Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу України Комментарий Налогового кодекса Украины| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

ГЛАВА VІ. МАРАЗМИ, НОВИНИ СІЛЬСЬКОГО ТА ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА

ВІДСУТНІ ПРАВОВІ МЕХАНІЗМИ ДЛЯ БОРОТЬБИ З РОСЛИНАМИ ЯК КАРАНТИННИМИ ОРГАНІЗМАМИ. ЛІКВІДАЦІЯ АМБРОЗІЇ ПОЛИНОЛИСТОЇ ПРОВОДИТЬСЯ БЕЗ ПРАВОВИХ ПІДСТАВ

Наказом Міністерства аграрної політики України від 16 грудня 2004 року N 464 “Про схвалення проекту Концепції по ліквідації амброзії полинолистої на території України протягом 2005 - 2010 років» на виконання Закону України "Про карантин рослин" з метою визначення основних напрямків для ліквідації карантинного бур'яну на території України та ефективного проведення комплексу карантинних заходів протягом 2005 - 2010 років схвалено проект Концепції по ліквідації амброзії полинолистої на території України протягом 2005 - 2010 років (далі - Концепція).

Дійсно з амброзію полинолистою слід боротися, але спробую довести, що законодавство у нас не передбачає таких мір і  Міністерство аграрної політики України неправомірного називає цей бур’ян карантинним. Аналіз.

По-перше, відповідно до Закону України “Про карантин рослин” карантинний організм - вид шкідника, збудника хвороби рослини, який відсутній або обмежено поширений на території України та може завдати значної шкоди рослинам і рослинним продуктам. Амброзія однозначно не є збудником хвороби, скоріше алергеном.

По-друге, шкідник, відповідно до Закону України “Про захист рослин” - це види тварин (комахи, кліщі, мікроорганізми), здатні заподіяти шкоду рослинам, чагарникам, деревам, продукції рослинного походження, збитки від якої економічно доцільно відвернути

Таким чином амброзія полинолиста не є  карантинним організмом в сенсі Закону України “Про карантин рослин”, хоча організмом, вона, безумовно, є. Тому викликає подив з цієї точки зору прийняття Київською обласною державною адміністрацією  розпорядження від 25.08.2005 р. N 501 “Про деякі заходи щодо посилення боротьби з амброзією полинолистою”, а також розпорядження Херсонської обласної державною адміністрацією від 02.08.2004 р. N 827 “Про запровадження в області особливого карантинного режиму по амброзії полинолистій, циклохені, гірчаку рожевому, повитицях” та низки інших. Відсутні у нас правові механізми для боротьби з рослинами як карантинними організмами.

Віталій МОСЕЙЧУК

 

Витяг із Концепції (досить цікаво для всіх, а передусім для алергетиків та фермерів):

Серед найважливіших завдань, що постійно постає перед сільським господарством щодо підвищення врожайності, є боротьба з бур'янами, а особливо з карантинними бур'янами на території України. Під бур'янами розуміють рослини, що не культивуються людиною, але історично пристосувалися до умов розвитку культурних рослин, ростуть разом з ними і в процесі свого розвитку і росту за наявності міжвидової боротьби пригнічують їх. Видовий склад бур'янів у посівах сільськогосподарських культур змінюється за мікрорайонами залежно від зовнішніх умов, зокрема вологості й температури верхнього шару ґрунту.

В останні три-чотири роки, з огляду на зниження культури землеробства, а саме: недотримання вимог агротехніки під час обробітку ґрунту, сівозміни, строків сівби і збирання сільськогосподарських культур, невживання належного комплексу заходів боротьби з бур'янами тощо - на території України набуває поширення карантинний організм - амброзія полинолиста, що відображає загальне погіршення екології землі.

Станом на 1 жовтня 2004 року площі зараження карантинним бур'яном - амброзією полинолистою по Автономній Республіці Крим, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Харківській, Херсонській областях в цілому складають до 70 - 75 % сільськогосподарських угідь.

Розвиваючи велику надземну вегетативну масу, амброзія полинолиста здатна в польових умовах витіснити і пригнічувати як культурні рослини, так і бур'яни. В результаті надмірного висушування й виснаження ґрунтів урожай сільськогосподарських культур значно знижується, а при великому забур'яненні культурні рослини гинуть. Дослідження показують, що на утворення однієї тонни сухої речовини амброзія полинолиста виносить з ґрунту 15,5 кг азоту і 1,5 кг фосфору, а також фунт втрачає близько 950 тонн води. В результаті високої забур'яненості карантинним бур'яном та внаслідок надмірного висушування й виснаження ґрунту урожай сільськогосподарських культур знищується практично на 100 %, врожай з таких полів навіть не збирають, при середній забур'яненості урожай сільськогосподарських культур знижується відповідно: соняшнику - на 40 %, кукурудзи - до 35 %. За таких обставин амброзія полинолиста набуває у нашій країні дедалі більшого економічного значення.

