ГЛАВА XI. МАРАЗМИ
БАНКІВ
|
РОЗМІР ОБЛІКОВОЇ СТАВКИ ВСТАНОВЛЮЄТЬСЯ НБУ ПРОТИЗАКОННО БЕЗ РЕЄСТРАЦІЇ ВІДПОВІДНИХ ПОСТАНОВ В МІНІСТЕРСТВІ ЮСТИЦІЇОблікова ставка НБУ має досить вагоме значення в економіці: це і база для ставки рефінансування комерційних банків, основа для нарахування пені, в тому числі і щодо податкових зобов’язань, на неї орієнтовані ставки депозитів та кредитів у банках (наприклад, у договорі про надання споживчого кредиту може зазначатися, що відсоткова ставка за кредитом може змінюватися залежно від зміни облікової ставки Національного банку України), до облікової ставки прив’язують розмір пені за невиконання грошових зобов’язань тощо. З 1 січня 2008 року облікову ставку Постановою Національного банку України від 29.12.2007 р. N 492 “Про регулювання грошово-кредитного ринку” встановлено в розмірі 10% річних (замість попередніх 8%), а з 22 квітня - 12%. А лякає в тій та інших подібних постановах те, що вони не проходять державної реєстрації в Міністерстві юстиції. Незважаючи на те, що облікова ставка НБУ однозначно зачіпає прав та обов’язкі громадян (зокрема щодо податків та інших боргів, депозитів тощо), а також має міжвідомчий характер. Адже статтею першою Указу Президента від 03.10.1992 р. № 493/92 “Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади” установлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації. При цьому інші нормативно-правові акти НБУ, які підпадають під статтю 1 цього Указу реєструються НБУ, а ось щодо облікової ставки – ні. Хоча облікова ставка може мати більший вплив на громадян та економіку, аніж багато інших, зареєстрованих нормативних актів НБУ. З іншого боку скажуть,що втрачається оперативність (дійсно, у США ФРС оголошує на засіданнях про своє рішення щодо стаовок, але і в США аналітики вже прогнозують до того рішення її розмір, крім того вони знають, коли буде відповідне засідання і які зміни можуть бути, а у нас цілковита державна таємниця). Панове, але ж облікова ставка, на відміну від валютного курсу, не змінюються щодня. Їі змінюють 2-4 рази на рік а протягом 2005-2006 року взагалі змінювали лише раз на рік. Інший аргумент – це вплине на ринок до її реєстрації, всі підготуються до її впровадження. Добре, адже ми того і намагаємося, щоб вона впливала. Але ж ми не повинні порушувати права громадян щодо державної реєстрації нормативно-правових актів. Віталій МОСЕЙЧУК
ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА 29.12.2007 N 492 Про регулювання грошово-кредитного ринку Проаналізувавши динаміку макроекономічних і монетарних показників у січні-грудні 2007 року, ураховуючи затверджені Кабінетом Міністрів України уточнені прогнозні показники економічного та соціального розвитку України на 2008 рік, а також прогнозні тенденції розвитку грошово-кредитного ринку, беручи до уваги збереження в 2007 році високих темпів інфляції, з метою стримування інфляційного тиску надалі, відповідно до статті 25 Закону України “Про Національний банк України”, Положення про процентну політику Національного банку України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 18.08.2004 N 389, Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ: 1. Установити з 1 січня 2008 року облікову ставку в розмірі 10% річних. 2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Правління Національного банку України від 17.05.2007 N 184 “Про регулювання грошово-кредитного ринку”. 3. Департаменту монетарної політики (Н.I.Гребеник) довести зміст цієї постанови до відома Операційного, територіальних управлінь Національного банку України та банків України для використання в роботі. 4. Постанова набирає чинності з 1 січня 2008 року. 5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови А.В.Шаповалова. Голова В.С.Стельмах http://bank.gov.ua/Inf_mat/Of_Pov/2008/21.04.2008_107.htm Проаналізувавши динаміку макроекономічних і монетарних показників у І кварталі 2008 року, прогнозні показники економічного та соціального розвитку України та грошово-кредитного ринку, Правління Національного банку України звертає увагу на те, що незважаючи на цілий ряд монетарних і пруденційних заходів, що були вжиті наприкінці 2007 р. та в 2008 р., темпи інфляції залишаються на досить високому рівні. Індекс споживчих цін у І кварталі 2008 р. становив 109,7%. Монетарна база в цей період зменшилася на 3,9%, а помірні темпи збільшення грошової маси (на 5,1%) були пов’язані насамперед з активною кредитною діяльністю банків в умовах високого попиту на кредити з боку як юридичних осіб, так і населення. Ураховуючи вищезазначене, з метою стримування інфляційного тиску надалі та упередження поглиблення дисбалансу в структурі активно-пасивних операцій банків, відповідно до статті 25 Закону України ”Про Національний банк України”, Положення про процентну політику Національного банку України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 18.08.2004 №389, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2.09.2004 за № 1092/9691, зі змінами, пункту 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення про регулювання Національним банком України ліквідності банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 26.09.2006 № 378, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.10.2006 за № 1120/12994, зі змінами (далі – Положення), Правління Національного банку України постановляє: 1. Установити з 30 квітня 2008 року облікову ставку в розмірі 12% річних. 