТ є більш цивілізованою та економічно ефективнішою формою господарювання в порівнянні із ТзОВ.

Згідно із Законом України "Про господарські товариства" акції можуть випускати закриті та відкриті акціонерні товариства. Зупинимося докладніше на закритих, яких в 3 рази більше за даними Міністерства статистики, аніж відкритих і які, зазвичай, дрібніше відкритих товариств і тому важче переживають кризові явища в економіці.

Про порядок діяльності ЗАТ в наших законах сказано дуже мало - кілька абзаців в Законі "Про господарські товариства" та типові статути ЗАТ Фонду державного майна України (ФДМУ). Основна відмінність ВАТ від ЗАТ полягає в принципі розподілу та обігу акцій, так, акції ВАТ можуть бути розповсюдженими шляхом відкритої передплати та мати обіг на біржах, а акції ЗАТ цього права позбавлені, ще акції ЗАТ можуть бути тільки іменними, а в ВАТ також можуть випускатися і на пред'явника, але для нашого фондового ринку, де практично всі акції є йменними - це обмеження є несуттєвим. Одночасно з вищесказаного виникає запитання: "А чому через таку закритість для підписки на акції ЗАТ та їхнього обігу Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) вимагає однакові вимоги з ВАТ щодо їхньої реєстрації та обігу ?". На це у Комісії єдина відповідь - усі повинні бути в єдиному правовому полі. І вони зі свого боку праві. Так, всі ЗАТ повинні до 22.07.98р. (час X) провести реєстрацію емісій акцій відповідно до перехідних положень Закону "Про господарські товариства" №769/97-ВР від 23.12.97р., як кажуть "Закон суворий, але він - закон", і нічого тут не поробиш. Але цей Закон чомусь має зворотну дію. Вимоги, які раніше вимагали державні органи до ведення документації й особливо до надання звітності АТ та ТзОВ, раніше незначно відрізнялися. Однак зі створенням ДКЦПФР купа додаткових документів і звітів, як правило, навіть не пов'язаних з основним видом діяльності, стала швидко зростати.

ДОВІДКА

Роз'яснення ДКЦПФР (протокол №7 від 15 травня 1997 р.): "Відповідно до ст. 25 Закону України "Про господарські товариства" до акціонерних товариств відносяться відкриті та закриті товариства. Акціонерні товариства випускають акції, які відповідно до ст. 4 Закону України "Про цінні папери та фондову біржу" є цінними паперами. В ст. 2 цього Закону встановлено, що юридична особа, яка випустила від свого імені цінні папери, є емітентом. Таким чином, як відкриті, так і закриті акціонерні товариства є емітентами цінних паперів, реєстрація випуску яких є обов'язковою".
 

ЯК ЦЕ РОБИТЬСЯ В США

Для публічного розміщення акцій в США також необхідна реєстрація в Комісії з цінних паперів та фондових бірж (SEC). Витрати на обіг в цьому випадку можуть складати $1 млн. і більше. Але якщо випуск розміщується не більше ніж серед 35 акціонерів, то він вважається приватним і не потребує реєстрації і, відповідно, оплати.

  Але з боку ЗАТ за результатами бесід з керівниками малих ЗАТ та представниками реєстраторів (які всі (!) просили не вказувати їхніх прізвищ, видно й іншій бік медалі. ЗАТ та малі ВАТ не витримають тягаря витрат на обіг власних акцій. З різних причин були створені ЗАТ на теренах України. На мою думку, причини створення ЗАТ є спробою захистити власний капітал від розпорошення серед чужинців, тобто зробити своєрідний щит для власності, особливо дивлячись до відношення до приватної власності в колишнему СРСР. Однак ЗАТ виявилися і зброєю для боротьби керівництва із власними трудовими колективами - своєрідними тюрмами для залишків капіталів звичайних трудівників.