Велику шкоду амброзія завдає сіножаттям та пасовищам. Висока забур'яненість багаторічних трав зменшує можливість сівби їх під покрив зернових культур. На полях, що засмічуються амброзією, погіршується якість польових робіт, особливо під час оранки і збирання урожаю.

При сприятливих умовах амброзія досягає 2 м висоти, щільність сходів може досягати до 5 - 7 тис. кв. м, а фітомаса - до 10 т на гектар.

2. Аналіз причин виникнення проблеми

В останні роки в зв'язку із зниженням культури землеробства, а саме: недотримання вимог агротехніки при здійсненні обробітку ґрунту, сівозміни, строків сівби і збирання сільськогосподарських культур, проведення необхідного комплексу заходів боротьби з бур'янами тощо, на території України амброзія полинолиста набуває дедалі ширшого розповсюдження.

Простеживши динаміку розповсюдження амброзії полинолистої протягом останніх 5 років, маємо таку картину:

1999 рік 

2000 рік 

2001 рік 

2002 рік 

2003 рік 

736610 га 

895907 га 

960439 га 

1015119 га 

1169379 га 


 

Амброзія полинолиста засмічує подвір'я та вулиці, присадибні ділянки, сади, парки, городи, пустирі, узбіччя доріг, залізничні насипи, береги річок та ставків. На полях амброзія полинолиста засмічує посіви особливо просапних культур, озимих і ярих культур, багаторічних і однорічних кормових трав, технічних культур, а також полезахисні смуги. Переноситься насіння амброзії полинолистої з насіннєвим матеріалом, відходами, соломою, транспортними засобами, тваринами та людиною, розноситься водою під час повені, злив і при зрошенні.

Причини швидкого поширення амброзії полинолистої

Даний вид має ряд біологічних особливостей, які дозволили і дозволяють йому швидко поширюватися по території України. До таких особливостей відносяться:

1. Висока насіннєва продуктивність (80 - 100 тис. штук насінин з однієї рослини).

2. Насіння молочної та воскової стиглості здатне дозрівати і давати повноцінні сходи. Особливість тривалий час не втрачати життєздатність в ґрунті зумовлює утворення значного за обсягом ґрунтового банку насіння даного виду.

3. Рослина має потужну кореневу систему.

4. Рослина здатна добре витримувати (до 2 тижнів) підтоплення, утворюючи при цьому додаткове коріння.

5. Рослині властива висока регенераційна здатність. Наприклад, після культивації частини рослини, що присипані вологим ґрунтом, здатні утворювати додаткове коріння і добре приживатися. При скошуванні амброзія полинолиста (до утворення насіння) здатна давати від кореневих частин нові паростки, які утворюють суцвіття і формують життєздатне насіння.

6. Вид має високу ступінь пластичності щодо температури повітря та вологості ґрунту, сходи добре адаптовані до високого ступеня освітленості.

Враховуючи особливості амброзії полинолистої та взявши за основу такі дані, як:

по соняшнику - посівна площа 2000000 га, що знаходиться у зоні зараження карантинним бур'яном; урожайність - до 20 ц/га; середня вартість 1 тонни насіння на внутрішньому ринку - 1100 грн.; урожайність знижується на 40 %, товаровиробники за рік не доотримують близько 1300 млн. грн.;

по кукурудзі - посівна площа 500000 га, що знаходиться у зоні зараження карантинним бур'яном; урожайність до - 50 ц/га; вартість 1 тонни насіння на внутрішньому ринку - 480 грн.; урожайність знижується на 30 %, товаровиробники за рік не доотримують близько 360 млн. гривень.

Згідно з попередніми розрахунками загальна сума збитків у посівах соняшнику та кукурудзи від засмічення їх амброзією становить близько 1680 млн. гривень в рік.

 

Куток споживача. Куток покупця. Куточок споживача. Куточок покупця

Кутки споживача від 99 до 399 грн. + все торговельне законодавство

Вантажний велосипед. Грузовой велосипед. Велорикша Украина

Універсальний вантажний велосипед + ручний вантажний візок в подарунок

Рекламна стійка, інформаційний стенд вертиться, вертящаяся стійка, стенд-листалка, стенд-вертушка

Ротаційна (гортальна) настільна система (промо-стійка), 11 прозорих кишень А4, 250 грн.

