Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу України Комментарий Налогового кодекса Украины| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

ГЛАВА IIІ. МАРАЗМИ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ТА ТРУДОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА

БАНКИ МАЮТЬ КОНТРОЛЮВАТИ СПЛАТУ СОЦІАЛЬНИХ ТА ПЕНСІЙНИХ ВНЕСКІВ ПРИ ОТРИМАННІ ЗАРПЛАТИ ТА ВИПЛАТІ ДОХОДУ, АЛЕ НЕ МОЖУТЬ ЦЬОГО РОБИТИ НА 100 ВІДСОТКІВ ЕФЕКТИВНО

Відповідно до частини 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум. У разі невиконання банками цієї вимоги вони за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу Пенсійного фонду суму, що дорівнює сумі несплачених страхових внесків, з правом зворотної вимоги до страхувальників щодо відшкодування цієї суми. Аналогічні положення прописано у спеціалізованих законах щодо соціальних внесків: частина третя статті 17 Закону України від 02.03.2000 р. №1533-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", стаття 49 Закон України від 23.09.99 р. №1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та частина перша статті 23 Закону України від 18.01.2001 р. №2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Однак не все так просто як для банків так і для фондів ...

Банки могли контролювати напрямок використання грошових коштів за текстовим визначенням цілей використання коштів та символами звіту про касові обороти в грошових чеках на видачу готівки відповідно до Додатка N 1 до Інструкцією про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України, яка затверджена постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 р. N 69 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 12.03.2001 р. за N 216/5407. Відповідно до неї видача готівки, пов'язаної з оплатою праці, зазначалося під символом "40". Однак Додаток №1 біло скасовано Постановою НБУ від 18.02.2004 р. №62 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України". Тобто символів звіті в про касові обороти вже немає майже два роки, однак їх досі зазначають. Однак справа в тому, що тепер банки фактично можуть контролювати напрямок використання коштів лише за текстом цілей витрат в грошовому чеку, але ніяк не за символом звітності. Таким чином для того, щоб у вас не вимагали платіжних доручень про сплату страхових внесків напрямок використання коштів має бути будь-який, крім заробітної плати чи виплати доходу стороннім особам. А гроші можна використати куди завгодно – в тому числі і на виплату заробітної плати. Але не слід забувати про вчасну сплату внесків та податку з доходів фізосіб. Однак суть ситуації, що склалася в тому, що банки фактично не можуть допомагати стягувати страхові внески. Крім того, як зазначає НБУ в Листі від 01.03.2005 р. N 11-111/680-1907 “Про окремі норми Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні” -  на питання “Чи можуть застосовуватись штрафні санкції, встановлені Указом Президента України від 12.06.95 N 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" (далі - Указ), за нецільове використання підприємствами готівки, не встановлення банками лімітів залишку готівки в касі? “ отримано негативна відповідь. Адже з Указом застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання готівки є прерогативою органів державної податкової служби (пункт 2 Указу). У той же час слід зазначити, що Указом визначено штрафні санкції за порушення чинних норм з регулювання обігу готівки національної валюти, що встановлені нормативно-правовими актами Національного банку (пункт 1 Указу). Враховуючи, що на сьогодні Положенням про ведення касових операцій скасовано норми щодо цільового використання готівки та встановлення банками лімітів каси підприємствам, то вважаємо, що і відповідні штрафні санкції за їх порушення (визначені Указом) не застосовуються.  

Про відсутність ефекту контролювання банками виплат свідчить Постанова Вищого господарського суду України 22.03.2005 р. N 20/148. Тому виникає питання – навіщо навантажувати банки функціями, які вони не можуть ефективно виконувати ?

Віталій МОСЕЙЧУК

Куток споживача. Куток покупця. Куточок споживача. Куточок покупця

Кутки споживача від 99 до 399 грн. + все торговельне законодавство

Вантажний велосипед. Грузовой велосипед. Велорикша Украина

Універсальний вантажний велосипед + ручний вантажний візок в подарунок

Рекламна стійка, інформаційний стенд вертиться, вертящаяся стійка, стенд-листалка, стенд-вертушка

Ротаційна (гортальна) настільна система (промо-стійка), 11 прозорих кишень А4, 250 грн.

 


ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

22.03.2005 р.

№20/148

 

Відмовлено у порушенні провадження з перегляду
ухвалою Судової палати у господарських справах
Верховного Суду України
від 2 червня 2005 року

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: головуючого Удовиченка О. С., суддів: Грека Б. М., Черкащенка М. М., розглянувши касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області на постанову Луганського апеляційного господарського суду від 02.11.2004 р. у справі №20/148 господарського суду Луганської області за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області до Акціонерного банку «Укркомунбанк» про стягнення 68880,00 грн, в судовому засіданні взяли участь представники: позивача: Нікулова І. В., відповідача: Тихонов О. А., встановив:

Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному звернулось до господарського суду Луганської області з позовом до Акціонерного банку «Укркомунбанк» про стягнення 68880,00 грн. матеріальної шкоди за несплачені страхові внески від сум отриманої готівки по чекам, яку позивач зазначив як заробітну плату робітникам панчішної фабрики та ліквідатора.

Рішенням господарського суду Луганської області від 30.07.2004 р. у справі №20/148 (головуючий суддя — Кірпа Т. С, судді: Сідляр О. О., Мінська Т. М.) позов задоволено частково, стягнуто з Акціонерного банку «Укркомунбанк» на користь позивача суму 67293,24 грн. несплачених страхових внесків.

Постановою Луганського апеляційного господарського суду від 02.11.2004 р. (судді: Семендяєва І. В. — головуючий, Єжова С. С., Парамонова Т. Ф.) рішення господарського суду Луганської області від 30.07.2004 р. по справі №20/148 скасовано, прийнято нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовлено.

Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному звернулось до Вищого господарського суду України з касаційної скаргою, в якій просить постанову Луганського апеляційного господарського суду від 02.11.2004 р. у справі №20/148 скасувати, рішення господарського суду Луганської області від 30.07.2004 р. залишити без змін.

В обґрунтування касаційної скарги скаржник посилається на те, що судом апеляційної інстанції при винесенні оскаржуваної постанови не були досліджені всі обставини справи, які мають значення по справі, внаслідок чого неправильно застосовано норми матеріального права.

Судова колегія, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, між АТЗТ «Панчішна фабрика «Рубіжанка» та Акціонерним банком «Укркомунбанк» /надалі — Банк/ укладено було договір на розрахунково-касове обслуговування. На виконання вказаного договору Банк здійснив видачу готівки з розрахункового рахунку АТЗТ «Панчішна фабрика «Рубіжанка» на загальну суму 210291,36 грн. Усі чеки, по яким видавалась готівка, були підписані ліквідатором Воронько В. В. У всіх чеках була зазначена мета видатків — «оплата роботи ліквідаційної комісії» та вказано символ напряму видачі готівки — «61».

Відповідно до частини 12 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум. У разі невиконання банками цієї вимоги вони за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу Пенсійного фонду суму, що дорівнює сумі несплачених страхових внесків, з правом зворотної вимоги до страхувальників щодо відшкодування цієї суми.

Позовна заява обґрунтована саме невиконанням Банком зазначеної норми Закону та видачею ним готівки на заробітку плату без наявності платіжних документів про сплату підприємством 32 % збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Як правильно встановив суд апеляційної інстанції, порядок організації роботи установами банків України з готівкового обігу національної валюти України регулюється Інструкцією про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України, яка затверджена постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 р. №69 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 12.03.2001 р. за №216/5407 (із наступними змінами).

Відповідно до пункту 4.18 вказаної вище Інструкції, цільове призначення готівки, яку одержують підприємства (підприємці) із своїх поточних рахунків, має зазначатися ними в грошовому чеку з чітким формулюванням суті операцій, що будуть здійснюватися.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, відповідно до Додатка №1 до вказаної Інструкції (який діяв на момент видачі готівки) видача готівки, пов'язаної з оплатою праці, зазначається під символом «40», в той час як в усіх спірних чеках мета видатків була зазначена під символом «61», який згідно Додатка №1 означає видачу готівки на інші цілі.

Як правильно зазначено судом апеляційної інстанції, Інструкцією не передбачено обов'язок Банку перевіряти документальну відповідність зробленого одержувачем готівки запису про цілі використання такої готівки.

Судом апеляційної інстанції правомірно встановлено відсутність підстав для Банку проводити ідентифікацію клієнта згідно статті 64 Закону України «Про банки і банківську діяльність», оскільки суть операцій та сума, зазначена у чеках, не дає підстав Банку вважати такі операції сумнівними.

Суд апеляційної інстанції дійшов правомірного висновку про те, що відсутні підстави для стягнення з Банку суми коштів на підставі ч. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За таких обставин, колегія Вищого господарського суду України вважає, що оскаржувана постанова винесена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для її скасування відсутні.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119 — 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України постановив:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області залишити без задоволення.

Постанову Луганського апеляційного господарського суду від 02.11.2004 р. у справі №20/148 залишити без змін.

_____________

 
 Постійна адреса статті в Інтернеті: http://www.marazm.org.ua/index.html?/payment/3_22.html


Попередня статтяНаступна стаття


[an error occurred while processing this directive]


Головна сторінка | Українська національна ідея. Українократія | КУТКИ СПОЖИВАЧА для всіх міст з літературою |  ІНФОРМАЦІЙНІ СТЕНДИ, щити, дошки | Уголки потребителя для всех городов с литературой | Информационные стенды, щиты, доски | Перекидні системи Перекидные системы | Штендеры, Штендери | Буклетницы Буклетниці | Коментар Податкового кодексу, Митного Комментарий Налогового кодекса, Таможенного| НОВИНИ | RSS | Реклама | Контакт | Журнали з охорони праці та інші | Календар бухгалтера Календарь бухгалтера | Інструкції з охорони праці |Оперативна поліграфія, тиражування |  Фотоприколы | Термінологічний словник | Книги, словник, реферати з історії, ЗНО з історії України

Скачати Книгу маразмів України одним файлом

(C) Copyrіght by V.Moseіchuk, 1999-2023. All rіghts reserved. Тел. (067) 673-51-59, (099) 565-62-62, (093) 918-70-99.
Пропозиції та зауваження надсилайте на
Електронним та друкованим ЗМІ дозволяється  цитування матеріалів Книги маразмів України за умови посилання на Книгу маразмів України та сайт www.marazm.org.ua Обов'язкове посилання наступного змісту: "За матеріалами Книги маразмів України (www.marazm.org.ua)…". з використанням в Інтернеті гіперпосилання (hyperlink) на Книгу маразмів України  (www.marazm.org.ua). Іншим організаціям та приватним особам використання матеріалів для публічних цілей дозволяється за умови окремого дозволу автора з дотриманням вищезгаданих посилань.

Розсилка новин
[an error occurred while processing this directive]
Підтримка проекту:
U634971969297
Z404288205014
E208021446192

Новини
маразмiв


Нова українська національна ідея. Новая украинская национальная идея
 
Кутки споживача для всіх міст із законодавством та книгою скарг. Кутки покупця. Уголки потребителя для всех городов с законодательством и книгой жалоб. Уголки покупателя





Украинские 100x100




Газета "Правовий тиждень"