З розмов з керівниками виявилися три основних причини вибору такої форми господарювання - по-перше, це сталося для захисту інтересів трудового колективу або керівництва від зовнішнього впливу у випадку, коли майно було у нього в оренді або при викупі в процесі приватизації (тоді навіть першим пунктом в розділі "Мета діяльності" Статуту товариства вказували "Участь в приватизації державних підприємств"), як засіб захисту інтересів трудового колективу ЗАТ використовується навіть зараз, наприклад, при теперішній приватизації ВАТ "Миколаївський глиноземний завод" була спроба на базі його акціонерів створити однойменний ЗАТ. В той же час такі великі ЗАТ, як "Світоч", "Оболонь", "Вторколірмет", "Львівський центральний універмаг", страхова компанія АСКА повідомили, що у них підписані договори з незалежними реєстраторами йменних цінних паперів або створені власні відділи цінних паперів і вони проблем з емісіями власних акцій не мають. На мою думку, саме через те, що ці великі ЗАТ, які за кількістю акціонерів не відрізняються від повноцінних ВАТ, мають змогу утримувати окремі відділи та незалежних реєстраторів, тому і не мають проблем з власними акціями. А сплати публікацій в центральній пресі України про збори акціонерів, фінансові результати діяльності, проведення аудиторських перевірок для їхнього рівня вже слугує своєрідною обов'язковою рекламою, але до цього рівня більшості ЗАТ треба ще дорости.

Куток споживача. Куток покупця. Куточок споживача. Куточок покупця

Кутки споживача від 99 до 399 грн. + все торговельне законодавство

Вантажний велосипед. Грузовой велосипед. Велорикша Украина

Універсальний вантажний велосипед + ручний вантажний візок в подарунок

Рекламна стійка, інформаційний стенд вертиться, вертящаяся стійка, стенд-листалка, стенд-вертушка

Ротаційна (гортальна) настільна система (промо-стійка), 11 прозорих кишень А4, 250 грн.

 


Те, що ЗАТ є "закритими" для сторонніх осіб є ілюзією, так, інформація про засновників ЗАТ передається в відкритому вигляді в статуті та установчій угоді по місцю реєстрації з указанням прізвищ, імен, паспортів, адрес та навіть зразків підписів "закритих" акціонерів, що дає прямий доступ для акціонерів з пропозицією поступитися своїми акціями за визначену суму грошей (що не заборонено), натомість в ВАТ реєстр акціонерів є комерційною таємницею, до якого органи влади та сторонні особи мають доступ тільки у встановленому законодавством порядку. По-друге, при роботі зі своїми партнерами та населенням ефективніше мати словосполучення в назві фірми "акціонерне товариство", а не "товариство з обмеженою відповідальністю". Особливо на покупців діє "з обмеженою відповідальністю", коли кожен клієнт бажає ПОВНОЇ відповідальності фірми за своїми обов'язками. В Україні навіть був період, коли "червоні" директори Сходу не бажали мати справ з малими та приватними підприємствами Заходу України, вважаючи їх ненадійними партнерами, або навіть шахраями та злодіями, а з акціонерними товариствами -, будь ласка. При контакті з іноземними партнерами "ЗАТ" та "ВАТ" пишеться англійською мовою однаково, на рівні з ІBM та FORDом - "joіnt-stock company" і це виглядає на контрактах, листах, візитках тощо солідно. Створення АТ замість ТзОВ було аналогічно купівлі 600-го "Мерседесу". До того ж в законодавчому порядку акціонерні товариства повинні мати найбільший серед товариств мінімальний розмір статутного фонду - 1250 мінімальних заробітних плат (відповідно до Закону України "Про господарські товариства"), що теж є ознакою надійності.

Є ще третя причина створення ЗАТ, так, інвестиційні фонди в України можуть бути створеними тільки у вигляді ЗАТ. І тут виникає парадокс - якщо інвестиційні сертифікати є предметом торгів як наших, так і закордонних бірж, то у нас обіг акцій інвестиційних фондів на біржах заборонений. Історично біля половини страхових компаній також є ЗАТ, тому удар по ЗАТ може спричинити до проблем на ринку страхових послуг.
 