 


КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

від 25.08.2005 р. №501

Про деякі заходи щодо посилення боротьби з амброзією полинолистою

Розглянувши подання Головного управління сільського господарства і продовольства облдержадміністрації та відповідно до Законів України «Про карантин рослин» (із наступними змінами), «Про місцеві державні адміністрації» (із наступними змінами), постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №672 «Про затвердження Порядку проведення інспектування, огляду, аналізу, обстеження та знезараження підкарантинних матеріалів і об'єктів та їх переліку» (із наступними змінами), з метою локалізації, ліквідації вогнищ амброзії полинолистої та запобігання подальшому її поширенню:

1. Запровадити на території Київської області карантинний режим та оголосити територію Київської області карантинною зоною у зв'язку з виявленням карантинного організму — амброзії полинолистої, до повної ліквідації вогнищ амброзії полинолистої, з дня державної реєстрації цього розпорядження.

2. Взяти до відома, що вивезення підкарантинних матеріалів за межі Київської області та України здійснюється у Порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №672.

3. Затвердити План заходів з дотримання карантинного режиму в карантинній зоні на 2005 — 2010 роки (далі — план заходів).

4. Державній станції захисту рослин по Київській області розробити систему заходів щодо ліквідації вогнищ карантинних організмів та до 15 жовтня довести її до райдержадміністрацій та міськвиконкомів (міст обласного значення).

5. Райдержадміністраціям та міськвиконкомам (міст обласного значення) забезпечити виконання зазначеного плану заходів. Про хід виконання заходів інформувати Головне управління сільського господарства і продовольства облдержадміністрації щороку до 1 вересня.

6. Головному управлінню МВС України в Київській області, управлінню Служби безпеки України в Київській області, райдержадміністраціям та міськвиконкомам (міст обласного значення), у межах своїх повноважень, сприяти державним інспекторам з карантину рослин при виконанні ними службових обов'язків з контролю щодо ліквідації вогнищ амброзії полинолистої землевласниками та землекористувачами, дотримання карантинних вимог при вивезенні підкарантинних матеріалів за межі карантинної зони.

7. Заступникові голови Київської обласної державної адміністрації Юркевичу А. І. систематично заслуховувати звіти голів райдержадміністрацій про хід виконання цього розпорядження.

8. Координацію роботи щодо виконання цього розпорядження покласти на Головне управління сільського господарства і продовольства облдержадміністрації.

9. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника голови облдержадміністрації Юркевича А. І.

 

Голова адміністрації

Є. Д. Жовтяк

 

ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

від 02.08.2004 р. №827

Про запровадження в області особливого карантинного режиму по амброзії полинолистій, циклохені, гірчаку рожевому, повитицях

У зв'язку з масовим розповсюдженням карантинних бур'янів: амброзії полинолистої, циклохени, гірчаку рожевого, повитиць, відповідно до статей 8 і 9 Закону України «Про карантин рослин», подання прикордонної державної інспекції з карантину рослин по області від 20 липня 2004 року №263, керуючись статтею 6, частиною другою статті 13, пунктами 1, 9 частини першої статті 39, частиною першою статті 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»:

1. Запровадити в області з 26 липня по 26 серпня 2004 року особливий карантинний режим по амброзії полинолистій, циклохені, гірчаку рожевому, повитицях.

2. Адміністраціям залізниць, річкових та морських портів, автогосподарств області, обласному комунальному підприємству «Аеропорт Херсон» заборонити приймати та перевозити підкарантинну рослинну продукцію без карантинних сертифікатів згідно із статтею 11 Закону України «Про карантин рослин».

3. Підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, громадянам, які перебувають на території області, заборонити:

— вивозити за межі області без карантинних сертифікатів насіннєвого, продовольчого, фуражного зерна та насіння технічних й інших культур;

— висівати засмічене карантинними бур'янами насіння сільськогосподарських культур;

— використовувати підкарантинні ділянки для одержання насіннєвого матеріалу культурних та природних рослин;

— проводити міжгосподарський обмін засміченого насіннєвого матеріалу;

— використовувати для посіву насіння з полів тих господарств, де виявлені вогнища карантинних бур'янів;

— зберігати зерно, засмічене насінням карантинних бур'янів, спільно з незасміченими партіями;

— використовувати на корм тваринам зерно-відходи, які містять насіння карантинних бур'янів, без запарювання або розмелення до часток розміром не більше 1 мм;

— залишати на узбіччях доріг та необроблюваних землях, навколо посівів, багаторічних насаджень та інших місць вогнища карантинних бур'янів.