2. Тимчасово, до кінця 2008 року, призупинити дію абзацу першого пункту 4 постанови Правління Національного банку України від 14.11.2006 № 434 “Про терміни та можливі обсяги проведення Національним банком України окремих операцій з банками, передбачених у Положенні про регулювання Національним банком України ліквідності банків України та вимоги щодо забезпечення, що пропонується банками” (зі змінами). 3. До кінця 2008 року норму, визначену пунктом 3.7 глави 3 розділу ІІ Положення, щодо частоти звернень банків до Національного банку України та максимального розміру кредиту овернайт без забезпечення (бланкового), установлювати відповідними розпорядженнями Національного банку України. 4. Під час розгляду питання про підтримання ліквідності банку шляхом рефінансування враховувати інформацію щодо проведення банком кредитної політики в межах наявних за термінами та обсягами кредитних ресурсів, у тому числі зростання кредитних вкладень в економіку, кредитів фізичним особам і міжбанківських кредитів. 5. Визнати такою, що з 30.04.2008, втратила чинність постанову Правління Національного банку України від 29.12.2007 №492 “Про регулювання грошово-кредитного ринку”. 7. Постанова набирає чинності з 22 квітня 2008 року.
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ ПОСТАНОВАвід 8 червня 2004 року N 252 (Витяг) 1. Установити з 9 червня 2004 року розмір облікової ставки на рівні 7,5 %. 2. Установити, що з 17 червня 2004 року Національний банк України може залучати кошти банків і проводити з ними депозитні операції за умови, що сума депозитів на вимогу в загальній сумі залучених банком коштів від юридичних та фізичних осіб не більше 45 процентів (пункт 1.3 глави 1 розділу IV Положення про регулювання Національним банком України ліквідності банків України шляхом рефінансування, депозитних та інших операцій, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 24.12.2003 N 584 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2004 за N 97/8696, зі змінами). ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ ПОСТАНОВАвід 6 жовтня 2004 року N 472 (Витяг) 1. Установити з 7 жовтня 2004 року розмір облікової ставки на рівні 8 % річних. 2. Рекомендувати банкам проводити більш виважену процентну політику і під час визначення ціни за залученими коштами орієнтуватися на такі розміри: на термін до 1 року: за вкладами (депозитами) фізичних осіб у національній валюті - 12,5 % річних, в іноземній - 7,5 % річних; за вкладами (депозитами) юридичних осіб у національній валюті - 6,5 % річних, в іноземній - 4,5 % річних; на термін більше 1 року: за вкладами (депозитами) фізичних осіб у національній валюті - 14,5 % річних, в іноземній - 8,5 % річних; за вкладами (депозитами) юридичних осіб у національній валюті - 7,5 % річних, в іноземній - 6,5 % річних. 3. Виходячи із ситуації на грошово-кредитному ринку, вживати заходів щодо впливу на пропозицію грошей через регулювання відсоткових ставок за активними та пасивними операціями Національного банку України. НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ ПОСТАНОВАвід 9 серпня 2005 року N 275 (Витяг) Проаналізувавши динаміку макроекономічних і монетарних параметрів у січні - липні 2005 року, рівень процентних ставок за коштами, залученими та розміщеними банками, стан використання Урядом бюджетних коштів, а також враховуючи посилення інфляційних чинників і прогнозні тенденції розвитку грошово-кредитного ринку надалі та з метою забезпечення стабільності на грошово-кредитному ринку і створення сприятливіших умов для залучення банками коштів населення, відповідно до статті 25 Закону України "Про Національний банк України", Положення про процентну політику Національного банку України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 18.08.2004 N 389, і Положення про порядок визначення та формування обов'язкових резервів для банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 21.04.2004 N 172, Правлінням Національного банку України, прийнято постанову від 09.08.2005 N 275, якою передбачено: 1. Установити з 10 серпня 2005 року розмір облікової ставки на рівні 9,5 % річних. 2. Установити з 1 вересня 2005 року такі нормативи обов'язкового резервування для формування банками обов'язкових резервів: строкові кошти і вклади (депозити) юридичних і фізичних осіб у національній та іноземній валюті - 6; кошти вкладів (депозитів) юридичних і фізичних осіб у національній та іноземній валюті на вимогу та кошти на поточних рахунках - 8. 3. Визнати таким, що втратив чинність з 1 вересня 2005 року, пункт 1 постанови Правління Національного банку України від 24.11.2004 N 565 "Про окремі питання регулювання грошово-кредитного ринку". ____________ Постійна адреса статті в Інтернеті: http://www.marazm.org.ua/index.html?/bank/11_95.html |
|