ЗАТ Є НА ПРАКТИЦІ МАЛИМИ ПІДПРИЄМСТВАМИ

Але з іншого боку завжди треба пам'ятати, що за кількістю робітників (акціонерів) ЗАТ та деякі ВАТ є по суті МАЛИМИ підприємствами, адже вони, в більшості своїй, мають до 200 робітників (акціонерів) і підпадають під визначення "мале підприємство", а в деяких їх є 3-5 робітники при розмірі статутного фонду до 100 тис. грн. Одночасно є пропозиція в проекті Закону "Про акціонерні товариства" обмежити кількість акціонерів в ЗАТ 50 чоловіками (як це зроблено в Росії), що буде ще одним ударом по ЗАТам. Одночасно держава (через вимоги законодавства) вимагає від них зробити те, що і не кожному великому ВАТ по кишені:

1) створювати власні ("кишенькові") реєстратори або заключати договір з незалежним реєстратором іменних цінних паперів, якщо акціонерів у Вас більше 500 чоловік. В першому випадку треба виконати наступні вимоги:

- навчити окремого працівника, який повинен займатися тільки обігом акцій, готувати різноманітну звітність, яка за складністю не поступається бухгалтерській, на спеціальних курсах по підготовці спеціалістів з ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, що обійдеться в 600-800 грн.;

- внести зміни в статут ЗАТ (ВАТ) про ведення реєстру власними силами, що потребує витрат на підготовку пакету документів при вартості держреєстрації змін в 35,7 грн., а для затвердження цих змін треба провести позачергові або чергові загальні збори акціонерів;

- підготувати приміщення по типу каси з охоронною та протипожежною сигналізацією для роботи спеціаліста з ведення реєстру йменних цінних паперів, що коштує від 1000 грн. (без вартості приміщення);

- придбати комп'ютер та принтер в мінімальній конфігурації для роботи з Wіndows'95 (98), адже річні та квартальні звіти ЗАТ та ВАТ готуються в Mіcrosoft Excel v.7.0, а деякі програми з ведення реєстрів власників іменних цінних паперів працюють під Wіndows'95 (98), що обійдеться мінімум в 2000 грн.;

- придбати ліцензію на використання Mіcrosoft Excel v.7.0, що коштує в комплекті Mіcrosoft Offіce біля 500 грн., хоча таке придбання у нас ще вважається дурним тоном, простіше вкрасти;

- придбати ліцензію на використання спеціалізованої програми з ведення реєстру власників іменних цінних паперів (акціонерів) та навчитися на ній працювати, що коштує від 400 грн.;

- отримати дозвіл в ДКЦПФР на самостійне ведення реєстрів та підготувати необхідні документи, вартість отримання дозволу - 170 грн.

Усього треба інвестувати у власного реєстратора ВАТ та ЗАТ одночасно від 4700 грн. (це фонд оплати праці 2 осіб на рік !) плюс сплачувати щомісячно фонд оплати праці людині мінімальним розміром в 200 грн. (на рік - 200*12 міс.= 2400 грн.), яка буде вести реєстр підприємства. Якому малому підприємству це під силу сплатити за рік 4700 грн. + 2400 грн. = 7100 грн. ?

2) в випадку підписання договору з незалежним реєстратором кошторис дій та витрат буде наступним:

- створення бази акціонерів, що коштує 0.2-0.5 грн. за одного акціонера;

- щоквартальна плата за ведення реєстру - від 100 грн. - мінімум з розрахунку 0.2-0.4 грн. за одного акціонера;

- сплачувати за кожну копію реєстру від 100 грн., за окремі аркуші інформації тощо і взагалі перейти в питанні обігу власних акцій під контроль малого монополіста - реєстратора, верхня межа тарифів на послуги яких ще досі не врегульована Антимонопольним комітетом та ДКЦПФР (див. "Галицькі контракти" №16/98 р.).

Але це позбавляє вас від здачі квартальних звітів, хоча за Вами залишиться річний звіт. Може здаватися, що передача ведення реєстру незалежному реєстратору на порядок дешевша від "кишенькового" реєстратора, але в першому випадку великі витрати несуть насамперед теперішні та майбутні акціонери, які оплачують зі своєї кишені нелімітовані Антимонопольним комітетом тарифи реєстраторів. Таким чином саме АТ витрат не несе, а за все платять його акціонери, в тому числі і робітники.