4. Утворити надзвичайну комісію з питань контролю за дотриманням в області особливого карантинного режиму по амброзії полинолистій, циклохені, гірчаку рожевому та повитицях у складі згідно з додатком.

5. Затвердити Положення про надзвичайну комісію з питань контролю за дотриманням особливого карантинного режиму по амброзії полинолистій, циклохені, гірчаку рожевому та повитицях по всій території області (додається).

6. Райдержадміністраціям, міськвиконкомам:

6.1. Терміново розробити заходи щодо локалізації та ліквідації вогнищ карантинних бур'янів на території районів та міст.

6.2. Щотижня до 1 листопада 2004 року інформувати прикордонну державну інспекцію з карантину рослин по області для узагальнення та подальшого інформування обласної державної адміністрації про хід виконання заходів, зазначених у пункті 6.1 даного розпорядження, та загальний фітосанітарний стан території району, міста.

7. Покласти відповідальність за своєчасне та ефективне проведення заходів боротьби з карантинними бур'янами, згідно з Законом України «Про карантин рослин» та Інструкцією із виявлення, локалізації та ліквідації вогнищ карантинних бур'янів, затвердженою наказом Головної державної інспекції з карантину рослин України від 29 вересня 1997 року №56 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 14 жовтня 1997 року №474/2278:

— на землях державних і сільськогосподарських підприємств, лісгоспів, фермерських господарств, орендних бригад і окремих громадян — на цих землекористувачів;

— на підвідомчих та закріплених територіях механізованих загонів, уздовж залізничних колій, автомобільних шляхів — на відповідних керівників організацій, підприємств, установ незалежно від форм власності.

За погодженням обсягів виконання заходів боротьби з карантинними організмами із спеціалізованими службами роботи проводяться за кошти цих організацій і підприємств.

8. Відділу Державної автомобільної інспекції УМВС України в області (Блажівський П. І.) для сприяння прикордонній державній інспекції по карантину рослин з області перевіряти на автотранспорті, який перевозить підкарантинну продукцію, наявність карантинних сертифікатів на цю продукцію і за їх відсутності повертати автотранспорт в місце відвантаження підкарантинної продукції для визначення її фітосанітарного стану та для отримання карантинного сертифіката.

9. Головному управлінню сільського господарства і продовольства обласної державної адміністрації (Авраменко В. С.) спільно з прикордонною державною інспекцією з карантину рослин по області (Капустін О. І.) забезпечити щотижневе висвітлення у засобах масової інформації надзвичайної небезпечності карантинних бур'янів та необхідності проведення боротьби з ними. Про проведену роботу інформувати обласну державну адміністрацію, УМВС України в області.

10. Відділу взаємодії з засобами масової інформації та зв'язків з громадськістю апарату обласної державної адміністрації (Лотошинська В. М.) протягом доби висвітлити дане розпорядження через засоби масової інформації.

11. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на першого заступника голови обласної державної адміністрації Костяка М. М.

Голова обласної державної адміністрації

С. В. Довгань

____________

  Постійна адреса статті в Інтернеті: http://www.marazm.org.ua/index.html?/agro/6_33.html


Попередня статтяНаступна стаття

 

Розсилка новин
[an error occurred while processing this directive]
Підтримка проекту:
U634971969297
Z404288205014
E208021446192

Новини
маразмiв


Нова українська національна ідея. Новая украинская национальная идея
 
Кутки споживача для всіх міст із законодавством та книгою скарг. Кутки покупця. Уголки потребителя для всех городов с законодательством и книгой жалоб. Уголки покупателя





Украинские 100x100




Газета "Правовий тиждень"

 


[an error occurred while processing this directive]

Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу, Митного Комментарий Налогового кодекса, Таможенного| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

(C) Copyrіght by V.Moseіchuk, 1999-2023. All rіghts reserved. Тел. (067) 673-51-59, (099) 565-62-62, (093) 918-70-99.
Пропозиції та зауваження надсилайте на
Електронним та друкованим ЗМІ дозволяється  цитування матеріалів Книги маразмів України за умови посилання на Книгу маразмів України та сайт www.marazm.org.ua Обов'язкове посилання наступного змісту: "За матеріалами Книги маразмів України (www.marazm.org.ua)…". з використанням в Інтернеті гіперпосилання (hyperlink) на Книгу маразмів України  (www.marazm.org.ua). Іншим організаціям та приватним особам використання матеріалів для публічних цілей дозволяється за умови окремого дозволу автора з дотриманням вищезгаданих посилань.