[an error occurred while processing this directive]

Книга "Українократія - українська політична альтернатива" про новий, сучасний вид елітної демократії або як правильно обирати депутатів та президентів Замовити - натисни тут!

Від кризи світ врятує не фінансовий, а соціальний капітал

На початку дев'яностих років минулого століття багато країн світу поглинула фінансова криза. Здавалося, ключові фінансові гравці мали б побачити всі слабкі місця системи і захистити її від ще одного подібного колапсу. А економічна наука наче досягла свого апогею.

Але більшість країн світу вдруге наступили на ті самі "граблі" у першому десятилітті нового століття - сьогодні маємо другий обвал світової фінансової системи.

Виходить, що світ навчився ефективно управляти фінансовим капіталом, але раз на десять років щось не спрацьовує. Значить фінансовий капітал більше не дає гарантії стійкості суспільства.

Можливо, настав час навчитися оперувати іншим капіталом - соціальним.

Це суспільне явище описав відомий американський вчений Френсіс Фукуяма в своїй книзі "Довіра" ще на початку дев'яностих років. Соціальний капітал Фукуяма окреслював трьома словами: довіра, активність та взаємодопомога.

Інколи соціальний капітал називають "мистецтвом об'єднання", об'єднання як двох друзів для допомоги один одного, так і об'єднання в громадські організації, асоціації чи навіть об'єднання цілого суспільства.
За теорією Фукуями саме вміння керувати соціальним капіталом може позбавити економіки країн від періодичних криз. Важливо навчитися ідентифікувати соціальний капітал, залучати його і вміти оперувати ним.

Одним з найяскравіших прикладів використання соціального капіталу в останні роки став індійський проект "Lead India" (що можна перекласти як "стань лідером Індії", "Очоль Індію"), що реалізовувався у 2007-2008 роках.

Проект, що розпочався з простого маніфесту переріс у потужну соціальну кампанію за зміни. Люди, втомлені від бюрократії та неефективних керманичів, почали шукати нових лідерів.
У проекті взяли участь 34 тисячі кандидатів у лідери та мільйони простих індійців. Усіх їх об'єднала віра в майбутні своєї країни, бажання знайти лідерів нової якості і довіра до співгромадян.
Ефективності даного проекту і вмінню залучати соціальний капітал здивувався весь світ: індійці почали самостійно відбудовувати закинуті квартали, рівень корупції почав стрімко падати, в Індію почали приходили більше і більше іноземних інвестицій і відбувалося багато інших потужних змін. Такі зміни не відбувають за гроші.

Соціальний капітал не є новим явищем для і для України. Просто ми його називали по-іншому. Колись під час традиційних українських толок за одну ніч викопували криницю чи за один день все село зводило хату для молодого подружжя. І робили це з радістю - співаючи пісні та граючи традиційні ігри.

Також, в нашому суспільстві давно діє принципи "свій до свого по своє". Це є найпростіші приклади соціального капіталу в дії.

І сьогодні ми маємо є тисячі активних громадян, які планують власне щасливе життя і життя своїх дітей у нашій країні. І не тільки планують, але і щодня реально діють: реалізують екологічні програми, створюють ОСББ, впроваджують енергозберігаючі проекти, допомагають дитячим установам, захищають ошуканих вкладників банків, зупиняють рейдерство і бандитизм ...

Це вони роблять не за вказівкою партії чи Уряду, а виходячи з власних ціннісних орієнтирів. Саме в таких людях народжується нова якість лідерства.

Своїми діями нові лідери закладають фундамент громадянського суспільства і гармонізують життєвий простір країни. Саме ці люди і є соціальним капіталом України.

Варто цих людей перезнайомити між собою і створити сприятливе середовище для їх комунікації. Так може виникнути "критична маса" довіри, яка викличе "ланцюгову реакцію" позитивних системних соціальних дій.

Чому це можливо? А тому, що у Черкасах вже реалізували проект прозорої оптимізації бюджетних витрат міста , а в Харкові і Сумах його тільки запланували.

Дехто в Одесі відпрацював методику формування ефективних команд, а у Львові, Маріуполі та Донецьку шукають таку технологію ... І таких прикладів тисячі. От і буде переданий позитивний досвід з регіону в регіон.

Саме так , не на словах, а у реальних справах об'єднуються люди і країна в цілому. Об'єднуються і починають робити системні позитивні зміни, які дають потужний результат, чого не можна досягти роблячи щось поодинці.

Так само, як у країні вигідно мати десятки тисяч мільйонерів, а не тільки десяток мільярдерів, так само вигідно мати тисячі лідерів нової якості, а не купку збанкрутілих політиків, які дискредитували всі загальнолюдські цінності.

Заміна одних на інших може відбутися швидко, але це не вигідно ні мільярдерам, ні політикам-банкрутам. Тому залишається засукати рукава, перестати сподіватися, що хтось це зробить за нас і починати шукати таких ефективних людей дії - лідерів нової якості у своїх містечках, містах та селах!

І ця робита вже розпочата в рамках незалежного громадського проекту "Нові лідери України". В результаті народ України приємно здивується кількості нових облич - гідних громадян, яких можна оцінити не за словами, а по вже реалізованим справам.

Та й самі учасники переконаються, що вони не самотні у своїх добрих починаннях, і зможуть відшукати помічників та однодумців для побудови громадянського суспільства "знизу", та формування гармонійного устрою: суспільства-громади .

Володимир Чеповий, голова МГО "Українська Громада", керівник проекту "Нові лідери України"
 


[an error occurred while processing this directive]

 


[an error occurred while processing this directive]