В будь-якому випадку ЗАТ, як і ВАТ, незалежно від способу ведення реєстру, кількості акціонерів та розміру статутного фонду, повинні нести витрати на щорічну аудиторську перевірку вартістю від 200 грн. в залежності від обсягу робіт. А також публікувати в місцевих засобах масової інформації тиражем понад 10 тисяч примірників інформацію про загальні збори акціонерів, про фінансові результати діяльності, про керівництво тощо що коштує від 150 грн., а в умовах поганого фінансового стану ці ВАТ та ЗАТ навіть про рекламу своєї продукції та послуг в цих засобах забули думати. При цьому при емісії акцій на суму понад 500 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян така процедура повинна проводитися двічі на рік. Але ще дивним є вимога від ЗАТ публікувати інформацію про збори акціонерів відповідно до ст. 30 Закону "Про господарські товариства" в офіційних виданнях Верховної Ради України (газета "Голос України"), Кабінету міністрів (газета "Урядовий кур'єр"), Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (газета "Ділова Україна"), що коштує відповідно 300 грн. 30 коп., 360 грн. 36 коп., 1100 грн. за блок в 1/16 полоси, який є мінімально необхідним для публікації оголошення про збори та ще там існує черга на публікацію в 3-4 тижні із дня попередньої оплати (в "Діловій Україні" термін публікації складає 5 днів), в кінцевому підсумку бажання бути ЗАТ виллється в 7500 грн. на рік (з обліком попереднього розрахунку).

В більшості випадків акціонери ЗАТ знають один одного не один рік, але про свою зустріч вони повинні повідомити через центральну пресу України. А якщо їх всього 3-10 чоловік, то це виглядає кумедно, щось на зразок зустрічі біля фонтана московського ГУМу. Саме з аналізу кількості публікацій про збори акціонерів в "Голосі України" та "Урядовому кур'єрі" можна сказати про складне становище ЗАТ. Якщо розвернути полоси вищеназваних видань на останніх полосах, то в переважній більшості ми побачимо публікації з боку ВАТів, хоча ЗАТів в Україні в 3 рази більше (за даними Мінстату України), а вимоги до публікацій з боку Закону у них однакові.

ЗАТи також спіткнулися із проблемою зміни назв, адже раніше в нормативних актах та установчих документах фігурувало словосполучення "акціонерне товариство закритого типу", а зараз треба во всіх документах, печатках та штампах замінити його на "закрите акціонерне товариство", на що може піти до 2 місяців часу та до 1500 грн.

Як повідомили в ДКЦПФР, зараз розроблено полегшений варіант "залпової" реєстрації декількох емісій акцій та змін розмірів статутних фондів ЗАТ, адже за декілька років таких операцій могло бути кілька і кожну необхідно було оформляти окремими пакетами документів.

Начальник управління корпоративних фінансів ДКЦПФР Володимир Ульянов з цього приводу сказав: "Зараз Комісією прийнято Рішення про полегшений варіант реєстрації емісій акцій на суму останнего статутного фонду, незалежно від кількості проведених операцій по його збільшенню-зменшенню. Вимога реєструвати емісії акцій ЗАТ існували з 1991 року, тоді ними займалося Міністерство фінансів, але жорсткого контролю за цим процесом не було. Те, що зараз багато ЗАТ не зареєстрували свої акції є результатом некомпетентності або небажанням виконувати закони".

Є ще одна новина з реєстрацією емісій акцій. За словами члена ДКЦПФР Анатолія Головка, всі емітенти зобов'язані на протязі 6 місяців з дня вступу в дію Закону "Про національну депозитарну систему" (з 6 січня 1998 р.) переоформити свої емісії ЦП через оформлення глобального сертифіката в випадку електронного обігу ЦП та через сертифікати у випадку паперової емісії ЦП. Крайній термін перереєстрації - 6 червня 1998 року, але процес ще не пішов через відсутність підзаконних актів до цього закону та самої депозитарної системи.

Через перспективу таких витрат багато ЗАТ перереєстровуються в ТзОВ або тягнуть з реєстрацією. За словами Начальника Тернопільського територіального управління ДКЦПФР Олександра Свистуна з 105 ЗАТ, які є на Тернопіллі зареєстрували свої акції тільки 24. Інші або чекають, або перереєстровуються в ТзОВ. Для реєстрації випуску цінних паперів ЗАТ треба подати наступні документи: заяву про реєстрацію, копію протоколу рішення зборів акціонерів (їх треба обов'язково провести), копію статуту, баланс, звіт про фінансові результати, довідку про фінансовий стан, завірену аудитором, копію свідоцтва про реєстрацію підприємства. В цьому переліку є втішним тільки те, що сама Комісія грошей за реєстрацію не бере, але все інше обійдеться в копійчину (приблизно 1500-2000 грн.), адже відповідно до останньої редакції Положення "Про порядок реєстрації випуску акцій і облігацій підприємств і інформації про їхні емісії" надана в Комісію інформація про випуск акцій повинна бути завірена аудитором, передбачена подача аудиторського висновку, завірених аудитором балансу і звіту про фінансові результати на начало кварталу подачі документів на реєстрацію, при проведенні першої емісії акцій надається аудиторський висновок про здатність засновників-юридичних осіб сплатити відповідні внески в статутний фонд (Не против, а ЗА "О", "Бізнес", №25/1998 р. с. 24).

На сьогодні можна констатувати, що з розрахунку витрат на одного засновника (акціонера) ЗАТ стали самою невигідною формою господарювання, особливо при малої кількості акціонерів.

 ДОВІДКА

Наявність на ринку ЗАТ може слугувати ознакою закритості самого ринку, так на газовому ринку у нас сильні позиції АТЗТ "Інтергаз", ФДМУ виступив одним з засновників нового ЗАТ - "Укргазодобуток", а в Росії на цьому ринку панує РАТ "Газпром"; серед засобів інформації відомими є такі популярні видання як ЗАТ "Видавництво "Київські відомості", ЗАТ "Редакція газети "Команда", ЗАТ "Комсомольская правда-Украина", ЗАТ "Українська прес-група" (засновник газети "День", яка визнана "Газетою року" за підсумками конкурсу "Людина року-97), а в Росії, наприклад, на цьому ринку панують ВАТ - "Известия", "АиФ", ОРТ та інші, в той же час самий популярний наш телеканал "Інтер" створений як ВАТ. На банківському ринку України перспективних карткових технологій набувають вагу ЗАТ "Український процесинговий центр" та ЗАТ "Укркарт", а не ВАТ. Усі номерні автомобільні знаки у нас виготовляє дніпропетровське ЗАТ "Динамо-Сілейра". В той же час перетворення ЗАТ комерційний банк "Кліринговий банк" в ВАТ, який з серпня 1997 року виконує розрахунки за результатами торгів на Український міжбанківський валютній біржі може слугувати показником подальшого відкриття валютного ринку країни, однак найбільший український банк Промінвестбанк залишається ЗАТ. Монопольний оператор міжнародного зв'язку Utel також є ЗАТ.

В випадку перереєстрації ЗАТ в ТзОВ треба підготувати наступні документи:

1) заява про внесення змін в установчі документи;

2) додаток до статуту (в 2 примірниках);

3) додаток до засновницької угоди (в 2 примірниках);

4) протокол зборів учасників;

5) копія свідоцтв про реєстрацію;

6) копія нового статуту та засновницької угоди;

7) квитанцію про сплату 30% держмита (35,7 грн.);

8) при реєстрації змін при виході засновника треба подати його нотаріальна завірена заява про вихід.

Плюс треба змінити печатки, штампи, бланки організації на нові, переоформити майно, рахунок в банку тощо. Усе це рівноцінно створенню фірми з ну ля і буде коштувати від 2000 грн. при терміні виконання 2-3 місяці.
 

НЕЗАРЕЄСТРОВАНИМ - ВИПРАВНІ РОБОТИ

В Карному кодексі України є ст. 148-8, яка передбачає за випуск незареєстрованих цінних паперів відповідальність до 2 років виправних робіт, або позбавляння права займати відповідні посади або займатися відповідною діяльністю на строк до 3 років, або штрафом до 50 мінімальних заробітних плат.

Виходячи з того, що кожна із західних областей України має по 100-400 ЗАТ, а в на сході України їхня кількість в кожній окремій області може сягати 1000 і більше і що акціонерні товариства є рушієм економіки розвинутих країн проблема виживання ЗАТ та малих ВАТ набуває державного значення. Наприклад, в редакцію "Галицьких контрактів" надійшов лист від одного із закритих акціонерних товариств (назва підприємства автором не вказується на прохання заявника) з проханням пояснити вимоги Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) по реєстрації випусків акцій, які вони зробили ще в 1994 р. Указувалося, що при неподанні Свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів, такий випуск буде вважатися незареєстрованим з накладанням штрафу на ЗАТ в розмірі до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170000 грн.!), а на керівника - від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів.

Загальна кількість ЗАТ по Україні так і в окремих областях точно невідома нікому, є тільки умовні цифри, які можуть змінюватися через те, що ЗАТ не проходили при реєстрації через ФДМУ та ДКЦПФР і вони самостійно перетворюються в ТзОВ. Це підтверджується і з боку реєстраторів: усього станом на початок 1999 року в Україні нараховувалося 398 компаній-незалежних реєстраторів, які обслуговували лише 12909 випусків цінних паперів. Тому для їхнього розшуку зараз використовуються сили та інформація органів статистики, МВС та навіть прокуратури. Такий собі розшук "злочинців" в межах кожної області. Як повідомив голова Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку Олег Мозговий, "в ході приватизації у нас створено 33,5 тисячі акціонерних товариств. Третина з них - відкритого типу, отже їх акції йдуть у публічний обіг і з ними треба працювати. В Україні діє 4 фондові біржі. Але лідером є позабіржова торгівля цінними паперами". За даними Мінстату в Україні зареєстровано на початок року 33595 акціонерних товариства, з них дві третини (23076) - закриті. Тому проблеми ЗАТ є переважними проблемами всіх АТ. Але співвідношення між ВАТ та ЗАТ на теренах України є досить нерівномірними, так в Києві зареєстровано 1205 ВАТ та 6826 ЗАТ, а в Закарпатський області 207 ВАТ і 189 ЗАТ, а в Тернопільський області відповідно 262 ВАТ та 105 ЗАТ.

Станом на 01.01.98р. в обігу знаходилося акцій ВАТ та ЗАТ на суму 2814744 тис.грн. (Інформаційний бюлетень державного комітету статистики України, №9-10, 1997 р., с. 41). Якщо поділити цю цифру на кількість ВАТ та ЗАТ - 33595, то отримаємо середній розмір статутного фонду акціонерного товариства в Україні - 83784 грн., а витрати на обіг акцій складатимуть за перший рік існування ЗАТ 7500 грн., що складає 9% статутного фонду !

Одночасно на відкритому ринку циркулюють максимум акції 200 емітентів, тому для них і треба було би встановлювати суворі контрольні міри. Усе вищенаведене приводить до думки, що такий вид підприємств, як ЗАТ в Україні приречений на вимирання, особливо якщо пам'ятати, що прибутковими в Україні є лише 48% підприємств промисловості.
 

АКЦІЇ ЗАТ ЦЕ ВАМ НЕ ОВДП

Особливо дивними вимоги ДКЦПФР по реєстрації та обігу акцій ЗАТів виглядають в контексті аналогічних параметрів самих "популярних" в країні цінних паперів - ОВДП, які після кризи в Росії потягнули за собою добру половину банків країни. Сьогодні Комісія не може налагодити відносини з найголовнішим в країні емітентом цінних паперів - Міністерством фінансів. Можна сказати, що ринок ОВДП на сьогодні є "сірим", адже їхня емісія не реєструється, інформація про випуск не публікується тощо. Вони навіть не відповідають вимогам щодо облігацій місцевих позик, не кажучи вже про вимоги до урядових облігацій, які (вимоги), правда, ще не існують, але повинні бути жорсткішими: випускаються на суму, більшу від 30% доходів бюджету, побудовані за схемою фінансових пірамід "а-ля" АТ МММ, продаються на неорганізованих ринках. В ситуації з ОВДП виявилося, що держава грає за одними правилами, а з акціями ЗАТів - за іншими, хоча і там і там ми маємо справу з цінними паперами відповідно до законів.

За словами Голови ДКЦПФР Олега Мозгового, фондовий ринок України будується за американською моделлю, що підтверджує навіть назва аналогічного американського регулюючого органу - Комісія з цінних паперів та бірж (SEC). Але наше моделювання США виходить з точністю до навпаки: в США немає поняття ані ЗАТ, ані ВАТ і публікувати повідомлення про збори акціонерів компаніям в газеті "Вашингтон Пост" не обов'язково. Акції там не мають номіналу і головними розпорядниками на фондовому ринку є фондові біржі (а не уряд), які у нас ще в зародку.

В цілому можна сказати, що наш фондовий ринок розрахований на гігантів, які можуть працювати в межах країни або користуватися підтримкою влади, а про межі області або міста годі і думати. А як раз малі акціонерні товариства могли би раціонально поєднати інтереси отримання прибутку, вкладання вільних коштів, раціональної та швидкої зміни права власності, випуску необхідної продукції, відкриття нових робочих місць та залучення інвестицій в межах окремих населених пунктів навіть без великого іноземного впливу. Цю думку підтверджує і те, що офшорні компанії в своїй переважній більшості створюються саме як акціонерні компанії, а розподіл акцій вважається ефективним стимулом поряд з зарплатами та преміями для менеджерів та робітників західних корпорацій, що дає відчуття компанії як єдиної родини ("народний капіталізм").

Не дивлячись на великі бюрократичні та грошові втрати, створення АТ, в т.ч. і ЗАТ, є більш вигідним та раціональним в наступних випадках:

1) необхідність широкого залучення коштів ззовні для формування статутного фонду;

2) розширення діяльності підприємства за рахунок зовнішнього фінансування. Без сумніву, іноземні інвестори більш охоче вкладатимуть кошти в АТ, а не в інші форми господарювання;

3) перспективи обігу акцій на фондовому ринку.

Але проблему послаблення тиску на ЗАТ можна вже вирішити вже тільки на рівні Верховної Ради, адже ДКЦПФР є тільки виконавцем існуючих законів.


Попередня статтяНаступна стаття


[an error occurred while processing this directive]


Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу, Митного Комментарий Налогового кодекса, Таможенного| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

(C) Copyrіght by V.Moseіchuk, 1999-2023. All rіghts reserved. Тел. (067) 673-51-59, (099) 565-62-62, (093) 918-70-99.
Пропозиції та зауваження надсилайте на
Електронним та друкованим ЗМІ дозволяється  цитування матеріалів Книги маразмів України за умови посилання на Книгу маразмів України та сайт www.marazm.org.ua Обов'язкове посилання наступного змісту: "За матеріалами Книги маразмів України (www.marazm.org.ua)…". з використанням в Інтернеті гіперпосилання (hyperlink) на Книгу маразмів України  (www.marazm.org.ua). Іншим організаціям та приватним особам використання матеріалів для публічних цілей дозволяється за умови окремого дозволу автора з дотриманням вищезгаданих посилань.

Розсилка новин
[an error occurred while processing this directive]
Підтримка проекту:
U634971969297
Z404288205014
E208021446192

Новини
маразмiв


Нова українська національна ідея. Новая украинская национальная идея
 
Кутки споживача для всіх міст із законодавством та книгою скарг. Кутки покупця. Уголки потребителя для всех городов с законодательством и книгой жалоб. Уголки покупателя





Украинские 100x100




Газета "Правовий тиждень"